iswinoujscie.pl • Niedziela [10.02.2019, 14:41:10] • Świnoujście

Były suche krzaki. Teraz będzie nowa aranżacja ulicznych wysepek

Były suche krzaki. Teraz będzie nowa aranżacja ulicznych wysepek

fot. Czytelnik

Wysepki na ulicy Grunwaldzkiej i 11 Listopada to zielone wizytówki naszego miasta, które witają jadących z promu do centrum. Dekoracje zatoczek zmieniały się w zależności od pory roku, zwykle jednak zwracały uwagę śmiałymi dodatkami, takimi jak "mrozoodporne" jabłka czy ozdobne kapustki. Prócz tych dodatków porośnięte były mało rzucającą się w oczy zielenią która uschły latem. Teraz zatoczki przechodzą całkowitą przemianę, przyozdobią je między innymi róże. Inwestycja będzie kosztowała 75 tysięcy złotych. Szczegóły podaje Hanna Lachowska.

Teren jest przygotowywany pod nowe nasadzenia – róża okrywowa i ozdobne trawy. Są to rośliny odporne na warunki panujące w pasie drogowym. Zieleń, która rosła tam dotychczas, zostanie przesadzona w inne miejsce na terenie miasta.Wykonawcą jest świnoujska firma „Mój Ogród", która po wygranym przetargu zajmuje się zielenią miejską w tej części miasta.

Były suche krzaki. Teraz będzie nowa aranżacja ulicznych wysepek

fot. iswinoujscie.pl

W ramach umowy wykonawca zobowiązany jest:
1. przesadzić krzewy z terenu rabaty przy ul. Grunwaldzkiej/11-go Listopada na teren skweru przy ul. Malczewskiego (zakup ziemi, kory przekompostowanej, obrzeża typu EKObord, wysadzenie roślin, transport)

2. przygotować teren rabaty pod nasadzenia (oczyszczenie terenu z chwastów wieloletnich, gruzu i zanieczyszczeń, uzupełnienie warstwy ziemi urodzajnej na wysokość 10 cm, przekopanie i wymieszanie gleby na głębokość 20 cm, nasada krzewów)

3. przygotować teren pod rabatę z wysadzanymi krzewami o łącznej powierzchni ok. 330 m2 poprzez wymianę ziemi (na głębokość min. 20 cm) na żyzną ziemię ogrodową wzbogaconą nawozem oraz hydrożelem;

4. Nasadzenia:

- róża Marathon (ok. 950 szt.) oraz wydmuchrzyca piaskowa (ok. 300 szt.)

5. ułożyć obrzeża rabaty na długości 240 m przy użyciu płyt chodnikowych

6. rozłożyć ok. 100 m barier przeciw korzennych, ok. 100 m obrzeża plastikowego typu EkoBord oraz pokrycie rabaty warstwą (1-2 cm) drobno mielonej kory przekompostowanej oraz (5 cm) żwirem ozdobnym.

Całkowity koszt to 75 tys. złotych
” - objaśnia Hanna Lachowska z Biura Informacji i Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta Świnoujście.

Źródło: http://i-swinoujscie.pl/artykuly/58418/