POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [12.10.2018, 10:50:53] • Świnoujście

Budżet obywatelski - dlaczego warto głosować

Budżet obywatelski - dlaczego warto głosować

fot. Organizator

Budżet obywatelski lub inaczej budżet partycypacyjny, oznacza, że mieszkańcy sami decydują o wydatkach z budżetu miasta. W demokratycznym państwie podatki nie są haraczem, który przekazujemy urzędom, to nic innego jak składki. My, obywatele, składamy się, by sfinansować wydatki dla wspólnego dobra – drogi, szkoły, bezpieczeństwo, ochronę przyrody i wiele innych. Naszym wspólnym lokalnym majątkiem zarządzają dziś wybierani przez nas przedstawiciele, czyli radni i prezydent miasta. W tym celu ich wybieramy, za to wypłacamy im pensje lub diety.

Główną zaletą budżetu obywatelskiego jest to, że finansowane są z niego tylko te projekty, które mieszkańcy uznali za ważne, ale które niekoniecznie były w planach realizacyjnych rady miasta czy prezydenta. Więc mieszkańcy mają w ten sposób realny wpływ na wydatkowanie środków publicznych. Ważny jest także aspekt społeczny, możliwość budowania międzyludzkiej więzi, solidarności. Ponieważ mieszkańcy mogą przeznaczać środki finansowe nie tylko na remont chodnika pod własnymi oknami, ale także wspierać projekty z innych rejonów miasta. Chodzi tu o to, by powstawała prawdziwa lokalna społeczność, w której ludzie dbają o siebie nawzajem.

Nieraz zdarza się, że prezydent i radni są tak skupieni na projektach wizerunkowych i wiekopomnych dziełach, że jakość życia mieszkańców i równość społeczna schodzą na plan dalszy, a ogromne środki są przez lata angażowane w kosztowne mega projekty. Budżet obywatelski natomiast, to sposób na to, by zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy w swoim najbliższym otoczeniu.

To już piąta edycja budżetu obywatelskiego w Świnoujściu. W poprzednich latach byłam autorką 3 projektów, które głosami mieszkańców zostały skierowane do realizacji. W roku 2016 wyremontowano boisko do piłki nożnej przy Szkole Podstawowej nr 2, w 2017 zagospodarowano całościowo zaplecze sportowe tejże szkoły, w roku 2018 jest w trakcie realizacji projekt budowy mini parku osiedlowego z elementami do gier podwórkowych. W ciągu 3 lat można zauważyć, że znacząco zmienia się okolica dzięki właśnie inicjowaniu takich działań, jak głosowanie w budżecie obywatelskim. Są to widoczne i wymierne efekty tego, że mieszkańcy się angażują i popierają zgłaszane projekty.

Budżet w naszym mieście dzieli projekty na tzw. twarde, czyli inwestycyjne oraz miękkie, czyli prospołeczne. W tym roku do projektów twardych zaproponowałam sezonowe zagospodarowanie plaży na Warszowie, zastosowanie częściowo zadaszonych kładek, które ułatwią korzystanie z niej osobom z niepełnosprawnościami lub matkom z dziećmi, ustawienie małej architektury dla najmłodszych, przebieralni. Plaża na Warszowie jest coraz częściej odwiedzana przez turystów, a mieszkańcy są do niej bardzo przywiązani. Ja sama spędzałam na niej każde wakacje i czuję do niej sentyment.

Z projektów miękkich bardzo zależy mi na zrealizowaniu programu Z domu na podwórko, który jest oparty na założeniu prowadzenia w całym mieście zajęć dla dzieci z nauki gier podwórkowych. Gry podwórkowe budują więzi wśród najmłodszych, pozwalają rozwijać pozytywne postawy, nawiązywać więzi koleżeńskie, uczyć się zasad zdrowej rywalizacji i przeciwdziałać agresji. Takie gry jak wyścigi kapsli, zabawy na trzepaku, skakanie w gumę odchodzą w niepamięć, a projekt ten pozwoliłby naszym dzieciom właśnie poprzez nie uczestniczyć bardziej w integracji społecznej z rówieśnikami. Zakończeniem cyklu zajęć miałyby być mistrzostwa gier podwórkowych.

Uważam, że budżet partycypacyjny jest doskonałą formą oddawania części władzy mieszkańcom i jest to wspaniała rzecz, bo to ty, ja i każdy inny obywatel miasta decyduje i swoim otoczeniu. Więc: warto głosować!


komentarzy: 51, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 51

Gość • Niedziela [14.10.2018, 16:40:17] • [IP: 92.18.61.***]

W koncu jest osoba ktora robi cos dla warszowa i to robi duzo brawoo !! Popieram Twoja kandydature!!

Gość • Niedziela [14.10.2018, 15:33:27] • [IP: 31.0.45.***]

Pani Sylwio, proszę nie przejmować się obrzydliwy i komentarzami. Ci co złe o pani piszą, to zapewne w większości hejterzy Stowarzyszenia Prawobrzeza, którzy już wcześniej buntowali ludzi, miedzy innymi Pana Dariusza K. na ówczesny zarząd osiedla. To pikieciarze, plakaciarze z pod warzywniaka na Warszowie. To ludzie dążący do celu po trupach, niszcząc i obrazajac przy tym innych. Pani Sylwio, pierś do góry i do przodu.

Gość • Niedziela [14.10.2018, 15:01:10] • [IP: 78.146.196.***]

W koncu jest osoba ktora robi cos dla warszowa i to robi duzo brawoo !! Popieram Twoja kandydature!!

Gość • Niedziela [14.10.2018, 12:11:42] • [IP: 92.40.249.***]

Hejterzy jestescie tak pusci ze tylko obrazac potraficie!! Dla was najlepiej byloby gdyby nic sie na warszowie nie dzialo a wszystkie pieniadze trafialy do WASZYCH kieszeni! !! Gdy znalazla sie w koncu osoba ktora walczy o to by warszow stal sie lepszy izadbany kiedy emeryci i rencisci dostaja paczki na swieta gdzie wczesniej nikt o nich nie pamietal gdy w czasch gdzie dzieci spedzaja swoj czas przed komputerem jest projekt by nasze dzieci wrocily do zabaw na dworzu I poznaly przyjaciol nie wirtualnych obrzucacie blotem kobiete ktora walczy o lepsze jutro! !! PANI SYLWIO TAK TRZYMAC JEST PANI IDEALNA KANDYDATKA! !!

Gość1 • Niedziela [14.10.2018, 10:34:29] • [IP: 62.69.241.***]

Jest Pani bezczelna i ma ogromny tupet, by po takiej aferze (pieniądze sponsora przelane na konto prywatne pani Marszałek) śmiała kandydować. Tym powinien zająć się prokurator. Niestety, jest Pani pustą celebrytką, od kiełbasek, upominków dla emerytek itp. Jak ma Pani trochę godności - to proszę o debatę w MDK. Zapytamy, czy jest Pani nadal za budową Terminala Kontenerowego, co jest równoznaczne ze zniszczeniem Warszowa. Zresztą Pani zdania są chyba pozostali kandydaci z Grupy Morskiej.

Gość • Sobota [13.10.2018, 21:59:11] • [IP: 37.47.163.***]

Ta kobieta była w Radzie Osiedla Warszow, nawet nie potrafiła się rozliczyć z dzialalnosci na zebraniu. Nabrała wtedy wody w usta fakt Ci co ja znają na pewno na nią nie zagłosują. Jest osobą która zasługi innych przypisuje sobie.

Gość • Sobota [13.10.2018, 16:24:57] • [IP: 78.146.196.***]

Pani sylwia to najlepsza kandydatka na radna miasta, to co robi dla warszowa to naprawde dobra sprawa

Gość • Sobota [13.10.2018, 15:05:18] • [IP: 203.88.84.***]

W kółko te same adresy IP w komentarzach :)

Gość • Sobota [13.10.2018, 12:31:42] • [IP: 164.127.213.**]

10:06:06] • [IP: 82.174.234.**] Racja, to oczywiste, że szpital i szkoły powinny miec stałe źródło dochodów od miasta, poza konkursami, a swoja drogą jakie szanse ma projekt jakiejś małej grupy społecznej, ale ważny, wobec szkoły, która może angażowac do głosowania nawet kilkaset osób (rodziców lub uczniów nastoletnich).---- A w ogóle to zwrócę uwagę, że pewne projekty nie są realizowane, bo GDZIE JEST KŁADKA NAD TORAMI W ŁUNOWIE?

Gość • Sobota [13.10.2018, 11:37:11] • [IP: 5.173.136.**]

Widac wraz z cała rodzinka i kołem gospodyń wiejskich dodaje komentarze oczernianąc innych:) na szczescie ci co muszą to znają ją i wiedzą że lepiej nie ufać, bo mozna soe na tym przejechać

Gość • Sobota [13.10.2018, 11:13:39] • [IP: 93.94.190.**]

chcecie wiedzieć dlaczego zrezygniwała z Rady Osiedla, to sie zapytajcie obecnej Rady Osiedla, stałe nagonki, upokorzenia ze strony Turlejskiej i Krzywdy, była dobra Rada, która coś robiła, to teraz jest dno na każdym kroku, nawet między sobą są skceni i tyle macie z tego.Ta Pani dalej pracuje społecznie i robi dobrą robotę, a co niektórzy to podpiusują sie pod jej projektami.Ci co takstarają się zaszkodzić to sami nie potrawią nic dobrego zrobić, tylko chodzić po domach i namawiaćaby nie głosować na Sylwie. Nawet nie wiecie ile robi dobrego dla innych, bo potraficie tylko narzekać, biadolić jak to żle, a weście się sami do roboty, a nie za hejtowanie ludzi i puszkę piwa pod sklepikiem

Gość • Sobota [13.10.2018, 10:45:33] • [IP: 92.40.249.***]

Pani Sylwia duzo zrobla dla mieszkancow warszowa!! Co widac na kazdym kroku, dzieki jej ciezkiej pracy i determinacjI. Potrzeba nam wiecej takich ludzi. Dziekujemy Pani Sylwio za wszystko Co robi pani dla tej zapomnianej dla miasta dzielnicy warszow! ! Moj glos zawsze bedzie za Pania! !

Gość • Sobota [13.10.2018, 10:06:06] • [IP: 82.174.234.**]

Jaki budżet i bywatelski skoro wnioski są składane przez jednostki podległe miastu czy nawet pracownicy urzędu miasta. I takie projekty wygrywają. Wnioski składane przez szkoły czy szpital nie powinny być brane pod uwagę bo i tak miasto powinno finansować takie działania. Więc miasto płaci miastu a potem bzdurne głosi że to mieszkańcy mają wpływ na wydatki miasta

Gość • Sobota [13.10.2018, 09:59:13] • [IP: 5.173.176.**]

szkoda, że ta Pani nie opowie w jakich okolicznościach zrezygnowała z funkcji w Zarządzie osiedla na Warszowie

Gość • Sobota [13.10.2018, 08:56:49] • [IP: 95.129.224.**]

W Świnoujściu nie ma Kandydatów na radnych, jak widzę takich jak góreczny czy mrozek lub agatoska to daję sobie spokój z wyborami , nie ma wśród kandydatów na Radnych, ludzi którzy według mnie byliby godni sprawować tą zaszczytną funkcję, warto głosować ale nie na bylejakość. Dla mnie mój głos jest cenny to część mojego honoru i moja własność.

Edek • Sobota [13.10.2018, 01:27:15] • [IP: 5.173.152.***]

Do: Piątek [12.10.2018, 22:58:52]  [IP: 188.146.0.***] każdy czyta to co chce, ja przestudiowałem wszystkie dokumenty i wiem, że co do dotacji i rozliczeń nawet ci którzy nakręcili nagonkę nie wnieśli uwag. Lubię się zapoznać ze szczegółami. Pozdrawiam gościu i życzę dalszego życia w hejterstwie. Dla mnie ta Pani widać, że działa i że coś zmienia a takie komentarze utwierdzają mnie w wierze, że ktoś kto je pisze jest zazdrosny i ma małe poczucie własnej wartości i empatii dalej oczerniając więc jeszcze bardziej namawiam wszystkich znajomych by na tą panią głosowali. Pani Sylwio trzymam kciuki!

Gość • Piątek [12.10.2018, 22:58:52] • [IP: 188.146.0.***]

A ja wiem, że Komisja Rewizyjna Rady Miasta powiedziała, że nie wolno było przyjąć na prywatne konta pieniędzy od sponsorów. A te dwa prywatne konta to konto ówczesnej przewodniczącej ZARZĄDU S.M i skarbnika zarządu A.K. Tak jest napisane w protokole.

Gość • Piątek [12.10.2018, 21:05:02] • [IP: 5.173.152.***]

Do 12.10.2018, 20:04:42] • [IP: 93.94.190.**] Nie do tym nie do taktu wsadź se. ... Do kontaktu żenada

Rene k • Piątek [12.10.2018, 20:59:36] • [IP: 5.173.152.***]

Tam gdzie drwa rąbią tam wióry lecą.Sylwia działasz prężnie, uparcie i do celu. Osiągnięcia są dzięki twoim projektom i działaniom a zarazem ciężkiej pracy, trzymam kciuki hejty olać, czysta zazdrość ludzka. Ci co tak wylewają pomyje niech wezmą się i sami coś zrobią dla warszowa cwaniaki cudaki 😁

Edek • Piątek [12.10.2018, 20:58:40] • [IP: 5.173.152.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Piątek [12.10.2018, 20:09:25] • [IP: 77.253.129.**]

Pani wszędzie chce działać a tyle złego co wiem zrobiła na osiedlu Warszów.

Gość • Piątek [12.10.2018, 20:04:42] • [IP: 93.94.190.**]

Tak a propo...od kiedy ta osoba taka troskliwa i dzieci? Niech o swoje najpierw zadba...biedne chlopaki...

Gość • Piątek [12.10.2018, 20:01:49] • [IP: 37.47.176.**]

Tak szanuje przyrodę że jej plakaty wyborcze umieszczone na stojaka h stoją na zieleńcach.Przyznaj się kobieto czyj to pomysł odnośnie plaży. Komu go" podebrałaś".Rządza władzy tej kobiety jest przerażająca.Ta kobieta mieszkanka WARSZOWA KTÓRA będzie pracowć. dla miejscowości swego pana.Przykład pikniku na warszowie przewodnicząca bawi się w przytorze gdy piknik też odbywa się w jejdzielnicy.Widać jak będzie działać gdy zostanie radną Jak wygłąda rozliczenie z funduszu przy szkole nr.2 - powiedz to ludziom z dzielnicy kobieto?

Gość • Piątek [12.10.2018, 20:01:01] • [IP: 93.94.190.**]

Oprócz kółka gospodyń wiejskich nikt tej Pani nie popiera. Każdy wie co zrobila. I co zamierza... Ciotki, pociotki, bracia, itd to jedyne osoby jeszcze co ją poprą dla swojego zysku

Gość • Piątek [12.10.2018, 19:56:38] • [IP: 93.94.190.***]

Czując sentyment do mojej plaży podniosę rękę za wybudowaniem PORTU KONTENEROWEGO. I rodam ludziom kiełbaski i paciorki, kółko różańcowe wyślemy na wycieczkę i temat załatwiony. A jak się głosowało w maju 2017 r. podczas Ogólnego Zebrania Mieszkańców ?? Ludzie to widzieli i słyszeli na własne uszy i własne oczy.

Oglądasz 1-25 z 51
■ Zabawa Sylwestrowa w Warcie - Tanio, Smacznie i Wesoło tel. 91-321-46-25 ■ Zabawa Sylwestrowa w Warcie - Tanio, Smacznie i Wesoło tel. 91-321-46-25 ■ Zabawa Sylwestrowa w Warcie - Tanio, Smacznie i Wesoło tel. 91-321-46-25 ■ Zabawa Sylwestrowa w Warcie - Tanio, Smacznie i Wesoło tel. 91-321-46-25 ■ Zabawa Sylwestrowa w Warcie - Tanio, Smacznie i Wesoło tel. 91-321-46-25 ■ Zabawa Sylwestrowa w Warcie - Tanio, Smacznie i Wesoło tel. 91-321-46-25 ■
■ Dzisiejsza, III Sesja Nadzwyczajna Sesja rady Miasta rozpoczęła się od... awarii elektronicznego systemu zliczania głosów. Awarie udało się na szczęście usunąć i radni bez przeszkód kontynuują obrady. najważniejszym projektem uchwały w programie obrad jest propozycja Budżetu Miasta na rok 2019 ■ Decyzja zapadła trzeciego dnia „Festiwalu Piękna” w Krynicy Zdroju. O prestiżowy tytuł i koronę rywalizowało 28 dziewczyn, które znalazły się w finale dzięki eliminacjom regionalnym odbywającym się na terenie całego kraju. Miss Polski 2018 została Olga Buława ze Świnoujscia■ Prezent Mikołajkowy dla władz Świnoujścia. Rusza śledztwo w sprawie mostu. Roman Kuchciński otrzymał dziś rano informację listem poleconym, że Prokuratura Okręgowa w Szczecinie podjęła na nowo śledztwo w sprawie budowy Mostu w Świnoujściu. Śledztwo kilka lat temu umorzone w sprawie budowy MOSTU łączącego wyspę Wolin z Wyspą Karsibór zarejestrowano pod nową sygnaturą. Co to oznacza? Prokuratur będzie na nowo badał wszystkie wątki budowy mostu ■ Okres przedświąteczny już za moment. Placówka Poczty Polskiej przy ulicy Kołłątaja wydłuża godziny pracy! ■ Zaginęła Shila. W dniu 01.12.2018r. Około godziny 09:00 na ul. Wybrzeże Władysława IV. W okolicach netto zaginęła suczka rasy mieszaniec owczarka niemieckiego i hasky wabi się Shila. Ma 8 lat. Jest szczepiona, łagodna, przyjacielska i kocha dzieci. Dziękuję za pomoc. Nr tel. 609 307 924 ■ Radni podzieleni w sprawie projektu wystąpienia ze stowarzyszenia Związek Miast i Gmin Morskich ■ Radny Stanisław Bartkowiak, wybrany ponownie na przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Rady Miasta oświadczył, ze rezygnuje z objęcia tej funkcji ■ OSTRZEŻENIE: Prognozuje się wystąpienie słabych opadów deszczu ze śniegiem przechodzących w opady marznącego deszczu powodujących gołoledź ■ Starsza kobieta szuka mężczyzny, który wykazał się odwagą i pomógł wyciągnąć pieska we wtorek, około 18.30 spod kół pociągu na stacji w Wysokiej Kamieńskiej. Wszystko wydarzyło się na trasie relacji Szczecin – Świnoujście. Mężczyzna proszony jest o kontakt pod numerem telefonu 782 020 699 ■ Przewodniczącym Rady Miasta wybrana została Elżbieta Jabłońska. Za wyborem głosowało 12 radnych. Pierwszym wiceprzewodniczącym Rady Miasta w głosowaniu tajnym wybrany został Marek Niewiarowski. Jacek Jurkiewicz wybrany został wiceprzewodniczącym Ray Miasta. 12 radnych głosowało za jego kandydaturą, 7 zagłosowało przeciw, 2 wstrzymało się od głosu ■ 22 listopada o godz. 14.00 radny-senior Stanisław Bartkowiak otworzy obrady pierwszej, powyborczej sesji rady Miasta. najważniejszym zadaniem jakie staje przed radnymi na pierwszym posiedzeniu jest wybór nowego przewodniczącego Rady ■ Zobaczył policjantów i zaczął uciekać. 24-latka zatrzymał trzepak! Do zdarzenia doszło w czwartkowy wieczór. Policjanci patrolujący ulice Kościuszki zauważyli w pewnym momencie mężczyznę który swoim wyglądem przypominał osobę poszukiwaną. Gdy mężczyzna dostrzegł policjantów, zaczął uciekać. Nie spodziewał się jednak, że zostanie obezwładniony przez trzepak który stanął na jego drodze. Jak się okazało, bliskie spotkanie z trzepakiem zakończyło się dla 24-latka skręceniem prawej stopy. O szczegóły odnośnie zdarzenia poprosiliśmy Oficera Prasowego KMP w Świnoujściu ■ Fatalna pogoda nie zniechęciła Świnoujścia do świętowania 100 rocznicy Niepodległości Fatalna pogoda nie zniechęciła Świnoujścia do świętowania 100 rocznicy Niepodległości ■ Ruszyły przygotowania do 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Świnoujściu. Harcerski Sztab zaprasza wszystkich chętnych do rejestracji wolontariuszy WOŚP, która odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, przy ul. Piłsudskiego 15, w terminach - 14-16.11.2018 r. (środa-piątek), w godz. 17.00-18.45 - 17.11.2018 r. (sobota), w godz. 10.00-12.00 ■