POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [03.09.2019, 19:14:21] • Świnoujście

Zachodniopomorska młodzież walczy z fake newsami

Prawie 80% internautów nie weryfikuje przeczytanych informacji. Jak reagować na kłamstwo, obnażać manipulacje, zwalczać mowę nienawiści i dezinformację? Swoimi doświadczeniami podzieli się Komisja CIVEX Europejskiego Komitetu Regionów i Rada Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego. Zapraszamy na konferencję prasową, która odbędzie się w piątek 6 września o godzinie 12.30 w hotelu Radisson Blu w Świnoujściu, a w której wezmą udział członkowie Komisji CIVEX, a także marszałek Olgierd Geblewicz.

- Młodzież nie zna świata bez Internetu, nie zna życia bez smartfonów. Nie wie, że to co widzi na ekranie swoich telefonów może być kłamstwem i manipulacją. Jeśli jej tego nie uświadomimy, nie pokażemy jak można walczyć z cyfrowym złem, to nie obronimy prawdy. Bez podniesienia kultury dyskusji w Internecie, nie poradzimy sobie z trollingiem i cyfrową przemocą. – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz to autor opinii przyjętej w tym roku przez Europejski Komitet Regionów w której apelował o wsparcie środkami Unijnymi m.in. edukacji obywateli, organizacji pozarządowych i mediów lokalnych. W jego ocenie, bez takich działań Europa nie poradzi sobie w walce z dezinformacją. W tym kierunku idą też prace Komisji Obywatelstwa, Sprawowania Rządów, Spraw Instytucjonalnych i Zewnętrznych (CIVEX) Komitetu Regionów, która już po raz drugi odwiedzi Pomorze Zachodnie. Spotkanie w Świnoujściu będzie okazją do zobaczenia jak młodzież z Pomorza Zachodniego występuje przeciwko fake newsom i mowie nienawiści w mediach społecznościowych.

W przededniu wizyty odbędą się bowiem warsztaty z udziałem 50 reprezentantów młodzieży, a ich efektem będzie oficjalna deklaracja, która zostanie przedstawiona uczestnikom wizyty studyjnej. Stanowisko w tej sprawie zaprezentują przedstawiciele Rady Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego wspierani przez specjalistkę marketingu sektora publicznego Annę Mierzyńską. Podczas spotkania zostanie również przybliżona wspierana przez Komisję Europejską inicjatywa „Wojowników Klawiatury”, gdzie to sami użytkownicy internetu dobrowolnie i oddolnie dementują nieprawdziwe informacje oraz mity unijne. Grupa powstała, żeby przeciwstawiać się kłamstwom w mediach i nie zostawiać ich bez komentarza.

Ciekawą inicjatywą w walce z fake newsami i antyunijną propagandą jest również akcja Social Media Intelligence Unit rozpoczęta przez niezależny politycznie proeuropejski sojusz Alliance4Europe. Efekty swoich prac zaprezentuje również grupa East StratCom, która koncentruje się na kampaniach dezinformacyjnych płynących ze strony Federacji Rosyjskiej.

Zachodniopomorska młodzież „zwalcza mowę nienawiści i dezinformację”
Wizyta studyjna Komisji CIVEX
Konferencja prasowa z udziałem m.in marszałka Olgierda Geblewicza i członków Komisji CIVEX
Piątek, 6 września 2019 roku, godzina 12.30, Hotel Radisson Blu ,Sala „Pomerania”Świnoujście

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Gość • Czwartek [12.09.2019, 04:53:19] • [IP: 188.147.41.**]

Geblewicz z PO, autor słynnych przekleństw z nagrań jego niejawnych rozmów... jako przewodnik zagubionych? Myślałem że bezczelność przynajmniej zachowuje pozory.

Gość • Poniedziałek [09.09.2019, 23:56:23] • [IP: 176.221.123.***]

Co ten Geblewitz bredzi za głupoty? Niech się lepiej różnymi swoimi brejzami z PO się zajmie. A od młodzieży niech się już odczepi.

Gość • Czwartek [05.09.2019, 08:18:11] • [IP: 23.226.237.*]

Lewactwo do utylizacji z geblewiczem na czele.

Oglądasz 1-3 z 3
■ Dn. 24.08.2019 (sobota) przed godz. 19:00 na przejściu dla pieszych (skrzyżowanie ulic Wojaka Polskiego i Bałtyckiej) przeprowadzałąm rower. Przewróciłąm się i złamałam rękę. Świadków tego zdarzenia proszę o kontakt tel. 694930076 ■
■ We wtorek w pierwszj części dnia na północy kraju, następnie również na zachodzie oraz w centrum spodziewane są silne porywy wiatru wiejącego z północnego-zachodu i zachodu o prędkości maksymalnej do 70-80 km/h. ■ Prognozuje się wystąpienie na wybrzeżu silnego, północno-zachodniego wiatru osiągającego w porywach 70-75 km/h. ■ Postępowanie prokuratury będzie tu miało kilka płaszczyzn. Bezpośrednią przyczynę śmierci dwójki nastolatków będą badać biegli sądowi. Poza tym prokuratura wszczęła postępowanie w kierunku przyczyn wypadku drogowego w ruchu lądowym ze skutkiem śmiertelnym. Prowadzone są również czynności związane z przesłuchaniem w charakterze świadków osób, które mogą posiadać jakąkolwiek wiedzę na temat okoliczności tego zdarzenia ■ Trwające prace poszukiwawcze nie przynosiły efektu. Dopiero zaangażowanie się prywatnej firmy zajmującej się pracami nurkowymi pozwoliło odnaleźć w Kanale Piastowskim ciała nastolatków. Na pomoc było jednak za późno. Oboje byli pod wodą około 2 godzin. Dwie godziny później, w akcję poszukiwawczą zaangażowała się prywatna firma pracepodwodne.com, która sprawdza grunt pogłębianego przez Urząd Morski w Szczecinie toru wodnego. Na Kanale pojawił się ich statek do badania dna. O godz. 20.08 pod wodę zszedł jej płetwonurek. Około pół godziny później w wodzie znaleziono dwa ciała ■ Mieszkanka przestrzega: Ktoś znęca się nad kotami! Do redakcji zwróciła się Mieszkanka Świnoujścia, która przestrzega właścicieli, bądź osoby dokarmiające koty działkowe. W liście możemy przeczytać jakich okrucieństw się ktoś dopuścił wobec tych niewinnych zwierząt ■ Radni podzieleni w sprawie sytuacji w PEC-u. Opozycja domaga się szczegółowych wyjaśnień, stronnicy prezydenta popierają jego stanowisko o koniecznym postępowaniu sądowym. W obronie zwalnianego z pracy związkowca NSZZ "Solidarność" będzie dziś demonstrować przed zakładem, na ulicach i przed Urzędem Miasta ■ Kontrowersje wokół dopuszczenia do głosu przedstawiciela "Solidarności" na sesji Rady Miasta.Po jego wystąpieniu obrady przerwano w celu spotkania przewodniczących klubów radnych z prezydium rady ■ Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego do radnych Świnoujścia: "Prezes PEC-u w Świnoujściu, zwalniając przewodniczącego zakładowej "Solidarnosci" złamała kodeks pracy oraz ustawę o związkach zawodowych ■