POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [03.12.2019, 22:42:26] • Polska

Czy Twoje dziecko jest widoczne na drodze po zmroku?

Czy Twoje dziecko jest widoczne na drodze po zmroku?

fot. Organizator

Szybko zapadający zmrok oraz często niesprzyjające warunki pogodowe w okresie jesienno-zimowym to czynniki, które sprawiają, że na drogach może być bardziej niebezpiecznie. Kierowcy powinni zachowywać szczególną ostrożność, jednak piesi również muszą zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dotyczy to także najmłodszych – dzieci czerpią wzorce od osób dorosłych, więc warto zaszczepiać w nich prawidłowe zachowania na drodze już od najmłodszych lat.

Jak wyjaśnia podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, która od lat jest patronem honorowym programu Akademia Bezpiecznego Puchatka – Noszenie elementów odblaskowych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy zmrok zapada szybciej, zwiększa bezpieczeństwo na drodze, nie tylko poza terenem zabudowanym, ale i w mieście, w miejscach słabo oświetlonych. Odblaski sprawiają, że pieszy jest widoczny z odległości co najmniej 150 m, które w wielu przypadkach są decydujące – dają kierowcy czas na reakcję. Kierujący jadący z prędkością 50 km/h pokonuje w jedną sekundę blisko 14 metrów. Czas jego reakcji na przeszkodę, której się nie spodziewa, przewyższa jedną sekundę. Biorąc pod uwagę fakt, że po jego reakcji następuje rozpoczynanie hamowania pojazdu, finalnie maksymalna siła hamowania nastąpi po upłynięciu półtorej sekundy. Oznacza to, że od momentu wystąpienia zagrożenia do rozpoczęcia hamowania z pełną mocą, pojazd przejedzie ponad 20 metrów. I w tym dopiero momencie rozpoczyna się jego droga hamowania, która w zależności od nawierzchni (np. mokra, oblodzona) może wynosić nawet kilkadziesiąt metrów. W warunkach złej widoczności pieszy poruszający się bez elementów odblaskowych może być zauważony niekiedy kilkanaście, a nawet kilka metrów przed pojazdem. To dlatego kierujący, którzy potrącili pieszego, nieposiadającego elementów odblaskowych, twierdzą - co jest prawdopodobne, ze zauważyli go dopiero w momencie uderzenia. Uświadomienie sobie potencjalnego zagrożenia jest pierwszym krokiem do podjęcia właściwych działań i nauczenia siebie i swojego dziecka właściwych zachowań na drodze.

Kodeks małego pieszego
Elementy odblaskowe, umieszczone z przodu i z tyłu, to nie jedyny sposób na poprawienie bezpieczeństwa swojego dziecka. Jest kilka podstawowych zasad, które kilkulatek powinien poznać, jeśli porusza się po drodze, nawet pod opieką dorosłego:
1. Miejsce dla pieszych – warto nauczyć dziecko, że może się poruszać po chodniku lub drodze dla pieszych, a w razie ich braku poboczem. Jeśli nie ma pobocza pieszy może poruszać się po jezdni.
2. Pieszy idący po poboczu lub jezdni obowiązany jest poruszać się lewą strona drogi - dzięki temu możemy obserwować nadjeżdżające samochody, co daje nam czas na reakcję.
3. Ważne, aby elementy odblaskowe były zarówno z przodu, jak i z tyłu – w ten sposób kierowcy nadjeżdżający z obu stron będą widzieli naszego pieszego kilkulatka.
4. Nie przebiegajmy przez jezdnię – zawsze należy rozejrzeć się, czy nie nadjeżdża samochód. Warto też uczulić dziecko, aby na drodze nie bawiło się telefonem komórkowym, który rozprasza uwagę.
5. Najbezpieczniej jest, gdy przechodzimy przez jezdnię tylko w miejscach wyznaczonych – w przypadku przejść z sygnalizacją świetlną, nauczmy kilkulatka, kiedy może przejść.
6. Nigdy nie wsiadamy do obcego samochodu – dziecko musi wiedzieć, że zaoferowanie podwiezienia przez nieznajomego może stanowić zagrożenie.
Pamiętajmy, że są to ważne zasady, dotyczące uczestnictwa w ruchu w roli pieszego – zaznacza podinsp. Radosław Kobryś - Dziecko może też być pasażerem w samochodzie lub komunikacji miejskiej, a także może uczestniczyć w ruchu drogowym jako rowerzysta. Każdy sposób poruszania się wymaga zwrócenia uwagi na inne aspekty, dlatego warto z dzieckiem omówić zasady bezpieczeństwa na drodze, które mogą go dotyczyć.

Na drodze z Akademią Bezpiecznego Puchatka
Wszystkie zasady zachowania na drodze kilkulatek może poznać w szkole w ramach jednej z największych akcji edukacyjnych w Polsce. Bezpieczeństwo na drodze jest jednym z czterech obszarów omawianych w ramach programu Akademia Bezpiecznego Puchatka, podczas którego pierwszoklasiści ze szkół podstawowych z całego kraju uczą się o zasadach bezpieczeństwa w domu, szkole, internecie i właśnie na drodze. Nauczyciele, którzy zgłaszają swoich podopiecznych do akcji, otrzymują pełen pakiet bezpłatnych materiałów edukacyjnych, które powstały w oparciu o techniki szybkiego uczenia się.

Dzięki temu dzieci szybciej przyswajają wiedzę, a pokazane narzędzia można zastosować w każdym obszarze edukacji.

Nadal trwa rekrutacja do programu – więcej informacji i zgłoszenia szkół na www.akademiapuchatka.pl

Katarzyna Dreher
Specjalista ds. komunikacji


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Tir jechał prosto na Mercedesa Vana. W niedzielę 31 maja kwadrans przed godziną dziewiątą w miejscowości Rzeczyn koło Wolina na DK 3 tir ze Słowacji nagle zjechał na czołówkę na mercedesa ze Świnoujścia. W ułamkach sekundy kierowca mercedesa z żoną przeżył horror ■ Rada Miasta zdecydowała o kontynuacji w roku 2020 programu bezpłatnych szczepień przeciwko grypie ■ Rada Miasta pozytywnie zaopiniowała projekty zmian granic pasa technicznego i pasa technicznego od strony lądu. Projekty mają związek z planami budowy terminala kontenerowego ■ Dotychczasowy Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu st.bryg. mgr inż. Andrzej Lipiński kończy służbę. Uroczyste pożegnanie komendanta w związku z przejściem na emeryturę odbędzie się dziś. 28 maja. W pożegnaniu wezmą udział władze miasta ■ Prezydent miasta: "Mimo ograniczeń Świnoujście dysponuje obecnie dużą rezerwą miejsc dla dzieci, zarówno w żłobku jaki przedszkolach" ■ Kilka minut po godzinie 9.00 rozpoczęły się obrady XXXI sesji Rady Miasta. Posiedzenie odbywa się w trybie zdalnym ■ Mężczyzna jadący na rowerze uderzył w bok jadącego samochodu. W tym czasie nie było żadnej wolnej karetki na terenie naszego miasta! Po poszkodowanego przyleciał śmigłowiec LPR. Do groźnego wypadku doszło około godziny 17:30 na ulicy Grunwaldzkiej, na wysokości dawnego Novatora ■ W sezonie letnim 2020 r. każde przedszkole w miesiącach wakacyjnych pełnić będzie dyżur letni. PM nr 9 z powodu zaplanowanej termomodernizacji placówki swój dyżur pełnić będzie w PM nr 7. Liczba miejsc, ze względu na obostrzenia Głównego Inspektora Sanitarnego, jest ograniczona. Szczegółowych informacji udzielają dyrektorzy placówek. Informacje te zostały również zamieszczone na stronach internetowych Przedszkoli Miejskich ■ Od 25 maja: Będzie można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej, Będzie można prowadzić konsultację z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach ■