POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [14.02.2019, 02:11:54] • Świnoujście

Dzień dobry, kocham Cię!!!

Dzień dobry, kocham Cię!!!

Autor: Studio Romantic(fot. Fotolia.com )

Dziś jest świetna okazja by tak właśnie powitać bliską sercu osobę. 14 lutego, na całym świecie obchodzony jest jako dzień zakochanych. I, niezależnie od tego jak poważnie potraktujemy to święto, to jest to naprawdę dobra okazja by dla nieśmiałych zakochanych i także dla tych, którym wydaje się, że wieloletniego związku nie da się w żaden sposób odświeżyć ożywić. Aż tu raptem, z pomocą przychodzi banalne słowo „kocham” wypisane na, powielanym w milionach egzemplarzy, czerwonym serduszku i to prawdziwe = o dziwo – nieraz mocniej zabije!

Na nic zdadzą się utyskiwania malkontentów, powielane opinie o komercyjnym, zaimportowanym, śmiesznym święcie. Ono faktycznie nie rodziło się na polskiej wsi, nie ma rodowodu ze starej baśni. Ale odruchowo tęsknimy najwyraźniej za pewnym banałem, powielaną może ale szczerą formą nadania sygnału o naszym zauroczeniu, tęsknocie serca, pragnieniu bliskości.

Ten czerwony symbol to żaden obciach. Przeciwnie. Czasami, choć na krótko potrafi uczynić nas lepszymi, ożywić, uszlachetnić… A przecież ten skarb pomnożymy dziś zawsze przez dwa!

Dla miłości warto poświęcić… dużo. Niekoniecznie wymagamy dziś ofiary takiej jaka poniósł patron dnia dzisiejszego ale warto wspomnieć także w tym dniu postać świętego Walentego.

Żył w III wieku w czasach Cesarstwa Rzymskiego za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ten za namową swoich doradców zabronił żenić się młodym mężczyznom w wieku od 18 do 37 lat . Uważał on, że najlepszymi żołnierzami są legioniści niemający rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to uwięziony, a w więzieniu zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Wg legendy jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Walentego stracono 14 lutego 269 r.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 10, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-10 z 10

Gość • Piątek [15.02.2019, 07:04:45] • [IP: 31.135.163.***]

Dobre komentarze. Nie mam Walentego w swoim życiu jeszcze, a mimo wszystko jestem szczęśliwa, bo mam pracę, zdrowie, mam gdzie mieszkać, co jeść, dzieci zdrowe. Wszystkiego najlepszego wszystkim. I tym zakochanym i tym, którzy się zakochają niedługo. ...

Gość • Czwartek [14.02.2019, 15:21:30] • [IP: 178.238.240.***]

super

Gość • Czwartek [14.02.2019, 12:47:05] • [IP: 164.127.241.***]

09:24:33] • [IP: 5.173.152.*** cytat:" Taaaa walentynki, dziś w Lidlu widziałam te zbolałe miny chłopów..kupujących...żeby damulki się nie obraziły" - Nie jestem miłosnikiem czczenia tego obyczaju (bo nie święta), dziś jest ono skomercjalizowane, w sredniowieczu było inaczej - ale czy nie przemawia przez ciebie zazdrosć lub podświadome marzenie o tym, żeby Tobie ktoś (facet) coś dał, niekoniecznie w walentynki? Postrzeganie min mężczyzn w sklepie wydaje mi się projekcją twojego stanu ducha na innych.

Gość • Czwartek [14.02.2019, 12:09:36] • [IP: 37.47.161.***]

święto pajaców

drink • Czwartek [14.02.2019, 11:24:54] • [IP: 78.133.244.**]

Waledrinki

Gość • Czwartek [14.02.2019, 10:38:20] • [IP: 164.127.241.***]

Z jednej strony to jeszcze jedno" święto" gadżetowe, czyli powstałe w wyniku potrzeb handlu, by stworzyć pretekst do sprzedawania coraz to większej ilości kiczowatych, niepotrzebnych rzeczy. Z drugiej strony jest znacznie milsze i bliższe naturze ludzkiej, niestanowiące" jaj z pogrzebu". Wg mnie jednak zakochani powinni świętować dzień zakochania się czy pierwszej randki, małżonkowie - ślubu, a jeszcze może również pierwszej randki. Są też do zagospodarowania, świętowania imieniny zakochanych lub małżonków, urodziny. Te liczne okazje są nawet ważniejsze jako sposobność do okazania pamięci o bliskiej osobie. Zauważyłem, że Kościół (w osobach ksieży) czasem wspomni o tym obyczaju (bo nie święcie), no, rymuje sie z najważniejszą cnotą wiary, miłością, a ma podłoże w tradycji wielowiekowej. Ignoranci nastawieni wrogo do Kk twierdzą, że to naśladownictwo pogańskich Luperkaliów - nie, to o ochrzczenie tego święta! Gdyby nie średniowieczny kult świętych (w tym Walentego), zapomniano by o ochrzczonych Luperkaliach.

Gość • Czwartek [14.02.2019, 09:58:23] • [IP: 188.147.40.***]

Robercie Biedroń, kocham Ciebie!

Gość • Czwartek [14.02.2019, 09:30:37] • [IP: 176.221.123.***]

Kocham Was!

Gość • Czwartek [14.02.2019, 09:24:33] • [IP: 5.173.152.***]

Taaaa walentynki, dziś w Lidlu widziałam te zbolałe miny chłopów któży kupowali kwiatki i czekoladki żeby przypadkiem ich damulki się nie obraził, że zdechłego kwiatka nie dostały, żal.

Gość • Czwartek [14.02.2019, 06:29:22] • [IP: 178.238.252.***]

Szczęśliwych i super Walentynek dla wszystkich zakochanych 💖💕💓💘
28157;

Oglądasz 1-10 z 10
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu serdecznie zaprasza w czwartek, 22 sierpnia b.r. o godz. 16:00, na spotkanie z Panią MARTĄ MATYSZCZAK, autorką komedii kryminalnej pt. „TRUP w SANATORIUM”. Akcja powieści osadzona jest w Świnoujściu, książka została niedawno wydana w popularnym autorskim cyklu: „Kryminał pod psem”. Spotkanie z aktualnie najlepszą w kraju autorką kryminałów „z przymrużeniem oka” poprowadzi Redaktor Naczelna TV „Słowianin” - Pani Mariola Żółtowska. Wszystkie osoby zainteresowane twórczością autorki „Trupa w Sanatorium” zapraszamy do Biblioteki Głównej przy ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■
■ W niedzielę 18. sierpnia rozegrana zostanie kolejna edycja Biegu Wspinaczkowego na Latarnię. Start o 16:00, zapisy od 15:00. Do pokonania 311 stopni schodów na Latarnię Morską w Świnoujściu. Na ten specyficzny i wyjątkowy bieg zapraszają Klub Biegacza Jogging i Stowarzyszenie Miłośników Latarń Morskich ■ Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie zakupu wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym ■ Mężczyzna wpadł do kanału portowego. Wyszedł z niego o własnych siłach. Do zdarzenia doszło w nocy z soboty na niedzielę. Mężczyzna zagapił się i wpadł do wody. Wyszedł z niej o własnych siłach. Na miejsce przyjechała policja. Około godziny 1.30 przy przeprawie promowej Bielik, po stronie Warszowa, do wody wpadł mężczyzna. Dopłynął on do drabinek i wyszedł z wody o własnych siłach. Po tym, jak wydostał się na powierzchnię, na miejsce dojechała policja ■ Z Terminala w Świnoujściu PGNiG wyekspediowało już 5000 cystern z ładunkiem skroplonego gazu ziemnego (LNG). Największym odbiorcą LNG są stacje regazyfikacji obsługujące miejscowości, które nie mają dostępu do ogólnopolskiej sieci dystrybucji gazu ■ W ubiegłym roku z podatku od nieruchomości prezydent Janusz Żmurkiewicz zwolnił 7 firm. Bywały lata, kiedy przedsiębiorców, którzy skorzystali na takim zwolnieniu, było dwa razy tyle. W ciągu 10 lat z tego powodu do miejskiego budżetu nie wpłynęło ponad 7,5 mln złotych ■