░ Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Szczecinie Inspektorat w Świnoujściu poszukuje kandydatów do pracy. Wymagane wykształcenie: średnie. Miejsce pracy: ZUS Inspektorat w Świnoujściu ul. Piastowska 63. Więcej informacji na stronie: www.zus.pl lub u Kierownika Inspektoratu pod nr telefonu 91-382-38-02 ░

POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [19.10.2018, 08:13:18] • Polska

Tips & tricks: jak usprawnić prasowanie. Poznaj 6 niezawodnych sposobów

Tips & tricks: jak usprawnić prasowanie. Poznaj 6 niezawodnych sposobów

fot. Organizator

Podobno są tacy, którzy uwielbiają prasować. Jednak dla większości z nas zdecydowanie nie jest to ulubione zajęcie. Nie dość, że zajmuje dużo czasu, to jeszcze wymaga sporo energii i dokładności. Dobra wiadomość jest taka, że proces prasowania można skrócić i znacznie ułatwić. Poznaj nasze triki!

1. Jak sobie wypierzesz, tak wyprasujesz

Wiesz, że to, ile czasu spędzisz na prasowaniu, zależy od sposobu prania? Dlatego odpowiednio posegreguj tkaniny i nie ładuj pralki do pełna. To sprawi, że ubrania będą lepiej uprane i wypłukane, ale też mniej pogniecione. Nie ustawiaj też pralki na zbyt wysokie obroty, to dodatkowo wygniecie materiały i po wyschnięciu będą trudne do wyprasowania. Ponadto podziel rzeczy: nie pierz tkanin lekkich z grubymi.

2. Rozwieś starannie na odpowiedniej suszarce

Jeśli chcesz mieć mniej pracy z prasowaniem, zrezygnuj z suszenia w suszarce bębnowej. Rozwieś rzeczy na tradycyjnej suszarce i pozwól, aby zadziałała siła grawitacji, która do pewnego stopnia wygładzi materiały. Pamiętaj, aby zrobić to dokładnie: najpierw zdecydowanym ruchem strzepnij ubrania – to je rozprostuje, a następnie starannie rozwieś. No i najważniejsze, jeśli zależy Ci na trwałym ulepszeniu całego procesu, zainwestuj w odpowiednią suszarkę. – Warto wybrać model, który posiada grube aluminiowe druty. Zapobiegają one powstawaniu charakterystycznych zagnieceń wzdłuż materiału, jednocześnie skracając prasowanie. Dobrym sposobem jest także wieszanie prania tak, by szwy pokrywały się ze sznurem suszarki. Susząc na zewnątrz warto ograniczyć wykorzystywanie klamerek, które tworzą nieestetyczne zagniecenia. Wewnątrz pomieszczeń najlepiej w ogóle z nich zrezygnować, a koszule i sukienki powiesić na wieszakach – podpowiada Magdalena Jaklewicz, ekspert firmy Vileda.

3. Przygotuj stanowisko do prasowania i posegreguj ubrania

Jeśli do wyprasowania masz więcej niż jedną koszulę, przygotuj stanowisko pracy. Najlepiej rozłóż deskę w pobliżu szafy lub w garderobie. Posegreguj pranie w zależności od temperatury prasowania. Najpierw tkaniny, które wymagają niższej temperatury, następnie te o wyższej tolerancji na ciepło. To pozwoli Ci zaoszczędzić czas potrzebny na czekanie aż żelazko wystygnie. Sukienki, bluzki i koszule od razu wieszaj na wieszaki – będzie szybciej. Ale zanim rozmieścisz ubrania na półce, poczekaj aż wystygną i odparują – inaczej szybko się pogniotą.

4. Przyśpiesz prasowanie z dobrą deską

Żeby choć trochę polubić prasowanie, trzeba zapewnić sobie komfort pracy. Stara, niefunkcjonalna deska na pewno w tym nie pomoże. Natomiast ta odpowiednio dobrana już tak. Przed zakupem weź pod uwagę przede wszystkim jej stabilność oraz wymiary. – Szeroka deska sprawdzi się idealnie do prasowania firan i zasłon. Do prasowania ubrań wystarczy standardowy rozmiar blatu. Warto zwrócić uwagę na to, aby był zakończony zwężaną końcówką, która ułatwi prasowanie koszul. Przydatne mogą okazać się także antypoślizgowe stopery gwarantujące stabilność nawet na śliskiej powierzchni. Zastosowane w deskach gniazdka oraz antenki ułatwiają manewrowanie żelazkiem i zapobiegają plątaniu się kabla. Komfort użytkownikom zapewnia regulacja wysokości deski, pozwalająca na dopasowanie jej do wzrostu osoby prasującej – wyjaśnia ekspert Viledy.

5. Prasuj pełną parą z aluminiowym pokrowcem

Czas prasowania na pewno skróci zastosowanie specjalnego pokrowca na deskę. – Jeśli prasujemy dużo i często, warto wybrać specjalny pokrowiec odbijający ciepło (np. Total Reflect od Viledy), wyposażony w nieprzepuszczalną warstwę aluminiową. Zapewnia ona odbicie prawie 100% ciepła i pary z powrotem do prania. Prasuje się szybciej, krócej, a ubrania i tkaniny są idealnie gładkie i pozbawione jakichkolwiek zagnieceń. I to bez ryzyka skraplania wody pod deską i jej kapania, nawet przy dużej ilości prania z użyciem stacji parowej czy żelazka na najwyższej temperaturze – wyjaśnia ekspert Viledy.
Przed rozpoczęciem prasowania parą, wykonaj test na małym kawałku materiału. Gdy zauważysz, że tkanina źle reaguje na parę – rozprasuj ją na sucho.

6. Problem z zagnieceniami? Skorzystaj z zamrażalnika i krochmalu

Pomimo usilnych prób nie możesz wyprasować ubrań z lnu lub jeansu? Wypróbuj trik z zamrażalnikiem: wystarczy, że skropisz tkaninę wodą i włożysz do chłodziarki. Gorące żelazko w zetknięciu z zimnym materiałem wytworzy parę i poradzi sobie z rozprasowaniem nawet najtrudniejszych zagnieceń. Przy prasowaniu mankietów i kołnierzyków koszul wykorzystaj sposób naszych babć – krochmal. Dziś dostępny w nieco bardziej nowoczesnej formie spray’u. Rzeczy wyprasujesz nie tylko łatwiej, ale też dłużej nie będą się gniotły.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ WOJSKO: Wczoraj, 19 marca, w godzinach wieczornych były przeprowadzane zajęcia taktyczne w lesie na terenie obiektu wojskowego Karsibór. Podczas zajęć stosowano środki pozoracji. Użyte zostały świece dymne, które generują dym nietoksyczny i nieszkodliwy, a ich użycie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Ćwiczenia tego typu prowadzone są cyklicznie, kilka razy w ciągu roku. Wzięło w nich udział ponad dwudziestu żołnierzy. Żaden z nich nie zgłaszał po zajęciach problemów ani dolegliwości - tłumaczy kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski Rzecznik Prasowy 8. Flotylla Obrony Wybrzeża ■ Prom Karsibór uciekł z przeprawy! Nad wodą unosił się trujący opar! Zobacz film! ■ Niemiecki wymiar sprawiedliwości łaskawy dla sprawców napadu na taksówkarza ze Świnoujścia? ■ Córki odebrały testament matki zapisany na kartkach romansu. Ta książką niczym list w butelce po latach, wędrówki po falach życia trafiła w końcu do adresata. Mówi się, że takie historie zdarzają się tylko w hollywoodzkich produkcjach, jednak jedna z nich zdarzyła się w Świnoujściu. Tuż po naszej publikacji, w której opisaliśmy wzruszający temat testamentu anonimowej kobiety, która na kartkach książki kieruje ostatnie słowa do sowich najbliższy ma swój ciąg dalszy ■ Wojciech Zyska o Wolińskim Parku Narodowym: Na tle Wyspy Wolin to przysłowiowa „kość w gardle”. Pozostawiam park w dobrej kondycji. Odchodzę z podniesioną głową, dziękując jednocześnie wszystkim za współpracę i pomoc na rzecz ochrony tego parku – pisze w pożegnalnym liście dr inż. Wojciech Zyska, odwołany właśnie dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego ■ „Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki ■ To Świnoujście rozpętało aferę międzynarodową. Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Uruchomiona wobec Polski procedura naruszenia unijnego prawa dotyczy konfliktu z 2017 roku, kiedy świnoujski strażnik miejski spektakularnie zatrzymał niemieckie autobusy UBB na granicy. Chodzi o dostęp do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Rąbka tajemnicy uchyliła nam Komisja Europejska ■ Trwają prace nad uchwałą krajobrazową, zwaną też kodeksem reklamowym. Będzie to dokument porządkujący przestrzeń publiczną miasta. Wprowadzi zasady i warunki umieszczania reklam, urządzeń reklamowych oraz małej architektury i ogrodzeń na terenie całego Świnoujścia ■