░ Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Szczecinie Inspektorat w Świnoujściu poszukuje kandydatów do pracy. Wymagane wykształcenie: średnie. Miejsce pracy: ZUS Inspektorat w Świnoujściu ul. Piastowska 63. Więcej informacji na stronie: www.zus.pl lub u Kierownika Inspektoratu pod nr telefonu 91-382-38-02 ░

POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [14.01.2019, 12:54:47] • Polska

Zmiany w przepisach. Co czeka kierowców w 2019 roku?

Zmiany w przepisach. Co czeka kierowców w 2019 roku?

fot. Organizator

Pod koniec ubiegłego roku nie odbyło się sejmowe głosowanie nad nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym, która zakładała m.in. wyższe opłaty za obowiązkowy przegląd auta oraz wymóg dokładniejszych kontroli – zarówno stacji diagnostycznych, jak i samochodów. Nie oznacza to jednak, że 2019 rok nie przyniesie żadnych zmian właścicielom pojazdów. Eksperci informują, co ulegnie zmianie i na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Z perspektywy kierowców najważniejsze są te zmiany, które wpływają na ich bezpieczeństwo i wiążą się ze wzrostem wydatków na samochód. Wyższe mandaty, dodatkowe opłaty, nowe zasady zachowania na drodze, ale też udogodnienia dla kierowców – z tym będziemy mieć do czynienia w 2019 roku. Poznaj najważniejsze zmiany w przepisach przygotowane przez ekspertów z Norauto.

Zmiana nr 1. Wyższe kary za brak obowiązkowej polisy OC

Kierowcy często zapominają o obowiązkowym przeglądzie auta czy przedłużeniu polisy OC, choć zdarza się, że ubezpieczyciele przypominają o zbliżającym się terminie wygaśnięcia ważności polisy. Jest to szczególnie kłopotliwe, jeśli przedłużenie polisy OC nie zostało wcześniej finansowo zaplanowane. Od tego roku konsekwencje braku ubezpieczenia OC będą jeszcze bardziej dotkliwe. W 2019 roku kara finansowa za brak polisy wzrośnie o 7%.

Jeśli przerwa w obowiązkowym ubezpieczeniu OC będzie trwała dłużej niż 14 dni, właściciele samochodów osobowych zapłacą aż 4 500 zł kary. Przy mniejszej przerwie stawki proporcjonalnie maleją. Za trzydniowe spóźnienie kara wynosi 20% pełnej stawki, a od 3 do 14 dni – 50%. Posiadacze samochodów ciężarowych będą musieli zapłacić jeszcze więcej. Pełna kara za brak polisy OC wzrośnie do 6 750 zł.

Warto jednak wiedzieć, że kierowcy nie grożą żadne konsekwencje za brak papierowego dowodu zawarcia ubezpieczenia. W myśl zeszłorocznych przepisów kierowcy nie muszą już posiadać w trakcie jazdy autem papierowej wersji polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego. Eksperci Norauto zachęcają jednak do podróżowania z tymi dokumentami – w razie stłuczki lub wypadku znacznie łatwiej będzie przeprowadzić dzięki nim niezbędne formalności.

Zmiana nr 2. Kara za cofanie liczników

Ustawodawcy chcą zniechęcić do nadużyć przy sprzedaży samochodu. Cofanie liczników stosowane przez nieuczciwych sprzedawców, aby zwiększyć cenę wyjściową auta, będzie bardzo dotkliwie karane. Grozi za to grzywna w wysokości 3 tys. zł, a nawet kara więzienia od 3 do 5 lat. Co ważne, dotyczy to nie tylko zleceniodawcy, ale również wykonawcy. Obecnie mechanicy, którzy na prośbę właściciela zdecydują się cofnąć licznik, nie ponoszą żadnych konsekwencji prawnych.

Uczciwi kierowcy powinni pamiętać, że w sytuacji, w której licznik został wymieniony na nowy np. ze względu na awarię, muszą ten fakt zgłosić w stacji kontroli pojazdu. W przeciwnym razie kara nie ominie również ich.

Zmiana nr 3. Opłata emisyjna

Wprowadzona na początku tego roku opłata emisyjna dotknie finansowo każdego kierowcę. Wynosi ona 8 gr na każdym litrze paliwa (10 gr po dodaniu podatku VAT), co oczywiście wpłynie na cenę paliw. Środki z tej opłaty zasilą budżet Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Ten drugi organ to również efekt zmian ustawodawczych. FNT będzie zajmował się realizacją projektów związanych z rozwojem sieci ładowania samochodów elektrycznych i hybrydowych w Polsce, a także popularyzacją tych ekologicznych środków transportu.

Zmiana nr 4. Kilka ułatwień dla kierowców

Oprócz dodatkowych kosztów, jakie będą musieli ponieść kierowcy, od nowego roku wejdzie w życie także kilka ułatwień. Pierwszym z nich jest wprowadzenie w lipcu 2019 roku tzw. profesjonalnej rejestracji. Tablice, na których litery i cyfry będą w kolorze zielonym, zwalniają z obowiązku każdorazowej czasowej rejestracji nowych pojazdów używanych np. do jazd testowych. Jeden numer rejestracyjny w ramach profesjonalnej rejestracji będzie mógł być używany przez kilka pojazdów.

Dzięki tej zmianie przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją, dystrybucją czy badaniami samochodów zostaną odciążone z części obowiązków administracyjnych. Bieżące przepisy nakazują każdorazową wizytę w urzędzie komunikacji w celu wydania tymczasowych tablic rejestracyjnych – nawet jeśli samochód ma przejść jedynie niezbędne testy na trasie.

Już w marcu zmienią się również wzory prawa jazdy. Dokument nie będzie zawierać adresu zamieszkania kierowcy. Osoby posiadające dotychczasowe prawa jazdy nie będą musiały na razie wymieniać dokumentów – zachowają one swoją ważność.

Ciąg dalszy zmian

Bieżący rok przyniesie jeszcze więcej zmian. Wśród nich m.in. zmiany w obowiązkowym wyposażeniu auta (dołącza do niego apteczka) oraz w zasadach bezpieczeństwa na drodze np. utrzymaniu bezpiecznego odstępu między samochodami czy też obowiązku tworzenia korytarza życia (ratunkowego). Rząd może także wrócić do porzuconych pod koniec roku przepisów zakładających zmiany w pracach stacji diagnostycznych. Warto więc w tym temacie trzymać rękę na pulsie.

Źródło: www.norauto.pl


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Środa [23.01.2019, 02:20:48] • [IP: 62.69.229.**]

Opłata emisyjna zasili FOŚiGW - coś takiego już było. Kiedyś był podatek drogowy i po jego włączeniu do ceny paliwa miał zasilać budowę i utrzymanie dróg. A potem jakoś się rozpłynął.

Oglądasz 1-1 z 1
■ To miało być tylko legitymowanie, a skończyło się ujawnieniem przez policjantów narkotyków. Pod zarzutem posiadania i handlu zakazanych ustawą środków odurzających zatrzymany został 34-letni mężczyzna. Zgodnie z obowiązującą ustawą może mu grozić kara pozbawienia wolności do 10 lat ■ 19 marca, w godzinach wieczornych były przeprowadzane zajęcia taktyczne w lesie na terenie obiektu wojskowego Karsibór. Podczas zajęć stosowano środki pozoracji. Użyte zostały świece dymne, które generują dym nietoksyczny i nieszkodliwy, a ich użycie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Ćwiczenia tego typu prowadzone są cyklicznie, kilka razy w ciągu roku. Wzięło w nich udział ponad dwudziestu żołnierzy. Żaden z nich nie zgłaszał po zajęciach problemów ani dolegliwości - tłumaczy kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski Rzecznik Prasowy 8. Flotylla Obrony Wybrzeża ■ Prom Karsibór uciekł z przeprawy! Nad wodą unosił się trujący opar! Zobacz film! ■ Niemiecki wymiar sprawiedliwości łaskawy dla sprawców napadu na taksówkarza ze Świnoujścia? ■ Córki odebrały testament matki zapisany na kartkach romansu. Ta książką niczym list w butelce po latach, wędrówki po falach życia trafiła w końcu do adresata. Mówi się, że takie historie zdarzają się tylko w hollywoodzkich produkcjach, jednak jedna z nich zdarzyła się w Świnoujściu. Tuż po naszej publikacji, w której opisaliśmy wzruszający temat testamentu anonimowej kobiety, która na kartkach książki kieruje ostatnie słowa do sowich najbliższy ma swój ciąg dalszy ■ Wojciech Zyska o Wolińskim Parku Narodowym: Na tle Wyspy Wolin to przysłowiowa „kość w gardle”. Pozostawiam park w dobrej kondycji. Odchodzę z podniesioną głową, dziękując jednocześnie wszystkim za współpracę i pomoc na rzecz ochrony tego parku – pisze w pożegnalnym liście dr inż. Wojciech Zyska, odwołany właśnie dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego ■ „Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki ■ To Świnoujście rozpętało aferę międzynarodową. Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Uruchomiona wobec Polski procedura naruszenia unijnego prawa dotyczy konfliktu z 2017 roku, kiedy świnoujski strażnik miejski spektakularnie zatrzymał niemieckie autobusy UBB na granicy. Chodzi o dostęp do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Rąbka tajemnicy uchyliła nam Komisja Europejska ■ Trwają prace nad uchwałą krajobrazową, zwaną też kodeksem reklamowym. Będzie to dokument porządkujący przestrzeń publiczną miasta. Wprowadzi zasady i warunki umieszczania reklam, urządzeń reklamowych oraz małej architektury i ogrodzeń na terenie całego Świnoujścia ■