POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [21.03.2020, 18:13:58] • zachodniopomorskie

Rusza Sztab Pomocy Belgia

Rusza Sztab Pomocy Belgia

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Rusza Sztab Pomocy Belgia. To inicjatywa Biura Regionalnego Województwa Zachodniopomorskiego w Brukseli, które w obliczu zagrożenia epidemiologicznego COVID-19 chce pomóc Polakom mieszkającym w Belgii.

Pracownicy Regionalnego Biura Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Brukseli, Polacy mieszkający w Belgii, osoby związane z brukselskim sztabem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To grono zaangażowanych w utworzenie „Sztabu Pomocy Belgia”. W tym celu ruszyła strona sztabpomocy.be, na której będą zamieszczone informacje na temat aktualnego stanu zagrożenia w Belgii, możliwości uzyskania pomocy medycznej, wsparcia psychologicznego, a nawet duchowego, jeżeli ktoś będzie takiego potrzebował. Pod tym adresem znajdą się również informacje o infoliniach telefonicznych, na których Polacy będą mogli uzyskać informacje ściśle związane z postępowaniem w przypadku podejrzenia zakażenia.

Sztab zapowiada również organizowanie szkoleń online z pierwszej pomocy oraz stały i bezpośredni kontakt ze sztabem kryzysowym Brukseli oraz innych większych miast Belgii, aby możliwie jak najszybciej móc informować o sytuacji. Organizowana jest także grupa wolontariuszy obserwująca najpopularniejsze fora dla Polaków w Belgii, na których pojawia się szereg „fake newsów” związanych z epidemią. Ich zadaniem będzie dostarczanie rzetelnych informacji i obalanie dezinformacyjnych treści. Nie wykluczone, że będzie również świadczona pomoc w zakupach dla osób starszych. Już na starcie grupa liczy 20 osób, wśród których nie brakuje urzędników Instytucji Europejskich.

- Szacuje się, że w Belgii mieszka około 150 tys. Polaków, z czego około 50 tys. w samej Brukseli. W tych najtrudniejszych czasach, dostęp do rzetelnej i sprawdzonej informacji, do osób, które mogą pomóc nawet w przyniesieniu zakupów, jest po prostu bezcenne - wyjaśnia marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

„Sztab Pomocy Belgia” będzie czuwał pod numerem telefonu 32 (0) 2 315 41 86 w godzinach 8-20, a po 20 jako telefon alarmowy. Inicjatywa jest koordynowana przez przedstawicielstwo województwa zachodniopomorskiego w Brukseli i zaaprobowana przez marszałka Olgierda Geblewicza. W Belgii wg. stanu na 17 marca 2020 r. stwierdzono 1243 przypadki zakażenia koronawirusem i odnotowano 10 zgonów.

W Belgii wg. stanu na 17 marca 2020 r. stwierdzono 1243 przypadki zakażenia koronawirusem i odnotowano 10 zgonów.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Informujemy, że organizowana przy targowisku miejskim (ul. Kołłątaja) impreza plenerowa "Pchli Targ", zaplanowana na 4. i 25. kwietnia br się nie odbędzie ■
■ Świnoujście: Zestawienie zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 stan na dzień 03.04.2020, godz. 20:00 liczba potwierdzonych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w m. Świnoujście: 0 liczba osób objętych kwarantanną w m. Świnoujście: 93 liczba osób pod nadzorem epidemiologicznym w m. Świnoujście: 15 ■ Od 27 marca 2020 r. 14-dniową obowiązkową kwarantanną objęte będą również osoby przekraczające granice, na co dzień pracujące w państwie sąsiednim ■ XXVIII sesja RM odwołana. Szanowni Państwo, uprzejmie zawiadamiam, że w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną w kraju i kolejnymi obostrzeniami w świetle Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r. poz. 522), odwołuję XXVIII sesję Rady Miasta Świnoujście, która zaplanowana była na dzień 26 marca 2020 r. Z poważaniem Przewodnicząca Rady Miasta Elżbieta Jabłońska ■