░ Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Szczecinie Inspektorat w Świnoujściu poszukuje kandydatów do pracy. Wymagane wykształcenie: średnie. Miejsce pracy: ZUS Inspektorat w Świnoujściu ul. Piastowska 63. Więcej informacji na stronie: www.zus.pl lub u Kierownika Inspektoratu pod nr telefonu 91-382-38-02 ░

POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [12.01.2019, 20:15:41] • Świnoujście

Jak wyglądała Wielka Orkiestra w 1995 roku

Jak wyglądała Wielka Orkiestra w 1995 roku

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Wspomnienia z III Orkiestry Świątecznej Pomocy z 8 stycznia 1995 roku w pamięci i na fotografiach Andrzeja Ryfczyńskiego.

- Podczas porządkowania moich archiwów natknąłem się na zdjęcia z trzeciej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która odbyła się 8 stycznia 1995 roku. Teraz można inaczej ocenić tamte czasy, bo po prostu wiele już zapomnieliśmy.

Jak wyglądała Wielka Orkiestra w 1995 roku

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Polska wychodziła z komuny, z widoku pustych półek w sklepach. Inflacja zaczęła hamować, ale jeszcze wciąż była duża. Zarabialiśmy w setkach tysięcy, milionów złotych. Dodrukowywane były zera na banknotach, a monety nie istniały. Dlatego na zdjęciach widać banknoty o dużym nominale. Banknotów 100 złotowych były całe kartony, ponieważ miały wartości groszowe i wszyscy się wyzbywali makulatury.

Jak wyglądała Wielka Orkiestra w 1995 roku

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Na jednym zdjęciu widać młodą dziewczynę, która pokazuje większy banknot 10 tysiąc złotowy, który miał znaczną wartość. Koncerty był w już nieistniejącym Domu Kultury przy Placu Słowiański, a liczenie kasy odbyło się w kawiarni „Eden”w asyście pracowników ochrony “Konwój”.

Jak wyglądała Wielka Orkiestra w 1995 roku

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Jak widać na zdjęciach, identyfikatory były dużych rozmiarów, puszki też. Zresztą puszki były pełne banknotów, których wyzbywano się przy tej dużej inflacji.

Jak wyglądała Wielka Orkiestra w 1995 roku

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Jednak Owsiak w skali kraju zebrał pokaźną sumę i dobrze wsparł kulejącą, zacofaną wtedy służbę zdrowia.

Jak wyglądała Wielka Orkiestra w 1995 roku

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Andrzej Ryfczyński


komentarzy: 59, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 59

Gość • Poniedziałek [14.01.2019, 14:25:04] • [IP: 62.69.253.***]

00:07:09] • [IP: 109.243.209.**] ależ oczywiście... nieodłącznie związane z Woodstockiem i całą ideą Owsiaka promowanie przyjaźni, miłości, tolerancji, otwartości na drugiego człowieka to wg ciebie nie jest dobra droga dla młodych ludzi... Nawet to" róbta co chceta" oznacza ni mniej ni więcej tylko" żyj jak chcesz byle byś innym krzywdy nie robił" ale niektórym pewna uciążliwa fiksacja każe we wszystkim widzieć tylko zło...

Gość • Poniedziałek [14.01.2019, 09:07:50] • [IP: 158.26.131.**]

Ooooo...jest wieczny Komandos Bolek. ...co spi z nunchako pod poduszka!

Gość • Poniedziałek [14.01.2019, 00:07:09] • [IP: 109.243.209.**]

21:22 - jeśli ktoś założy knajpę, gdzie poniewiera sie ludźmi i zajdzie tam misjonarz, to mimo wszystko nie będę chwalił knajpy. Tym bardziej, ze był okres, gdy Owsiak nie pozwalał na wejście tam Przystanka Jezus, a krisznowcy byli zawsze.I w ramach mojej otwartości chrześcijańskiej stwierdzam: młodziez szuka dobra, wspólnoty, ale TEN PAN z jego zaproszonymi dziwnymi gośćmi jak suspendowany ksiądz Lemański oraz ideą" Róbta co chceta" połączoną z chęcią wskrzeszania zgubnego życia dzieci-kwiatów, luzackiego trybu życia, relatywizmem moralnym, TYM MŁODYM DOBRA DAĆ NIE MOZE, lecz jedynie jego namiastkę. 18:25 - Sprzęt WOŚP-u to zaledwie 1% ogółu sprzętu kupionego w ciągu roku. Istnieje ustawowy obowiązek czynienia tego przez NFZ, szpitale. To, że ktoś się podłącza miało ten zły skutek, że zleniwiło liczne placówki (rezygnują ze swojego obowiązku, licząc na bardzo kosztownie uzyskany sprzęt WOŚP) oraz zbudowało iluzyjny autorytet człowieka będącego za aborcją, publicznie klnącego, który przegrał kilka procesów.

Gość • Niedziela [13.01.2019, 22:49:17] • [IP: 94.254.224.***]

Droga Pani Wiesia zawsze pomocna i niezawodna można na Niej polegać jak widać ludzi z zasadami czas nie goni stu lat Drogi Przyjacielu Ludzi

Gość • Niedziela [13.01.2019, 21:22:48] • [IP: 95.211.146.***]

17:36:35] • [IP: 164.127.186.***] kurcze, i znowu w poszukiwaniu szatanów zapomniał pan o tym że co roku w ramach tego diabelskiego Woodstocku odbywa się (uwaga!) Przystanek Jezus. No strasznie nietolerancyjny i jednostronny jest ten Owsiak.. doprawdy... Dużo zdrówka życzę i ciut więcej prawdziwie chrześcijańskiej miłości i otwartości. Świat nie jest czarno-biały.

Gość • Niedziela [13.01.2019, 18:25:33] • [IP: 92.42.119.***]

14:24:46] • [IP: 164.127.186.***] szkoda że nie widzi pan ile żyć uratowano dzięki akcji stworzonej przez Owsiaka i jego zaangażowaniu... Jak nazwać taką pańską postawę? Zaślepienie? Zgodzę się z Gościem z 16:11:30 że dzisiaj, zgodnie z chrześcijańskim miłosierdziem wybaczymy panu :)

Marecki • Niedziela [13.01.2019, 17:52:39] • [IP: 176.221.123.**]

Najlepsze czasy mojego życia !!

Gość • Niedziela [13.01.2019, 17:36:35] • [IP: 164.127.186.***]

13:56 - Prosze odróżnić antynarodowe fobie od patriotyzmu. Powtórzę, Niemcy nie tolerują sytuacji, jeśli u nich w państwie choc 10% mediów należy do cudzoziemców, to najnowsza, sprawdzona wiadomość, państwo blokuje tam przejęcie mediów choćby w tym procencie - u nas jest dokładnie odwrotnie, więc pytam: Niemcy mają ksenofobiczne fobie, skoro wymagają, by ponad 90% udziałów w mediach było niemieckich?! Po drugie - grupa o wyznaniu umownie nazwijmy hinduistycznym jest uważana nawet przez hinduistów w Indiach za sektę, w dodatku psychomanipulacyjną. Zwłaszcza Francuzi udowodnili im przestępstwa, a FBI w USA kiedyś ostrzegało przed tym ugrupowaniem. Pytam też: jak to jest, że w Polsce - nie tylko katolickiej, ale chrześcijańskiej - z protestantami, prawosławnymi - promuje się na imprezie pełnej nastolatków i młodych ludzi w wieku ok.20 lat - hinduistyczną sektę?! I na końcu: wobec WOŚP jestem krytyczny własnie ze wzgl, na zwiazek WOŚP z Woodstockiem i na osobe lidera oraz formułę zbiórki -opisałem, dlaczego.

Gość • Niedziela [13.01.2019, 16:11:09] • [IP: 176.221.123.***]

Do:, 13:56:30. Myślę, że kiedyś zrozumie jak zbłądził. Ale dzisiaj, z chrześcijańskim miłosierdziem wybaczmy Mu. Zastanawiam się, jak taką postawę określić. Zagubiony?

Gość • Niedziela [13.01.2019, 15:26:00] • [IP: 95.160.156.***]

Ten jegomość z podgoloną głową, siedzący w pierwszym rzędzie na widowni, coś nie bardzo pasuje do tego towarzystwa pod sceną ;-)) Pamiętam te czasy, chodziłem wtedy do II LO na Warszowie, na ul. Norweskiej :-)

Gość • Niedziela [13.01.2019, 14:41:44] • [IP: 83.29.125.**]

Dziękuję znajomym i przyjaciołom z tamtych czasów. Sławek tobie za te zdjecia. Pozdrawiam Caly Harcerski Sztab, z tamtych czasów i z tych późniejszych i teraźniejszych. Z orkiestra gram nadal tylko w nowej lokalizacji. Najlepszego.Krzysiek

Gość • Niedziela [13.01.2019, 14:24:46] • [IP: 164.127.186.***]

11:58 - To prawda, może to temat poboczny, ale dziś naprawdę miasto jest zupełnie inne, o wiele czystsze, ładniejsze, odnowione.Co do czystości -wczoraj potrzebowałem jakiegoś naczynia, by wlać wodę z pewnego ogólnodostepnego kranu - w donicę z kwiatami na cmentarzu, postanowiłem po drodze coś przyuważyć, i zaglądałem w różne zakamarki z tyłu domów... było wyjątkowo czysto, nie było żadnej plastikowej butelki lub nawet kubka. Wtedy uzmysłowiłem sobie, że sporo w Świnoujściu zmieniło się na lepsze. A WOŚP to juz zgrana karta, osobnik Owsiak wyblakł jak ta kurtka młodego facia na fotce (przegrał wiele procesów sądowych, wyraził swoje potworne, wymierzone przeciw życiu poglądy - aborcyjne, eutanazyjne, a jako damski bokser - w sferze słów i inwektyw - przegrał procesy z posłanką, itd.)

Gość • Niedziela [13.01.2019, 13:56:30] • [IP: 92.42.119.***]

[IP: 109.243.209.**] smuci mnie pańska zajadłość przeciwko WOŚP nieprzystająca do chrześcijanina... P.S. Chrześcijanin szanuje także sympatyków ruchu Hare Kriszna, a do kościołów chodzą także ludzie o bardzo liberalnych poglądach, otwarci na świat i pozbawieni antyniemieckich fobii - to naprawdę nie kłóci się z wiarą.

Gość • Niedziela [13.01.2019, 13:40:56] • [IP: 37.47.183.**]

nie cierpię tego lizusa klasowego ze zdjęcia R.E. a tej komunistycznej nauczycielki ZPT i wszystkiego co się dało W.K szczególnie nie lubię zabrała mi kiedyś harcerska finke i obiecała oddać na koniec roku.do tej pory czekam ale dziś skoro orkiestra to niech ją sobie wsadzic w d...

Gość • Niedziela [13.01.2019, 13:37:34] • [IP: 2.108.164.*]

Jakie piękne były te bloki przy Staszica i Kościuszki zanim zalepili je steropianem...

Gość • Niedziela [13.01.2019, 13:24:08] • [IP: 188.146.46.***]

Ludzie dają od serca, bo je jeszcze mają. Niektórzy zamiast serca mają sakiewkę. Jak nie zapłacisz, to nie...

Gość • Niedziela [13.01.2019, 13:01:58] • [IP: 164.127.186.***]

11:16 Autopoprawka: w ciągu 52 tygodni roku 52 razy można nie dać.

Gość • Niedziela [13.01.2019, 11:58:30] • [IP: 37.248.163.***]

To czasy brudu i syfu w mieście. Niektórym się marzy powrót komuny.

Gość • Niedziela [13.01.2019, 11:18:35] • [IP: 23.226.237.*]

➝ 07:45:33 — Zgadza się. Żmur zdziadział,to miasto... Kiedyś przed tym sprzedawczykiem dużo się działo,a teraz * sprzedał miasto i jest jeden wielki *.

Gość • Niedziela [13.01.2019, 11:16:39] • [IP: 109.243.209.**]

10:25 - Pominę pogardliwe i nienawistne słownictwo tego postu, ale wystarczy że sprostuje pewną rzecz oczywistą dla wszystkich, którzy naprawde chodza do świątyni, konieczną dla zwłaszcza młodych, którzy czytają takie nienawistne brednie o Kościele: dawanie datków na tacę jest całkowicie dobrowolne i anonimowe, w ciągu 48 tygodni roku można byc 48 razy na Mszy i nikt nie odnotuje i nawet ręczę, nie zauważy, że dana osoba nie dała na tacę. Co więcej, wielkość datku jest całkowicie nie do okreslenia z racji tej anonimowości i zbiorczego wrzucania na tacę. Jeśli jest jakieś wezwanie do wiernych, by wspomagali dzieła Kościoła i utrzymanie świątyni, to jest to przykazanie kościelne. Natomiast WOŚP wywiera silną presję poprzez media, a także na przechodniów i co dziwne (wobec wspierania ruchu Hare Kriszna przez Owsiaka i jego proaborcyjnych przekonań) kwestuje pod kościołami - stamtąd ma spory wkład gotówki.(?? !!)

Gość • Niedziela [13.01.2019, 11:07:01] • [IP: 188.146.46.***]

Owsiak na Prezydenta.

Gość • Niedziela [13.01.2019, 10:15:36] • [IP: 84.59.177.**]

Gość • Niedziela [13.01.2019, 08:59:08] • [IP: 31.0.41.***] Aby religijnym dynastiom żyło się lepiej, stworzyli sobie bożka do ogłupiania pospólstwa i wyłudzania szmalu. Kto nie wrzuci na tacę narazi się na gniew już starego pasionego klechy i jego czcicieli.

Gość • Niedziela [13.01.2019, 09:26:35] • [IP: 31.161.186.**]

Fajne początki złotego Melona

Gość • Niedziela [13.01.2019, 08:59:08] • [IP: 31.0.41.***]

Aby czerwonym dynastiom żyło się lepiej, stworzyli sobie bożka do ogłupiania pospólstwa i wyłudzania szmalu. Kto nie wrzuci do puchy narazi się na gniew już starego pasionego bożka i jego czcicieli.

Gość • Niedziela [13.01.2019, 08:51:20] • [IP: 178.235.189.***]

Fajnie, ale czasy...

Oglądasz 1-25 z 59
■ Astaldi nie chce zapłacić za gadżety. Miało być uroczyście i z gadżetami. Były tylko gadżety. Na 5 lipca ubiegłego roku miasto zaplanowało uroczyste podpisanie umowy o budowie tunelu pod Świną. Zamówiono 1000 breloczków i antystresowych gadżetów w kształcie czapki z daszkiem o wartości 9 tysięcy złotych. Uroczystość tego dnia się jednak nie odbyła, a umowy z firmą Astaldi w ogóle nie podpisano. Kto zapłaci za gadżety? ■ To miało być tylko legitymowanie, a skończyło się ujawnieniem przez policjantów narkotyków. Pod zarzutem posiadania i handlu zakazanych ustawą środków odurzających zatrzymany został 34-letni mężczyzna. Zgodnie z obowiązującą ustawą może mu grozić kara pozbawienia wolności do 10 lat ■ 19 marca, w godzinach wieczornych były przeprowadzane zajęcia taktyczne w lesie na terenie obiektu wojskowego Karsibór. Podczas zajęć stosowano środki pozoracji. Użyte zostały świece dymne, które generują dym nietoksyczny i nieszkodliwy, a ich użycie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Ćwiczenia tego typu prowadzone są cyklicznie, kilka razy w ciągu roku. Wzięło w nich udział ponad dwudziestu żołnierzy. Żaden z nich nie zgłaszał po zajęciach problemów ani dolegliwości - tłumaczy kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski Rzecznik Prasowy 8. Flotylla Obrony Wybrzeża ■ Prom Karsibór uciekł z przeprawy! Nad wodą unosił się trujący opar! Zobacz film! ■ Niemiecki wymiar sprawiedliwości łaskawy dla sprawców napadu na taksówkarza ze Świnoujścia? ■ Córki odebrały testament matki zapisany na kartkach romansu. Ta książką niczym list w butelce po latach, wędrówki po falach życia trafiła w końcu do adresata. Mówi się, że takie historie zdarzają się tylko w hollywoodzkich produkcjach, jednak jedna z nich zdarzyła się w Świnoujściu. Tuż po naszej publikacji, w której opisaliśmy wzruszający temat testamentu anonimowej kobiety, która na kartkach książki kieruje ostatnie słowa do sowich najbliższy ma swój ciąg dalszy ■ Wojciech Zyska o Wolińskim Parku Narodowym: Na tle Wyspy Wolin to przysłowiowa „kość w gardle”. Pozostawiam park w dobrej kondycji. Odchodzę z podniesioną głową, dziękując jednocześnie wszystkim za współpracę i pomoc na rzecz ochrony tego parku – pisze w pożegnalnym liście dr inż. Wojciech Zyska, odwołany właśnie dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego ■ „Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki ■ To Świnoujście rozpętało aferę międzynarodową. Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Uruchomiona wobec Polski procedura naruszenia unijnego prawa dotyczy konfliktu z 2017 roku, kiedy świnoujski strażnik miejski spektakularnie zatrzymał niemieckie autobusy UBB na granicy. Chodzi o dostęp do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Rąbka tajemnicy uchyliła nam Komisja Europejska ■ Trwają prace nad uchwałą krajobrazową, zwaną też kodeksem reklamowym. Będzie to dokument porządkujący przestrzeń publiczną miasta. Wprowadzi zasady i warunki umieszczania reklam, urządzeń reklamowych oraz małej architektury i ogrodzeń na terenie całego Świnoujścia ■