iswinoujscie.pl • Sobota [10.08.2019, 10:33:28] • Polska

Bezpiecznie przez przejazdy kolejowo-drogowe – prewencyjne akcje kolejarzy

Bezpiecznie przez przejazdy kolejowo-drogowe – prewencyjne akcje kolejarzy

fot. Organizator

26 tys. kierowców otrzymało informacje o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i żółtej naklejce. To w ramach wakacyjnych działań „bezpieczny piątek” prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Straż Ochrony Kolei. Od początku wakacji kolejarze zorganizowali ponad 300 akcji na przejazdach kolejowo-drogowych. Dziś w województwie zachodniopomorskim spotkania dla kierowców, rowerzystów i pieszych zostały przeprowadzone w Sławnie i w okolicach Szczecina.

„Bezpieczny piątek” – to dodatkowe kontrole zachowania kierowców, rowerzystów i pieszych na przejazdach kolejowo-drogowych. Pracownicy PLK wspólnie z policją i Strażą Ochrony Kolei w każdy wakacyjny piątek edukują i rozdają broszury przypominające o zasadach przekraczania torów. Kierowcy otrzymują informację o projekcie #ŻółtaNaklejkaPLK. Dziś takie spotkania prowadzono na 43 skrzyżowaniach drogi i torów m.in. w Łodzi, Dęblinie i Sanoku.
Od 21 czerwca kolejarze wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei i policją w całym kraju przeprowadzili ponad 300 akcji i poinformowali 26 tys. kierowców, pieszych i rowerzystów o tym, jak nie należy zachowywać się na przejazdach kolejowo-drogowych. Do 3,5 tys. dzieci trafiły kolorowanki przygotowujące do właściwego zachowania na przejazdach i przejściach przez tory. Dzisiaj w województwie zachodniopomorskim akcje w ramach bezpiecznego piątku zostały przeprowadzone w Sławnie na przejeździe kolejowo-drogowym gdzie kierowcy otrzymali niezbędne informacje dotyczące podstawowych zasad bezpieczeństwa i żółtej naklejki i przy tzw. dzikim przejściu na szlaku kolejowym Rurka-Goleniów. Kolejarze rozmawiali z mieszkańcami o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i informowali, że przechodnie przez tory w miejscach niedozwolonych jest niezwykle niebezpieczne.
#ŻółtaNaklejkaPLK może uratować życie
W przypadku zdarzenia lub usterki na przejeździe kolejowo-drogowym należy skorzystać z #ŻółtaNaklejkaPLK. Jest ona umieszczona na napędzie rogatkowym lub na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja. Na żółtej naklejce są trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 i numery „awaryjne”.

Bezpiecznie przez przejazdy kolejowo-drogowe – prewencyjne akcje kolejarzy

fot. Organizator

Dzwoniąc na numer 112 należy podać numer skrzyżowania. Dzięki temu operatorzy 112 i kolejarze jeśli to konieczne, mogą szybko wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. Tylko w tym roku operatorzy numeru 112 odebrali 1407 zgłoszeń z wykorzystaniem żółtej naklejki. Wśród tych zgłoszeń 134 razy zastosowano ograniczenie prędkości pociągów i polecenie ostrożnej jazdy, natomiast w 119 przypadkach by nie doszło do tragedii, wstrzymano ruch.
Statystyki pokazują, że 99% wszystkich zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych wynika z niewłaściwych decyzji kierowców. Podstawowe błędy prowadzące do tragedii na przejazdach to: ignorowanie znaku STOP, przejeżdżanie pod zamykającymi się rogatkami, omijanie półrogatek, blokowanie przejazdu przez wjeżdżanie na tory bez możliwości zjazdu, niewłaściwe zachowanie, gdy auto zostanie unieruchomione na torach. Rowerzyści i piesi również ignorują przepisy, omijając lub przechodząc pod opuszczonymi rogatkami.
W przypadku zagrożenia na terenie kolejowym poinformuj Straż Ochrony Kolei
Straż Ochrony Kolei dba o bezpieczeństwo podróżnych w czasie wakacji – szczególnie w pociągach i na stacjach. Częściej sprawdzane są służbowe przejścia na mostach i wiaduktach oraz tzw. „dzikie przejścia”, by zapobiec wkraczaniu na tory szczególnie dzieci i młodzieży. W pociągach są umundurowane patrole SOK, a po cywilnemu funkcjonariusze grupy operacyjno-interwencyjnej prowadzą regularne działania przeciw kradzieżom. W terenie jest wykorzystywany nowoczesny sprzęt.
Do dyspozycji podróżnych jest całodobowy numer alarmowy SOK – (22) 474 00 00. Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie.
Kampania społeczna PLK – ­­#BezpiecznyPrzejazd
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od 2005 roku prowadzą kampanię społeczną Bezpieczny przejazd – ‘’Szlaban na ryzyko!”. Głównym celem jest ograniczanie niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach. Więcej informacji na bezpieczny-przejazd.pl.

Źródło: http://i-swinoujscie.pl/artykuly/61446/