POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [20.05.2019, 17:44:02] • zachodniopomorskie

Strażacy w sejmiku

Strażacy w sejmiku

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Na szczęście powodem wizyty nie była interwencja, a spotkanie z wicemarszałkiem województwa Jarosławem Rzepą i rozstrzygnięcie otwartego konkursu ofert dla OSP. Dzięki dofinansowaniu w wysokości 285 tys. zł ponad 60 drużyn strażackich kupi sprzęt potrzebny w codziennej pracy, w tym ratujące ludzkie życie automatyczne defibrylatory zewnętrzne.

Otwarty konkurs ofert pn. Animator życia społecznego na obszarach wiejskich – OSP został ogłoszony przez Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego. To szerokie działanie skierowane do Ochotniczych Straży Pożarnych, które ma pomóc drużynom strażackim w codziennym funkcjonowaniu, zwiększyć dostęp do sprzętu ratującego życie, umożliwić udział w szkoleniach. Ważną częścią konkursu jest też aspekt społeczny, o którym mówili goście spotkania.

– Strażacy OSP odgrywają niepodważalną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa, ale i są naturalnymi liderami integracji społecznej w środowiskach wiejskich. Chcemy finansowo pomóc drużynom strażackim w zakupie niezbędnego sprzętu do ochrony osobistej, doposażyć jednostki w ratujące życie automatyczne defibrylatory zewnętrzne, ale i promować różne formy aktywności społecznej i kulturalnej wśród młodzieży – mówi Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa i dodaje, że doświadczenia z realizacji programu Społecznik pokazują jak bardzo są potrzebne inicjatywy i projekty aktywizujące mieszkańców regionu. – Zależy nam, by pomoc trafiła do najbardziej potrzebujących jednostek .

Obecny na spotkaniu Roman Gadomski, Członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Zachodniopomorskiego, podkreślał że ochotnicze straże pożarne oraz koła gospodyń wiejskich to organizacje, które integrują mieszkańców, inspirują do różnych działań.

Postępowanie konkursowe zostało podzielone na trzy zadania. Pierwsze dotyczyło aktywizacji lokalnej społeczności. OSP mogły pozyskać do 3000 zł dotacji na szkolenia strażaków, działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży, naukę udzielania pierwszej pomocy, organizację zawodów sportowo-pożarniczych. Łącznie na ten cel zarezerwowano 85 tys. zł. W tej części konkursu realizowanych będzie 29 zadań.

Drugie konkursowe zadanie pozwoli doposażyć jednostki OSP w niezbędny i niezwykle potrzebny sprzęt ochrony osobistej taki jak mundury, buty, kaski. Z tej formy wsparcia skorzysta 20 OSP. Wartość udzielonych dotacji to blisko 100 tys. zł.

Trzecie zadanie pozwoli OSP dofinansować zakup automatycznych defibrylatorów zewnętrznych oraz urządzeń GPS. W tej części konkursu dotacje w wysokości blisko 100 tys. zł pozwolą na zawarcie 17 umów.

Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego, przygotowując regulamin konkursu brał pod uwagę potrzeby OSP zawarte w Strategii Rozwoju Systemu Ratowniczego Ochotniczych Straży Pożarnych Województwa Zachodniopomorskiego. To dokument przygotowany przez Zarząd Wykonawczy Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP WZ.

W ubiegłym roku Samorząd Województwa przeznaczył kwotę 300 tys. zł na szkolenia, zakup sprzętu i umundurowania dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z województwa zachodniopomorskiego.

Związek OSP RP zrzesza 477 Ochotniczych Straży Pożarnych, z czego 183 jednostek jest włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Dofinansowanie w wysokości blisko 285 tys. zł trafi do 66 OSP.

Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego uchwałą nr 767/19 z dnia 14 maja 2019 r. wyznaczył do udzielenia dotacji podmioty niepubliczne wyłonione w otwartym konkursie ofert na powierzenie realizacji w 2019 roku zadań publicznych Województwa Zachodniopomorskiego pn. „Animator życia społecznego na obszarach wiejskich – OSP”.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Fundacja Logos wynajmie od 01.09.2019r. lokal użytkowy (dawna Karpatka) z przeznaczeniem na bufet szkolny – sklepik. Informacje w sprawie wynajmu – tel. 91 – 321 23 66 – dyrektor Małgorzata Gołębiowska ■
■ Niedawno pisaliśmy, że lista darczyńców na komitet wyborczy Janusza Żmurkiewicza pokrywa się w części z tym których zwolnił z podatków. Dziś głos w sprawie zabrał sam Janusz Żmurkiewicz ■ Lista darczyńców na komitet wyborczy Janusza Żmurkiewicza pokrywa się w części z tą o firmach, które prezydent Świnoujścia zwolnił z podatku od nieruchomości i nie tylko – zauważa jeden z naszych Czytelników. Inni mieszkańcy zwracają uwagę na relacje prezydenta z właścicielami firm zwolnionych z podatku ■ Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie zakupu wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym ■ Mężczyzna wpadł do kanału portowego. Wyszedł z niego o własnych siłach. Do zdarzenia doszło w nocy z soboty na niedzielę. Mężczyzna zagapił się i wpadł do wody. Wyszedł z niej o własnych siłach. Na miejsce przyjechała policja. Około godziny 1.30 przy przeprawie promowej Bielik, po stronie Warszowa, do wody wpadł mężczyzna. Dopłynął on do drabinek i wyszedł z wody o własnych siłach. Po tym, jak wydostał się na powierzchnię, na miejsce dojechała policja ■ Z Terminala w Świnoujściu PGNiG wyekspediowało już 5000 cystern z ładunkiem skroplonego gazu ziemnego (LNG). Największym odbiorcą LNG są stacje regazyfikacji obsługujące miejscowości, które nie mają dostępu do ogólnopolskiej sieci dystrybucji gazu ■ W ubiegłym roku z podatku od nieruchomości prezydent Janusz Żmurkiewicz zwolnił 7 firm. Bywały lata, kiedy przedsiębiorców, którzy skorzystali na takim zwolnieniu, było dwa razy tyle. W ciągu 10 lat z tego powodu do miejskiego budżetu nie wpłynęło ponad 7,5 mln złotych ■