POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [04.04.2020, 11:50:46] • Świnoujście

Spisujmy swoje wspomnienia. Ocalmy Świnoujście od zapomnienia

Spisujmy swoje wspomnienia. Ocalmy Świnoujście od zapomnienia

fot. Organizator

W ostatnim czasie, w związku z epidemią, do mnie jako Prezydenta trafia wiele pytań i pism. Wielu z Państwa oczekuje pomocy lub porady. To dobrze. Niesłusznie ktoś narzucił swój pogląd, że Świnoujście jest miastem w agonii. Dzisiaj każda promenada nadmorska świeci teraz pustkami, bo tak ma być. Ale miasto to przede wszystkim My - ludzie. Jesteśmy zamknięci w domach, ale otwieramy się na drugiego człowieka. Pomagamy sobie nawzajem, szczególnie tym, którzy są w grupie ryzyka. Jednak okazuje się, że nasi starsi mieszkańcy również mają swoje pomysły, którymi dzielą się z innymi.

Ostatnio na moim biurku znalazł się list mieszkańca, który wychodzi z ciekawą inicjatywą do świnoujścian. Tadeusz Słaby ma idealną propozycję dla seniorów. Chce, żeby ciekawe historie rodzinne starszych osób, które były jednymi z pierwszych obywateli miasta ujrzały światło dzienne.

Zadajmy sobie pytanie: Co my, świnoujścianie, tu robimy? Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Jeśli Wy, albo Wasi bliscy lub znajomi jesteście związani ze Świnoujściem możecie przedstawić swoje zawiłe losy na forum publicznym. Nie muszą to być tylko Wasze, osobiste historie. Jeśli pamiętacie opowieści bliskich, którzy odeszli koniecznie je spiszcie. Pamięć jest ulotna, nie pozwólmy stracić tego co najcenniejsze – swojej tożsamości historycznej. To nie tylko świetna propozycja zajęcia na przetrwanie trudnego czasu w czterech ścianach. Nasza wspólna praca może mieć piękny efekt. Kto wie, jeśli otrzymamy duży odzew może w przyszłości uda się wydać książkę? Ocalmy Świnoujście od zapomnienia.

Informacje formalne:
Cezura czasowa 1945-1981
Maszynopis nie powinien być dłuższy jak 10 stron.
Jeśli posiadacie zdjęcia lub dokumenty z tego okresu, do którego nawiązuje Wasza opowieść, dołączcie je do korespondencji.
Inicjatywa ma charakter non-profit.
Kontakt:
pomysłodawca: Tadeusz Słaby
info@arka.biz.pl
lub Urząd Miasta Świnoujście
sekretariat@um.swinoujscie.pl

Joanna Guga
Pracownik II stopnia
Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych
Urząd Miasta Świnoujście


komentarzy: 8, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-8 z 8

Gość • Czwartek [09.04.2020, 15:49:47] • [IP: 88.156.206.***]

Dzięki Redakcjo za ogłoszenie. Kochani - piszcie s w o j e w s p o m n i e n i a - o sobie, o Rodzinie - o czasach, które minęły. Do mnie można dzwonić lub majlować do godziny 22.00. Świątecznie życzę spokoju i zdrowia. Tadeusz Słaby 607 284674; email: info@arka.biz.pl

Gość • Czwartek [09.04.2020, 13:26:16] • [IP: 78.10.206.***]

Mam 81 lat. Od 1946 r. mieszkam w Swinoujsciu. A bylo tak.Wilno 1946 r. maj tato uciekl z donbasu.W maju jedziemy do Polski jak najdalej. Po 2 tygodniach jestesmy w Szczecinie''W grudniu jestesmy tu.Rodzice i brat nie zyja.

Gość • Czwartek [09.04.2020, 03:17:43] • [IP: 164.127.51.***]

(Hm, " 10 stron. ..maszynopisu"?. ..dziś już wydruku). Pojawią się tu trudności, np. patrzenie w przeszłość przez różową szybkę, widzenie nawet akceptowanych wówczas czerwonych flag z rocznicy okazji rewolucji bolszewickiej jako różowych. Mam czasem wrażenie, że więcej wiedzą o PRL niektórzy pilni dziś na lekcjach historii uczniowie, niż ich dziadkowie - a to dzięki dobrego zagraniu" tonacji" na tych lekcjach - bo aby mówić o historii prawdziwie, należy jak w muzyce uchwycić tonację - że jednak system, który nam narzucono był utopią społeczną i światopoglądową, że zasadzał się on na kłamstwie - w tym ujęciu wszystko odzyskuje swoje proporcje i widziane jest we właściwym świetle, wtedy nawet typowy dla PRL brak sznurka czy papieru toaletowego odnajduje swoje miejsce w całości, jak w puzzlach, i może być zrozumiany.

Gość • Poniedziałek [06.04.2020, 14:32:57] • [IP: 176.221.122.***]

Świnoujście bezpowrotnie upadło, kiedyś było fajnie ale nastaną coraz gorsze czasy. Boje się, że wszyscy zginiemy:(

Schoolwysyn • Poniedziałek [06.04.2020, 13:31:16] • [IP: 5.173.145.***]

"Kwarantanna - Dzień 197. Siedzę w zasobach Słowianina już III kwartał. Od kilku dni wydaje mi się, że jestem Mojżeszem. O brzasku rozstrzaskałem dwie tablice o schody. Żona wściekła, mówi, że to była nasza ostatnia deska. Od jutra musze prasować koszule sam."

Gość • Niedziela [05.04.2020, 15:45:29] • [IP: 77.252.46.**]

Zapomnienie robi pasożyt" Gumolep" i jego klika nieudaczników.

Gość • Sobota [04.04.2020, 13:47:37] • [IP: 31.11.131.**]

Pomysł przedni panie Tadeuszu. Byłoby o czym napisać, jednak to, że powiązał Pan ten pomysł z człowiekiem który pcha się na wszelkie afisze, kreuje się na bohatera i jak sądzę tkwi na stołku głównie po to, by doczekać chwili przecinania wstęgi na wjeździe do tunelu - to jakkolwiek pański pomysł oceniam wysoko, to nie wezmę w jego realizacji udziału, chociaż spełniam warunki brzegowe określonej przez Pana (czy potrzebnie?) cezury czasowej i miałbym parę ciekawostek. Zresztą chyba niewielka to strata, to i żal mały. Z pewnością znajdą się dziesiątki mieszkańców którym nie będzie przeszkadzał lans dziedzica. Moja rada dla Pana. Proszę nie dać się wykolegować tym, którym pachnie władza i historyczna sława.To Pana pomysł.

Gryf • Sobota [04.04.2020, 13:17:53] • [IP: 176.221.123.***]

Piękna inicjatywa. Do Ś-cia przybyłem w latach 70-tych i jestem na siebie bardzo zły, że nie utrwaliłem na kliszach tych ważnych miejsc, których już nie ma lub zmieniły swój wizerunek. Z radością przeczytam wspomnienia innych i obejrzę ich fotografie.

Oglądasz 1-8 z 8
■ Rada Miasta zdecydowała o kontynuacji w roku 2020 programu bezpłatnych szczepień przeciwko grypie ■ Rada Miasta pozytywnie zaopiniowała projekty zmian granic pasa technicznego i pasa technicznego od strony lądu. Projekty mają związek z planami budowy terminala kontenerowego ■ Dotychczasowy Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu st.bryg. mgr inż. Andrzej Lipiński kończy służbę. Uroczyste pożegnanie komendanta w związku z przejściem na emeryturę odbędzie się dziś. 28 maja. W pożegnaniu wezmą udział władze miasta ■ Prezydent miasta: "Mimo ograniczeń Świnoujście dysponuje obecnie dużą rezerwą miejsc dla dzieci, zarówno w żłobku jaki przedszkolach" ■ Kilka minut po godzinie 9.00 rozpoczęły się obrady XXXI sesji Rady Miasta. Posiedzenie odbywa się w trybie zdalnym ■ Mężczyzna jadący na rowerze uderzył w bok jadącego samochodu. W tym czasie nie było żadnej wolnej karetki na terenie naszego miasta! Po poszkodowanego przyleciał śmigłowiec LPR. Do groźnego wypadku doszło około godziny 17:30 na ulicy Grunwaldzkiej, na wysokości dawnego Novatora ■ W sezonie letnim 2020 r. każde przedszkole w miesiącach wakacyjnych pełnić będzie dyżur letni. PM nr 9 z powodu zaplanowanej termomodernizacji placówki swój dyżur pełnić będzie w PM nr 7. Liczba miejsc, ze względu na obostrzenia Głównego Inspektora Sanitarnego, jest ograniczona. Szczegółowych informacji udzielają dyrektorzy placówek. Informacje te zostały również zamieszczone na stronach internetowych Przedszkoli Miejskich ■ Od 25 maja: Będzie można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej, Będzie można prowadzić konsultację z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach ■