POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [22.10.2018, 00:24:25] • Świnoujście

WOŚP pobiła rekord w udzielaniu pierwszej pomocy. W tym sukcesie także Świnoujście ma swój udział!

WOŚP pobiła rekord w udzielaniu pierwszej pomocy. W tym sukcesie także Świnoujście ma swój udział!

fot. iswinoujscie.pl

Według obliczeń Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy do akcji jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej przystąpiło w Polsce 105 902 rekordzistów w 1142 zgłoszonych instytucjach całego kraju. W czasie trwania akcji czyli między godziną 12.00, a 12.30 nad 28 ćwiczebnymi fantomami pochylało się 238 świnoujścian-uczestniczących w biciu rekordu na sali sportowej Miejskiego Domu Kultury. Akcję w Świnoujściu zorganizowały Hufiec Ziemi Wolińskiej ZHP, Szpital Miejski, WOPR Świnoujście, Miejski Dom Kultury. Wielkiego wsparcia organizatorom udzieliły szkoły bo to faktycznie dzięki dziesiątkom młodych ludzi Świnoujście po raz pierwszy mogło pokazać swoją siłę pomagania.

Pierwsza pomoc osobie bez przytomności wymaga znajomości podstawowych zasad jej udzielania, po prostu-wiedzy. I to właśnie o jej przyswojenie, nie o bicie rekordów chodzi w akcji WOŚP. W Świnoujściu tę wiedzę szerzyli specjaliści. Szpital Miejski im. Jana Garduły oddelegował na Plac Mickiewicza 6 pielęgniarek. O znaczeniu resuscytacji można było także porozmawiać z lekarzem naczelnym szpitala p. dr Renatą Waszczuk. Oprócz tego przy sali MDK, szpital podstawił karetkę ze sprzętem służącym reanimacji. Pracę swojej ekipy koordynowała na miejscu prezes szpitala Dorota Konkolewska.

Na specjalnie przygotowanych stanowiskach przed wejściem do sali sportowej fachowcy wyjaśniali mieszkańcom znaczenie i zasady pierwszej pomocy. Na miejscu były także dostępne urządzenia służące pierwszej pomocy w tym defibrylator AED. Jak go obsłużyć w razie potrzeby wyjaśniał i demonstrował Jarosław Włodarczyk z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

WOŚP pobiła rekord w udzielaniu pierwszej pomocy. W tym sukcesie także Świnoujście ma swój udział!

fot. iswinoujscie.pl

Bicie rekordu rozpoczęło się, tak jak w całej Polsce, punktualnie o godzinie 12.00. Cała grupa podzielona została (zgodnie z ilością posiadanych fantomów) na mniejsze, 28-osobowe. Co i jak należy robić aby poprawnie wykonać resuscytację-przypominał raz jeszcze hm Marek Niewiarowski.

Jako ostatni do resuscytacji przystąpili organizatorzy ze sztabu WOŚP z szefem świnoujskiego sztabu Mirosławem Nieśpelskim i hm Markiem Niewiarowskim, który wreszcie mógł odłożyć na kilka minut mikrofon. Aby rekord został zaliczony musi zostać zweryfikowany w sztabie WOŚP w Warszawie. Dlatego wszyscy uczestnicy pozostawili swoje dane a przebieg akcji był rejestrowany kamerą.

Rekord resuscytacji nieprzypadkowo zorganizowany został 16 października. Tego dnia właśnie obchodzimy 16 października Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Sztab WOŚP przypomina podstawowe zasady resuscytacji nieprzytomnej osoby. W takim przypadku; Sprawdź, czy poszkodowany reaguje głośno wołaj o pomoc udrożnij drogi oddechowe i sprawdź oddech lekko odchyl głowę do tyłu i unieś żuchwę sprawdź, czy oddycha prawidłowo zadzwoń pod numer 112 lub 999 wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy kontynuuj resuscytację aż do przyjazdu pogotowia

To nie zabawa! Tak się ratuje życie !!!

Maciej Napiórkowski rzecznik sztabu WOŚP Świnoujście


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Poniedziałek [22.10.2018, 20:30:23] • [IP: 164.127.10.**]

Można by też zrobić konkurs we wrzucaniu do puszki - głównym sędzią by był ten znany krzykacz w czerwonych gaciach i okularach. A po wszystkim wspólna (czy indywidualna, sędziego?) konsumpcja Złotego Melona.

Oglądasz 1-1 z 1
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 16 listopada (piątek) o godz.17:00 na „Spotkanie Jubileuszowe Michała Juszczakiewicza”, aktora, reżysera, producenta filmowego, a nade wszystko – Przyjaciela naszej Biblioteki oraz wiernego sympatyka Świnoujścia. Spotkanie, na które złożą się artystyczne upominki od przyjaciół i wielbicieli Michała, poprowadzi red. Mariola Żółtowska. Nie zabraknie również słodkich niespodzianek! Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Biblioteki Głównej, ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■
■ Harcerski Sztab zaprasza wszystkich chętnych do rejestracji wolontariuszy WOŚP, która odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, przy ul. Piłsudskiego 15, w terminach: do 16.11.2018 r. w godz. 17.00-18.45 oraz 17.11.2018 r. (sobota), w godz. 10.00-12.00H www.http://wosp.swinoujscie.pl/ ■ Fatalna pogoda nie zniechęciła Świnoujścia do świętowania 100 rocznicy Niepodległości Fatalna pogoda nie zniechęciła Świnoujścia do świętowania 100 rocznicy Niepodległości ■ Ruszyły przygotowania do 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Świnoujściu. Harcerski Sztab zaprasza wszystkich chętnych do rejestracji wolontariuszy WOŚP, która odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, przy ul. Piłsudskiego 15, w terminach - 14-16.11.2018 r. (środa-piątek), w godz. 17.00-18.45 - 17.11.2018 r. (sobota), w godz. 10.00-12.00 ■