POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [10.08.2019, 09:11:00] • Świnoujście

5. Grechuta Festival — Świnoujście 2019: dzień piąty, ostatni (5/5)

5. Grechuta Festival — Świnoujście 2019: dzień piąty, ostatni (5/5)

fot. Organizator

W dwóch świnoujskich galeriach – Galerii Art. oraz Miejskiej Galerii Sztuki Współczesnej ms44 można oglądać towarzyszące festiwalowi wystawy, nawiązujące oczywiście do krakowskiej atmosfery. W pierwszej z nich – „Wyspy wieczorne", czyli malarstwo i rysunki Erny Rosenstein. Artystka była wizjonerką i wierzyła, że spojrzenie w głąb siebie jest istotniejsze od śledzenia rzeczywistości. Podobnie świat postrzegał Marek Grechuta, filtrując rzeczywistość która go otaczała przez własną wrażliwość.

Drugą z wystaw – „Portret, w duchu, krakowski" tworzą fotografie Zofii Rydet. Grechuta dostrzegał piękno w przemijaniu, w wyjątkowości każdego mijającego dnia, widząc w nim obraz całego wszechświata. I ślad życia, każdego poszczególnego człowieka. Podobnie opisywała rzeczywistość mistrzyni fotografii, Zofia Rydet. Na wystawie prezentowane są z cykli „Nieskończoność dalekich dróg", „Świat uczuć i wyobraźni" oraz „Czas przemijania".

5. Grechuta Festival — Świnoujście 2019: dzień piąty, ostatni (5/5)

fot. Organizator

W samo południe z wieży Kościoła Marcina Lutra po raz ostatni zabrzmi Hejnał Mariacki. To symbolicznie „ukrakowienie" nadbałtyckiego Świnoujścia. Hejnał na cztery strony świata wykona Przemysław Lewandowski.

Popołudnie należeć będzie do Jarka Wista – artysty, który śpiewa tak, jak niewielu potrafi i to, o czym wielu zapomina. Jest jednym z najlepszych wokalistów swingowych, wprowadził na scenę zapomniany już retro-pop, przypominając to, co w muzyce najważniejsze i najlepsze. Koncert rozpocznie się o godzinie 16.00 w Muszli Koncertowej przy Promenadzie. Wstęp wolny.

5. Grechuta Festival — Świnoujście 2019: dzień piąty, ostatni (5/5)

fot. Organizator

Jan Kanty Pawluśkiewicz jest jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej i rozrywkowej w Polsce. Karierę artystyczną rozpoczął w 1966 roku jako jeden ze współzałożycieli kabaretu Anawa, który z czasem przerodził się w zespół muzyczny z wokalistą Markiem Grechutą.

Jest autorem muzyki wielu znanych piosenek z Jego repertuaru, czasem również sam śpiewa. W dorobku artysty ważne miejsce zajmuje także komponowanie muzyki filmowej i teatralnej. W repertuarze koncertu „Muzyka filmowa i niefilmowa", obok utworów Marka Grechuty, zabrzmią także między innymi: suita instrumentalna „Papusza" (z filmu o tym samym tytule), „Ritmo Carnavale" z „Wodzireja", czy „Vilma" z „Małej Vilmy". Obok Mistrza Jana (czy Kantego) w koncercie wystąpią Hanna Banaszak, Marta Honzatko, oraz Maciej Lipina. Towarzyszyć im będzie zespół muzyczny, złożony z członków legendarnej ANAWY, pod kierownictwem Pawła Piątka. Zapraszamy do Sali Teatralnej MDK o godzinie 18.00. Bilety kosztują 40 zł.

5. Grechuta Festival — Świnoujście 2019: dzień piąty, ostatni (5/5)

fot. Organizator

Zbigniew Wodecki wraz z Markiem Grechutą współtworzyli słynny Kabaret Anawa. W pierwszym składzie zespołu wokalistą był Marek Grechuta, a Zbigniew Wodecki grał na skrzypcach. Dziś obu wybitnych artystów nie ma już z nami. Ale obaj pozostawali niezapomnianą spuściznę, która po wszech czasy wyznaczać będzie muzyczne piękno i doskonałość...

Finałem 5. Grechuta Festival – Świnoujście 2019 będzie wyjątkowy multimedialny koncert poświęcony pamięci Zbigniewa Wodeckiego. Ideą koncertu jest spotkanie wykonawców i publiczności nie tylko z muzyką patrona wydarzenia, ale i z nim samym, gdyż widowisko oprawione jest wyjątkowymi materiałami archiwalnymi. Podczas koncertu nie zabraknie najpiękniejszych duetów, wielkich przebojów z ogromnego i różnorodnego repertuaru Wodeckiego. A na scenie pojawią się: Alicja Majewska, Kasia Cerekwicka, Ewa Uryga, Jacek Wójcicki, Jacek Kotlarski, Włodzimierz Korcz, oraz Orkiestra pod dyrekcją Tomasza Szymusia. Koncert „Tribute to Zbigniew Wodecki" odbędzie się o godzinie 20.30 w Amfiteatrze im. Marka Grechuty. Bilety w cenie 40 zł do nabycia on-line (www.kupbilecik.pl) oraz w kasach MDK, także bezpośrednio przed wydarzeniem.

5. Grechuta Festival — Świnoujście 2019: dzień piąty, ostatni (5/5)

fot. Organizator

Festiwal jest finansowany przez Miasto Świnoujście.

Organizatorem Festiwalu jest Miejski Dom Kultury w Świnoujściu.

Partnerem organizacyjnym jest Fundacja „Korowód" im. Marka Grechuty w Krakowie.

Danuta Grechuta - Opiekun artystyczna Grechuta Festival


Partner Festiwalu jest PKO Bank Polski
Sponsorem Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020

5. Grechuta Festival — Świnoujście 2019: dzień piąty, ostatni (5/5)

fot. Organizator

10 SIERPNIA 2019 | SOBOTA
12.00 | Punkt widokowy kościoła Marcina Lutra – Cafe Wieża
Hejnał mariacki
16.00 | Muszla Koncertowa | wstęp wolny
Koncert Jarka Wista z zespołem
18.00 | Sala Teatralna MDK | bilety: 40 zł
Jan Kanty Pawluśkiewicz: Muzyka „Filmowa i Niefilmowa"
Wykonawcy: Hanna Banaszak, Marta Honzatko, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Maciej Lipina,
zespół byłych muzyków legendarnej ANAWY pod kierownictwem Pawła Piątka
20.30 | Amfiteatr im. Marka Grechuty | bilety: 40 zł
Koncert „Tribute to Zbigniew Wodecki"
Wykonawcy: Alicja Majewska, Kasia Cerekwicka, Ewa Uryga, Jacek Wójcicki,
Włodzimierz Korcz, Jacek Kotlarski oraz orkiestra pod Dyrekcją Tomasza Szymusia.


komentarzy: 4, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-4 z 4

Gość • Wtorek [13.08.2019, 20:29:10] • [IP: 46.169.246.***]

CZY PANI DANUTA JAKO OPIEKUN FESTIWALU BIERZE KASĘ?

Gość • Sobota [10.08.2019, 18:18:34] • [IP: 176.221.122.**]

Pierwsze zdjęcie - Jarosław Boberek ;-)

Gość • Sobota [10.08.2019, 11:11:44] • [IP: 109.243.154.***]

Zdjęcie pierwsze - to jest oferta Polski zamiast austriackiego podrzutka dla świata, Conchity Kiełbasy - facet, który JE kiełbasę, a nie ma jej zamiast mózgu.

Gość • Sobota [10.08.2019, 10:02:05] • [IP: 109.243.154.***]

Hanna Banaszak (fot. czwarta), " kobieta fatalna," , z powalającym sex-appealem. Jeśli ktoś chce dostrzec, czym emanuje kobiecość oprócz plastycznej urody, to niech spojrzy na tę piosenkarkę, ale oczywiście z właściwym dystansem, trzymając czule za rękę żonę. Swoją drogą z taką urodą i przede wszystkim z głosem i poczuciem swingu powinna zrobić międzynarodową karierę, no ale Polska po opadnięciu żelaznej kurtyny politycznej pozostaje za żelazną kurtyną muzyczną (w zakresie popu, bo z jazzową jest znacznie lepiej, a także z poważną). Wiąże się to trochę z odrębnością językową, ale nie tylko. --- J. Wist - w grudniu2018 r. bez specjalnych ogłoszeń, czyli jak jakiś amator występował na Pl.Wolności, a zachwycił techniką i głosem, nie mogłem uwierzyć, że ot, na ulicy można uslyszeć tak dobrą wokalistykę. Niestety, wspólczesność nagradza nie tak swingujących artystów, lecz podwórkowych, jak Bednarek lub hip-hopowcy - albo piosenkareczki podkasane.

Oglądasz 1-4 z 4
■ Informujemy, że organizowana przy targowisku miejskim (ul. Kołłątaja) impreza plenerowa "Pchli Targ", zaplanowana na 4. i 25. kwietnia br się nie odbędzie ■
■ Świnoujście: Zestawienie zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 stan na dzień 03.04.2020, godz. 20:00 liczba potwierdzonych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w m. Świnoujście: 0 liczba osób objętych kwarantanną w m. Świnoujście: 93 liczba osób pod nadzorem epidemiologicznym w m. Świnoujście: 15 ■ Od 27 marca 2020 r. 14-dniową obowiązkową kwarantanną objęte będą również osoby przekraczające granice, na co dzień pracujące w państwie sąsiednim ■ XXVIII sesja RM odwołana. Szanowni Państwo, uprzejmie zawiadamiam, że w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną w kraju i kolejnymi obostrzeniami w świetle Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r. poz. 522), odwołuję XXVIII sesję Rady Miasta Świnoujście, która zaplanowana była na dzień 26 marca 2020 r. Z poważaniem Przewodnicząca Rady Miasta Elżbieta Jabłońska ■