POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [17.03.2019, 17:46:24] • Świnoujście

Czy miasto może samo zbudować parkingi wielopoziomowe? Może!..... ale w Rybniku

Czy miasto może samo zbudować parkingi wielopoziomowe? Może!..... ale w Rybniku

fot. iswinoujscie.pl

Radna Joanna Agatowska podejmuje na swoim profilu FB jakże aktualny w Świnoujściu temat budowy parkingów wielopoziomowych. Żeby przedstawić swoją opinię, wykorzystuje do tego celu inwestycję zbudowanego przez Rybnik w latach 2017/2018 parking wielopoziomowy na 460 miejsc, która została zgłoszona do nagrody w Rankingu TOP INWESTYCJE KOMUNALNE 2019 Portalu Samorządowego. Publikujemy najważniejsze fragmenty wpisu radnej.

"Wielkie problemy z parkowaniem samochodów to nie tylko domena Świnoujścia. Inne miasta mają problemy jeszcze większe. Pomysłów na rozwiązywanie tych problemów jest równie dużo, ale nie są jakoś specjalnie innowacyjne i świeże. Strefy Płatnego Parkowania i budowa parkingów wielopoziomowych oraz bezpłatna komunikacja miejska - to najczęściej rekomendowane rozwiązania. Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach i różnicach występujących w poszczególnych miastach. Można próbować takie problemy rozwiązywać poprzez samorząd - ale można też iść na łatwiznę i oddać teren w dzierżawę (jak w Świnoujściu) i niech ktoś inny poniesie koszty budowy, ale potem czerpie przez dziesięciolecia również korzyści. I to na pewno bardzo duże.

W minionych latach, ale również w kampanii mówiłam o tym wielokrotnie, że to Miasto winno SAMO prowadzić aktywną politykę komunikacyjną i być regulatorem tych kwestii. Nie jesteśmy biednym miastem - stać nas niewątpliwie na wybudowanie parkingu wielopoziomowego i to nie jednego. (...)

Po przykładzie Rybika widać jednak dobitnie, że to co się jednym nie opłaca - dla innych nie jest żadnym problemem. Prezentuję Państwu opis inwestycji zrealizowanej przez Samorząd Rybnika, która została zgłoszona do nagrody w Rankingu TOP INWESTYCJE KOMUNALNE 2019.

Czy miasto może samo zbudować parkingi wielopoziomowe? Może!..... ale w Rybniku

fot. internet

PARKING NA 460 SAMOCHODÓW, WYBUDOWANY ZA 22 MLN. ZŁ., WYBUDOWANY ZE ŚRODKÓW BUDŻETU MIASTA A CO NAJWAŻNIEJSZE BĘDZIE GO OBSŁUGIWAŁ ZAKŁAD KOMUNALNY, CZYLI PIENIĄDZE TRAFIĄ Z POWROTEM DO MIASTA!
Da się? DA!

"Parking wielopoziomowy oferuje 460 miejsc postojowych dla samochodów osobowych. Budowa parkingu miała na celu uporządkowanie przestrzeni śródmiejskiej zajmowanej do tej pory przez samochody i przeznaczenie jej pod nowe kwartały zabudowy z funkcjami mieszkalnymi, usługowymi i kulturalnymi. Projekt i budowa parkingu wraz z zagospodarowaniem terenu kosztowały 19,4 mln zł.

Na terenie placu przy ul. Hallera powstał również nowy układ komunikacyjny, którego istotną częścią jest nowa droga, łącząca parking wielopoziomowy z ul. Pocztową i Rzeczną. Całość powstała w bliskim sąsiedztwie rozbudowywanych bulwarów wzdłuż rzeki Nacyny. Koszt budowy drogi to blisko 3,3 mln zł.

W sumie koszt inwestycji w latach 2017-2018 wyniósł 22,5 mln zł i sfinansowany został w całości ze środków budżetu miasta.

Budowa wielopoziomowego parkingu przy ul. gen. Hallera w Rybniku zaliczona była do priorytetowych i również najbardziej kosztownych zadań inwestycyjnych w budżecie Miasta Rybnika na 2018 r. realizowanych w ramach rewitalizacji strefy śródmiejskiej. Jest to pierwsza tego typu inwestycja w regionie".

Czy miasto może samo zbudować parkingi wielopoziomowe? Może!..... ale w Rybniku

fot. internet

Czy Ktoś chciałby porozmawiać o rozwiązaniach stosowanych dzisiaj w Świnoujściu? Np. o zasadności oddania terenu za tzw. przychodnią na parking wielopoziomowy, ale na 180 miejsc? albo o sprzedaży terenu przy ul. Uzdrowiskowej na ten sam cel?

Pytam więc po raz kolejny: dlaczego tych parkingów nie może zbudować miasto? dlaczego nie może czerpać z nich pożytków miasto? dlaczego u nas się nie daje tego zrobić, a gdzie indziej jest to możliwe? dlaczego my wolimy kapitalizować Świnoujście, po to żeby za wszystkie istotne usługi publiczne ogromne pieniądze płacili mieszkańcy, a w innych miastach normalką jest, że zarabia też samorząd?"

Zapraszamy do dyskusji.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 51, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 51

Gość • Sobota [23.03.2019, 20:17:31] • [IP: 216.130.39.**]

Do Gość • Poniedziałek [18.03.2019, 20:03:18] • [IP: 80.245.182.**]. ... Pani Agatowska przegrala w wyborach i to tylko dlatego ze obecny Prezydent w czasie loklalnej kampani wyborczej wykorzystywal swoje stanowisko jak i srodki publiczne. ... co bylo widac jak na dloni. Wiec niedrogi gosciu Pania Agatowska nikt nie wywiozl na taczkach. ... to tak gwoli wyjasnienia. Buraki jednak juz tak maja, ze lubia bardzo mijac sie z prawda. ... o kulturze juz nie wspomne. odnosnie zas parkingu to takowy jest w Heringsdorfie . ... mozna podjechac i zobaczyc.

Gość • Wtorek [19.03.2019, 15:22:43] • [IP: 77.253.130.**]

A taki garaż winien już dawno być wybudowany w naszym mieście BRAWO AGATOWSKA jestem za krytyka obecnej władzy.

Gość • Wtorek [19.03.2019, 15:22:26] • [IP: 77.253.130.**]

A taki garaż winien juz dawno być wybudowany w naszym mieście BRAWO AGATOWSKA jestem za krytyka obecnej władzy.

Gość • Wtorek [19.03.2019, 15:20:57] • [IP: 77.253.130.**]

Atakujących Agatowską to jesteście d...mi obecnej niszczącej miasto tej władzy.A to jak pisiory wszystko psują i niszczą nasz kraj to rządzą już 3. 5 roku a wina jest Tuska i PO. Nie jestem za PO ale już mam dość czepiania się bezsensowego tej kobiety skoro już tyle lat nie jest u władzy.Wolę otworzyć lodówkę i zobaczyć ją jak innych z tej obecnej władzy w mieście.

Gość • Wtorek [19.03.2019, 10:20:23] • [IP: 37.8.215.***]

Wszystko aby wbić szpilę Żmurkiewiczowi i Michalskiej.Ani prezydent ani Pani Michalska to nie są moi ulubieńcy -można ich krytykować za wiele innych spraw w tym mieście ale dużo mniej za parkingi!Komu jak komu ale własnie pani nie wypada podnosić tego tematu.Pamiętam jak Michalska podnosiła ten problem w poprzedniej kadencji i pamiętam panią Agatowską jak utrącała tą inicjatywę! Czy Pani myśli, że wszyscy są tak głupi, żeby tych Pani gierek nie pamiętać?.Ja nie miałem ochoty głosować na Żmurkiewicza w ostatnich wyborach na prawdę;ale alternatywą była pani czyli większe zło dlatego wybrałem Żmurkiewicza jako mniejsze!Bo taki był wybór! Pani działanie nie ma zamysłu dobra miasta ale wkładanie kija w" szprychy"obecnej władzy!każdy widzi, że rozpoczętych inwestycji ze strony miasta jest dużo może nawet za dużo jak na takie małe miasto bo problemy już widać. W tej sytuacji branie na barki bezpośredniej budowy parkingu wielopoziomowego byłoby porażką, pani o tym wie- miała by Pani co krytykować! To pani cel No nie?

Gość • Poniedziałek [18.03.2019, 20:03:18] • [IP: 80.245.182.**]

Agatowska, masz za małą wiedzę ekonomiczną, żeby to ogarnąć. Pisz sobie na tym FB co chcesz ale nie wciskaj tego publicznie bo później wciskają nam jako prawdę objawioną. Tymczasem są to majaki zgorzkniałej tzw. działaczki SLD - partii w rozpadzie. Mieszkańcy wywieźli cię na taczkach w ostatnich wyborach i przyjmij to do wiadomości. Chętnie poczytamy uznane autorytety ekonomiczne a nie kempingową sprzątaczkę po zaocznej szkole. Niech się pani lepiej zajmie koszmarnie wypaczonym parkietem w Scaliano albo zaduchem z braku wentylacji. Można siekierę tam wieszać zawsze o g. 20tej.

Gość • Poniedziałek [18.03.2019, 18:25:47] • [IP: 31.0.41.**]

NIE DLA TERMINALA KONTENEROWEGO W ŚWINOUJŚCIU. PŁYWAM NA KONTENEROWCACH, WIEM CO MÓWIĘ.

Gość • Poniedziałek [18.03.2019, 17:43:02] • [IP: 178.235.146.**]

Za przychodnią wystarczyłby parking dwupoziomowy, już by znacznie polepszyło.

Gość • Poniedziałek [18.03.2019, 17:14:20] • [IP: 185.210.39.***]

Prezydenckie trolle atakują? ale co niektórych du... boli że Agatowska wali prosto w punkt. Możecie sobie próbować ją dyskredytować, ale my mądrzy mieszkańcy wiemy jak jest. A ciągnięcie gumy, że Agatowska była 9 lat temu zastępcą burmistrza to za wszystko odpowiada do teraz jest po prostu śmieszna i nawet żałosne.

Gość • Poniedziałek [18.03.2019, 15:45:15] • [IP: 176.221.123.**]

W Świnoujściu można za to wyrzynać lasy bez decyzji Ministra, wskutek czego wszystko powstaje nielegalnie. Na terenach leśnych są w świetle prawa dalej lasy.

Gość • Poniedziałek [18.03.2019, 13:20:35] • [IP: 83.0.230.***]

POPIERAM!! ZABETONUJMY PARKINGAMI CAŁE PARKI DLA NASZYCH KOCHANYCH SĄSIADÓW!! ;) Czyżby raz obrońca zieleni raz betonowa dama? Wyszło szydło z worka. To dopiero heca. TEJ pani to chyba nie chodzi o mieszkańców, bo przecież czy nas będzie stać na płacenie cholendarnych kwot? Nie. Ale już nowych klientów ENERGETYKU jak najbardziej!!

Gość • Poniedziałek [18.03.2019, 12:41:16] • [IP: 5.173.152.***]

GZIE ONA BYŁA PRZEZ TYLE LAT MĄDRUSIOWATA , CHYBA JAKIEŚ WYBORY SIĘ ZBLIŻAJĄ.

Gość • Poniedziałek [18.03.2019, 12:17:30] • [IP: 5.173.152.***]

Przez tyle czasu była prawą ręką Prezydenta, a teraz udaje kogoś innego 😂😂😂😂

Gość • Poniedziałek [18.03.2019, 12:06:59] • [IP: 37.47.129.**]

Jestem na tak jak najbardziej, powinien być już na 12 listopada.

Gość • Poniedziałek [18.03.2019, 11:07:36] • [IP: 37.8.231.***]

Niecałe 18 lat temu urbaniści uznawali zgodnie, że pole campingowe powinno zostać przeniesione na wschód, w stronę wiatraka, bezpośrednio za wydmą. Na działce po namiotowisku przewidywano duży 2 lub 3 poziomowy parking, tak, by ulice dzielnicy nadmorskiej uwolnione zostały od parkujących samochodów oraz sklep wielkopowierzchniowy. Od wielu lat to jednak nie urbaniści a deweloperzy meblują nam miasto. Po swojemu, mając interes miasta w du...ie. To wielka zasługa prezydenta miasta ale też przy wsparciu szanownej pani.

Gość • Poniedziałek [18.03.2019, 10:34:40] • [IP: 109.241.63.**]

Kto personalnie jest odpowiedzialny za dość kuriozalną decyzję o wybudowaniu aż tak niskiego parkingu wielopoziomowego w samym centrum miasta? W innych miastach w centach buduje się ogromne i wysokie parkingi wielopoziomowe, a tutaj nagle ktoś podjął decyzję, że ma być to reglamentacja miejsc parkingowych w centrum, by ich cena mogła być wysoka, a więc inwestycja szybko się zwróciła. To bardzo szkodliwa decyzja architektury i urzędników, szkodliwa dla nas wszystkich. Kto powinien za to odpowiedzieć swoim stanowiskiem, za tą niefrasobliwość i brak wyobraźni i reakcji na potrzeby parkingowe miasta?! Jeszcze gdy wiadomo na jakich korzystnych warunkach oddano ten teren, by tanio to wybudowali (mały budyneczek=tania inwestycja) i czerpali zyski 'inwestorzy', to zakrawa już na aferę-bo to powinien być parking dwa razy wyższy, by miejsc było dużo i były tanie, a nie wyjątkowe i tylko dla bogaczy i Niemców.

Gość • Poniedziałek [18.03.2019, 10:21:19] • [IP: 188.146.228.**]

Zapomniała jak rządziła same wtopy a teraz udaje że coś zrobi ale obłuda

Gość • Poniedziałek [18.03.2019, 09:25:04] • [IP: 176.221.122.***]

jezdze rowerem i predzej w miescie dostane sie gdzie tylko chce niz samochodem a goscie niech sobie parkuja przed wjazdem do miasta I TAM BUDOWAC bo tu jest za ciasno a do miasta zrobic wypozyczalnie rowerow i niech rowerami jezdza styl Holenderski, zanim do sklepu sie dojedzie i zaparkuje rowerem juz trzy sklepy objade, TO TYLE TE GARAZE TO NIE BETONOWNIA SWINOUJSCIA -TYLE GADACIE O ZABETONOWANIU O TERMINALU, TERMINAL TO MIEJSCA PRACY A TU WYGODA BETONOWA I PIETROWA Z PODZIEMIEM NA UBOCZU MIASTA BUDOWAC PARKINGI, I ZNOW BETON, OD ULICY WOJSKA POLSKIEGO LUB SIENKIEWICZA POWINNO SIE NIE JEZDZIC SAMOCHODEM STREFA NADMORSKA POWINNA BYC TYLKO DLA PIESZYCH, ROWEROW I DOSTAWCZE, CHOC TROCHE UZDROWISKA ZOSTAWCIE

Gość • Poniedziałek [18.03.2019, 08:52:50] • [IP: 62.69.231.***]

Strach otwierać lodówkę... wszędzie ona.

Gość • Poniedziałek [18.03.2019, 08:12:58] • [IP: 31.11.129.***]

Urząd Miasta ma swoich kompetentnych pracowników, do tego są inwestorzy co płacą swoimi pieniędzmi i nie potrzebują opinii politycznych celebrytów. Będzie parking to będą i chętni do jego korzystania. A Urząd Miasta jest od wydawania zezwoleń a nie budowania. To nie te czasy o których niektórzy myślą.

Gość • Poniedziałek [18.03.2019, 06:41:50] • [IP: 37.47.156.***]

Tyle lat z burmistrzem w jedną trąbę waliła, a teraz brat a siostra się pokłócili i całe miasto angażują. Spotkajcie się gdzieś w lesie z kijami i walczcie, ale bez udziału mieszkańców.

Gość • Niedziela [17.03.2019, 23:17:35] • [IP: 185.210.39.**]

Zapomniała Agatowska że w Rybniku jest strefa płatnego parkowania. Chcesz nam radna zafundować strefę płatnego parkowania dla mieszkańców??

Gość • Niedziela [17.03.2019, 22:47:41] • [IP: 88.156.232.***]

To ja zadam pytanie - dlaczego decyzją architektury planowany parking wielopoziomowy, jak jego nazwa wskazuje, ma być niski i nie wyższy niż przychodnia na Dąbrowskiego? Nie ma żadnych aspektów architektonicznych, by nie mogła by to być nawet dwa razy wyższa wieża parkingowa, bo tylko wtedy spełniłaby pokładane nadzieje w dostatecznej ilości miejsc parkingowych, a tak znowu wybudują nam de facto kolejny supermarket z miejscami parkingowymi, w tak niskiej jego wysokości. Kto z urzędników architektury wydał decyzję o tej niskiej wysokości parkingu wielopoziomego z aż takim naruszeniem prawa? Bo naruszane jest prawo nas wszystkich, nas mieszkańców, do możliwości zaparkowania w centrum. Decyzja architektury jest skandaliczna i powinna być nagłośniona, dlaczego stosuje się półśrodki dla zapewnienia wyłącznie prywatnego biznesu i ograniczenia miejsc parkingowych w obszarze, jaki został do tego celu wyznaczony na parking wielopoziomowy!

Gość • Niedziela [17.03.2019, 22:12:25] • [IP: 176.221.123.***]

w Świnoujściu rozwiązaniem parkingów są ulice jednokierunkowe żadne koszty a efekt ten sam, no i nagrody które przytula pomysłowy dobromir.

Gość • Niedziela [17.03.2019, 22:10:46] • [IP: 178.238.253.***]

Przy Uzdrowiskowej ma powstać parking P wielopoziomowy.

Oglądasz 1-25 z 51
■ PEC. W maju coroczna przerwa Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Świnoujściu informuje, że coroczna przerwa technologiczna w dostawie energii cieplnej do centralnego ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody nastąpi 20 maja 2019 od godziny 00.00 do 24.00. Przerwa związana jest z koniecznością wykonania niezbędnych remontów źródła ciepła i sieci ciepłowniczych. BIK UM Świnoujście ■
■ W imieniu i z upoważnienia Komitetu Organizacyjnego Przeciwników Budowy Terminala Kontenerowego na terenach nadmorskich Wyspy Wolin - zapraszam na Spotkanie w sprawie aktualnej sytuacji i planów, jakie zostaną przedstawione przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście w temacie budowy Portu Kontenerowego (część informacyjna spotkania) oraz następnie I Debatę Społeczną: Jaki rozwój Świnoujścia?. Spotkanie odbędzie się we wtorek 21 maja, o godz. 18:00 w kawiarni SONATA. Serdecznie zapraszamy! ■ Wyścigi samochodowe uliczkami Platanu są uciążliwe dla mieszkańców. Osiedle Platan ma wielu mieszkańców i chyba każdy z nich chciałby mieć bezpieczne i spokojne otoczenie. Tymczasem, jak informuje jeden z lokatorów budynku na Platanie, z balkonu można "podziwiać" samochody ścigające się po osiedlowych drogach, szczególnie dotyczy to ul. Chełmońskiego i Malczewskiego ■ STS Siedow nie wpłynie do Świnoujścia Kapitanat Portu Świnoujście informuje, że decyzją Pana Premiera RP (informacja od MSZ i MSWiA ) STS Siedow nie otrzymał zgody na wejście do Portu Świnoujście. Żaglowiec miał wpłynąć 18 maja ■ Niemieccy policjanci zatrzymali mieszkankę Neu Sallenthin na wyspie Uznam, która może mieć związek ze śmiercią znanego sportowca i ochroniarza 60-letniego Daga S. Jak donosi niemiecka gazeta Ostsee Zeitung przed śmiercią Dag S. prawdopodobnie wypił jakąś substancję. Czy była to trucizna, nie wiadomo. Wykaże to dopiero sekcja zwłok mężczyzny. Gazeta dodaje, że policja bierze również pod uwagę nieumyślne spowodowanie śmierci. Prokuratura w Stralsundzie nie potwierdza ani nie zaprzecza tym informacjom ■ Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zakończyła poszukiwanie zaginionego na Bałtyku na wysokości Mrzeżyna kutra ŚWI 82. Na pokładzie były cztery osoby ■ Do 14 maja miasto czeka na chętnych, którzy zaprojektują drogi prawobrzeża. Cel inwestycji to usprawnienie połączenia portu z siecią krajową i międzynarodową. Zgodnie z procedurami dotyczącymi wykorzystania środków unijnych, inwestycja musi być zrealizowana do końca 2022 r ■ W środę przed godziną 11.00 na wyspie Wolin w lesie na terenie Przytoru zostały znalezione zwłoki mężczyzny. Z informacji wynika, że było to niedaleko wysypiska śmieci. Policjanci powiadomili stronę niemiecką. Trwa dochodzenie ■ Alarmy bombowe w kilku świnoujskich szkołach. Drugi dzień matur rozpoczął się niespokojnie. Policja otrzymała zgłoszenia o bombach znajdujących się na terenie pięciu szkół średnich. Informacje nadeszły około godziny 6.00. Wynikało z nich, że ładunki wybuchowe podłożone są w dwóch szkołach na Warszowie oraz trzech na lewobrzeżu. agrożone miały być: ZDZ, Zespół Szkół Morskich, LO im. Mieszka I oraz LO Logos ■ O 30 kwietnia do dzisiejszego poranka w Zachodniopomorskiem odnotowaliśmy 9 wypadków drogowych, 2 osoby zginęły, 8 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 86 nietrzeźwych kierowców, 29 po spożyciu alkoholu oraz 8 po narkotykach. Trwają powroty z majówki apelujemy o ostrożność i rozwagę na drodze ■ Do tragedii doszło w sobotę na promie Unity Line Gryf. Z pokładu dla samochodów spadło dwóch mężczyzn. Jeden nie przeżył, drugi jest w ciężkim stanie. Wypadek miał miejsce po godzinie 16.00. Mężczyźni pracujący na pokładzie samochodowym promu Gryf spadli z wysokości. Niestety, dla jednego z nich upadek okazał się śmiertelny. Drugiego z poszkodowanych mężczyzn, w stanie ciężkim, przetransportowano do szpitala śmigłowcem LPR ■ Młodociany nożownik zaatakował na placu zabaw przy Platanie. Prawdopodobnie tylko dzięki przytomnej reakcji dorosłych udało się uniknąć tragedii. Będąca prywatnie na placu zabaw jedna z nauczycielek Szkoły Podstawowej nr 1 zachowała zimną krew i dzięki jej interwencji nic się nie stało ■ 15 lat po wejściu do UE. Czy pamiętacie jeszcze jak w Świnoujściu świętowaliśmy integrację? ■ Radny chce „martwego pola” na ulicy Staszica ale urzędnicy nie chcą się zgodzić ■ Dyskusja nad projektem uchwały w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia Budżetu Obywatelskiego zajęła radnym ponad półtorej godziny. Ostatecznie uchwała została jednogłośnie przyjęta ■ Po godzinie 9.00 rozpoczęły się obrady X sesji VIII kadencji Rady Miasta Świnoujścia. W proponowanym gramie obrad znalazły się m.in. uchwały wprowadzające zmiany do dotychczasowej sieci szkół publicznych w mieście oraz ustanowienia specjalnej strefy rewitalizacji na Warszowie ■ Jak informuje Wydział Edukacji Urzędu Miasta Świnoujście, dziś 24 kwietnia 2019 r. pracownicy Przedszkola Miejskiego nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi „Tęcza” przy ulicy Gdyńskiej w Świnoujściu zawiesili strajk. Tym samym placówka rozpoczęła normalną działalność. Od jutra 25 kwietnia 2019 r. normalną pracę rozpocznie również Przedszkole Miejskie nr 3 „Pod żaglami” przy ulicy Batalionów Chłopskich w Świnoujściu ■ 24 kwietnia 2019 roku (środa) o godz. 11.30 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości podpisania umowy o dofinansowanie dla projektu „Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu” (Polskie LNG S.A.) ul. Ku Morzu 1■ Pogoda wymalowała nam wymarzone dni do spędzenia prawdziwie radosnych Świąt Wielkanocnych. Oby w blaskach słońca nie zginął prawdziwy sens tych Cudownych dni. Radosnych chwil w gronie najbliższych życzy wszystkim redakcja portalu iswinoujscie.pl ■ Na pamiątkę świętej nocy zmartwychwstania ogień zapłonął przed kościołem Chrystusa Króla ■ Ruszyły zapisy na 40 Maraton Świnoujście – Wolgast, 29 Półmaraton Wolgast oraz 4 Sztafetę Świnoujście – Wolgast ■ Niedziela Palmowa – to początek Wielkiego Tygodnia Postawiona w oknie domu chroni podobno przed uderzeniem pioruna. Rolnicy mieszali ją z ziarnem do zasiewu aby zapewnić sobie dobre plony, mamy dodawały dzieciom do śniadania aby te cieszyły się dobrym zdrowiem, zasuszona, czuwa nad szczęściem rodzin przez cały rok. Wszystko to jednak pod warunkiem, że dziś zostanie poświęcona. Palma wielkanocna nie jest jednak przedmiotem jakiegoś dziwnego kultu sama z siebie. Zasłużyła sobie na to gdy znalazła się pod stopami Chrystusa wjeżdżającego do Jerozolimy ■ Wielkanocne klimaty na Placu Wolności. Jechały do nas 800 kilometrów! To pierwszy taki jarmark wielkanocny w Świnoujściu. Zaproszenie do zaprezentowania swoich wyrobów nad morzem przyjęli twórcy z Krasnegostawu i okolic, miejscowości położonych między Lublinem, a Chełmie Lubelskim kilkadziesiąt kilometrów od granicy polsko-ukraińskiej. Grupę wystawców zorganizowała Luba Rakiewicz, dyrektor Artystycznego Stowarzyszenia Kosiw, która z dumą pokazuje ilustrowane publikacje o twórczości mieszkańców swoich rodzinnych stron ■ Strajk w oświacie. Informacja na godzinę 10.00 czwartek 11 kwietnia 2019. - ogółem strajkujących nauczycieli 253, w tym 28 w przedszkolach i 225 w szkołach - 401 dzieci/uczniów (bez gimnazjalistów, którzy przystąpili do egzaminów) będących pod opieką, w tym 338 w przedszkolach (razem z przedszkolem nr 10, w którym nauczyciele nie strajkują) i 63 w szkołach ■ PEC. W maju coroczna przerwa Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Świnoujściu informuje, że coroczna przerwa technologiczna w dostawie energii cieplnej do centralnego ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody nastąpi 20 maja 2019 od godziny 00.00 do 24.00. Przerwa związana jest z koniecznością wykonania niezbędnych remontów źródła ciepła i sieci ciepłowniczych ■ Mieszkańcy Świnoujścia, którzy na co dzień zaopatrują się w pieczywo z piekarni przy ul. Monte Cassino czekała w sobotę rano niemiła niespodzianka. Ani w sklepie firmowym ani w żadnym innym na mieście nie dotarło zaopatrzenie od tego wytwórcy. Przyczyną była poważna awaria instalacji w piekarni. Tuż po północy pojawiły się tam wozy Straży Pożarnej i Pogotowie Ratunkowe. Ewakuowano pracowników firmy i mieszkańców posesji ■ Od 4 kwietnia. „Bielik” z Warszowa o 7.35. W związku z prośbami rodziców uczniów, Żegluga Świnoujska informuje, że od jutra, tj. czwartek 4 kwietnia 2019 r., na przeprawie promowej „Warszów”, prom z prawobrzeża (Warszów) będzie odbijał o godzinie 7.35, a nie o 7.40. Pozostałe godziny pozostają bez zmian ■ Odpowiedź na zarzuty jest już w Komisji Europejskiej ■ Spektakularne policyjne zatrzymanie samochodu na ulicy Daszyńskiego. Przeszukano auto, sprawdzano kierowcę i pasażerów. O co poszło? Policja milczy o przyczynach tej niedzielnej akcji ■ Rada Miasta jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie poparcia środowiska nauczycielskiego ■ Zastępca prezydenta Paweł Sujka: "Po referendach, które odbywały się w Świnoujściu mogę powiedzieć, że praktycznie wszystkie placówki edukacyjne w mieście deklarują przystąpienie do strajku ■ Jeśli dojdzie do strajku nauczycieli to także dzieci w przedszkolach pozbawione zostana opieki ■ Astaldi nie chce zapłacić za gadżety. Miało być uroczyście i z gadżetami. Były tylko gadżety. Na 5 lipca ubiegłego roku miasto zaplanowało uroczyste podpisanie umowy o budowie tunelu pod Świną. Zamówiono 1000 breloczków i antystresowych gadżetów w kształcie czapki z daszkiem o wartości 9 tysięcy złotych. Uroczystość tego dnia się jednak nie odbyła, a umowy z firmą Astaldi w ogóle nie podpisano. Kto zapłaci za gadżety? ■ To miało być tylko legitymowanie, a skończyło się ujawnieniem przez policjantów narkotyków. Pod zarzutem posiadania i handlu zakazanych ustawą środków odurzających zatrzymany został 34-letni mężczyzna. Zgodnie z obowiązującą ustawą może mu grozić kara pozbawienia wolności do 10 lat ■ 19 marca, w godzinach wieczornych były przeprowadzane zajęcia taktyczne w lesie na terenie obiektu wojskowego Karsibór. Podczas zajęć stosowano środki pozoracji. Użyte zostały świece dymne, które generują dym nietoksyczny i nieszkodliwy, a ich użycie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Ćwiczenia tego typu prowadzone są cyklicznie, kilka razy w ciągu roku. Wzięło w nich udział ponad dwudziestu żołnierzy. Żaden z nich nie zgłaszał po zajęciach problemów ani dolegliwości - tłumaczy kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski Rzecznik Prasowy 8. Flotylla Obrony Wybrzeża ■ Prom Karsibór uciekł z przeprawy! Nad wodą unosił się trujący opar! Zobacz film! ■ Niemiecki wymiar sprawiedliwości łaskawy dla sprawców napadu na taksówkarza ze Świnoujścia? ■ Córki odebrały testament matki zapisany na kartkach romansu. Ta książką niczym list w butelce po latach, wędrówki po falach życia trafiła w końcu do adresata. Mówi się, że takie historie zdarzają się tylko w hollywoodzkich produkcjach, jednak jedna z nich zdarzyła się w Świnoujściu. Tuż po naszej publikacji, w której opisaliśmy wzruszający temat testamentu anonimowej kobiety, która na kartkach książki kieruje ostatnie słowa do sowich najbliższy ma swój ciąg dalszy ■ Wojciech Zyska o Wolińskim Parku Narodowym: Na tle Wyspy Wolin to przysłowiowa „kość w gardle”. Pozostawiam park w dobrej kondycji. Odchodzę z podniesioną głową, dziękując jednocześnie wszystkim za współpracę i pomoc na rzecz ochrony tego parku – pisze w pożegnalnym liście dr inż. Wojciech Zyska, odwołany właśnie dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego ■ „Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki ■ To Świnoujście rozpętało aferę międzynarodową. Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Uruchomiona wobec Polski procedura naruszenia unijnego prawa dotyczy konfliktu z 2017 roku, kiedy świnoujski strażnik miejski spektakularnie zatrzymał niemieckie autobusy UBB na granicy. Chodzi o dostęp do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Rąbka tajemnicy uchyliła nam Komisja Europejska ■ Trwają prace nad uchwałą krajobrazową, zwaną też kodeksem reklamowym. Będzie to dokument porządkujący przestrzeń publiczną miasta. Wprowadzi zasady i warunki umieszczania reklam, urządzeń reklamowych oraz małej architektury i ogrodzeń na terenie całego Świnoujścia ■