POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [15.04.2018, 19:54:57] • Świnoujście

Czytelnika zainteresowały napisy sprzed lat

Czytelnika zainteresowały napisy sprzed lat

fot. Czytelnik

Jeden z Czytelników dostrzegł napisy wyryte w nawierzchni ulicy Ku Morzu. Data świadczy o dość odległym czasie ich powstania.

"Przesyłam fotografię napisów, które znajdują się na ul Ku Morzu, wyryte w betonowej płycie. Może ktoś zna ich historię? Czy są one z czasów II wojny światowej, czy może współczesne? Jeśli wojenne szkoda by było gdyby znikły w wyniku remontu drogi."- napisał Czytelnik. Redakcja portalu też nie zna historii tych napisów, może więc ktoś z mieszkańców wyjaśni zagadkę ich powstania?

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 20, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-20 z 20

Gość • Poniedziałek [16.04.2018, 10:18:28] • [IP: 78.133.254.***]

GDZIE był most kolejowy na Warszowie ?

Gość • Poniedziałek [16.04.2018, 09:40:55] • [IP: 176.221.123.***]

ktoś z młodzieży się wygłupił i napisał inwazja na Normandię 1944r ale pomylił kierunki tej drogi nie było był las w 1937 r wybudowano most kolejowy na Warszowie a w maju 1945 r wojsko rosyjskie przeszło do Latarni Morskiej a dzielnicę Osiedle Lesne przekazali Polsce a sami zabrali dostep do kanału portowego a na wydmach ustawili baterie działa tak było do kwietnia 1964 r kiedy Komunistyczna Rosja zabrała swoje wojsko z terenu Latarni Morskiej drogę tą wybudowano bo Port Handlowy zabrał całą Dzielnicę Nadmorską

Gość • Poniedziałek [16.04.2018, 08:40:50] • [IP: 78.133.254.***]

do Gość [15.04.2018, 20:21:55] • [IP: 164.127.153.**] Jesteś brakującym ogniwem w teorii ewolucji Darwina

Gość • Poniedziałek [16.04.2018, 08:14:11] • [IP: 193.69.22.**]

Nie, no spoko...swastyki też zostawmy...

Gość • Poniedziałek [16.04.2018, 06:08:08] • [IP: 93.94.186.***]

Tą drogę wylewano około 1989 roku.

Gość • Niedziela [15.04.2018, 23:54:19] • [IP: 95.129.225.***]

falszywka znaczy fake.

Gość • Niedziela [15.04.2018, 23:01:43] • [IP: 88.156.234.**]

to bylo awaryjne lotnisko

Gość • Niedziela [15.04.2018, 23:00:16] • [IP: 93.94.191.**]

Ślad po niej jest, widać doskonale na zdjęciach lotniczych. Niemniej jednak napis ten a nie jest on w całości sporządził ktoś nie od tak sobie...

fororak 👹 • Niedziela [15.04.2018, 22:59:17] • [IP: 46.77.182.*]

To jest płyta po której stąpał Hitler będąc gościem w baterii Goeben ciężkiej artylerii nadbrzeżnej oraz odwiedził wieżę dowodzenia tzw: Dzwon w Swinemunde-tak że gościu możesz sobie pogratulować historycznego znaleziska...amen

Gość • Niedziela [15.04.2018, 22:39:48] • [IP: 94.254.233.**]

Tak dla potomności, droga jest współczesna budowana w czasach kiedy port zamknął drge do latarni i musiał coś wymyśleć dla dostępu latarników WOP u i innych służb plus wczasowiczów i mieszkańców do morza i latarnik. Zresztą po świeżości i jakości betonu widać że jest w miarę nowa. A do latarni była droga przez wiadukt i równolegle do portu i do osiedla i już po niej nie ma śladu.

Gość • Niedziela [15.04.2018, 22:34:36] • [IP: 62.69.229.**]

To jest chyba import z plaż Normandii. Wszak wiemy, że wojska sojusznicze dopłyneły w komfortowych warunkach do świetnie wyposażonych nabrzeży w Normandii i w bezpieczny sposób zeszły na ląd.

Gość • Niedziela [15.04.2018, 22:06:22] • [IP: 176.221.123.**]

jak to nie bylo tej drogi?? to jaka droga prowadzila do tzw dzwonu, jaka droga prowadzila do baterii nadbrzeznej i jaka droga prowadzila do bateri strand z 1 wojny swiatowej ? Ja uwazam ze te napiusy zrobili w swierzym betonie jency ktorzy ja budowali w 44 sam znalazlem monete finska pod podloga w bunkrze nie pamietam teraz ale lata 30

Gość • Niedziela [15.04.2018, 21:53:01] • [IP: 178.238.247.**]

W bloku Matejki 46 mieszka przewodnicząca Rady Nadzorczej Sp.M.L-W" Słowianin " i pewna ;pani etatowo prowadząca Walne Zgromadzenia Sp-ni. Usta pełne troski o dobro mieszkańców a w okół siebie brud, smród i psie odchody.

Gość • Niedziela [15.04.2018, 21:38:55] • [IP: 93.94.188.***]

"Czytelnik" niech się zajmie czymś pożytecznym!!

Gość • Niedziela [15.04.2018, 20:41:00] • [IP: 88.156.234.***]

a w chinach przewrocil sie worek z ryżem. ..

Gość • Niedziela [15.04.2018, 20:33:55] • [IP: 82.174.234.**]

Oczywiste że To nie.jest plyta z czasow wojny. Mozna zniszczyc bez obawy

Gość • Niedziela [15.04.2018, 20:27:25] • [IP: 93.94.190.***]

To są napisy wykonane w obecnych czasach. W 1944 roku nie było tej drogi w ogóle, betonowej, czy jakiejkolwiek innej !!

Gość • Niedziela [15.04.2018, 20:21:55] • [IP: 164.127.153.**]

Wiem jedno, to na pewno nie Petru lub nie Scheuring-Wielgus, bo to przerasta ich możliwości, ta wiedza historyczna. Petru datował przewrót majowy na rok 35, a Scheuring-Wielgus zasłynęła dopiero co (trwa właśnie poruszenie w sieci) tak oto w Polsacie News: zarzuciła Ryszardowi Czarneckiemu „wciskanie do brzucha dziecka z kąpielą”. To niewiarygodne, by ludzie z dyplomami magisterskimi tak bredzili!

Gość • Niedziela [15.04.2018, 20:20:53] • [IP: 178.238.246.**]

Szkoda ze nie mogę wysłać zdjęcia bałaganu jaki robią mieszkańcy z Matejki 46/C wyrzucają przez okna śmieci, puszki po piwie resztki jedzenia karmią mewy rzucając resztki jedzenia oto KULTURA ludzi którzy nie szanują pracy i dbających o czystosc swego miejsca zamieszkania mieszkańcy napewno wiedza kto jest brudasem sami powinni zadbać o porządek pisze komentarz w niedziele proszę nie oskarżać spółdzielni ze nie sprząta ludzie jak dbacie tak macie!

Gość • Niedziela [15.04.2018, 20:19:00] • [IP: 92.42.114.***]

Czytelnik chyba spał na tej lekcji historii. proszę zerknąć do podręcznika historii, kiedy się rozpoczęła i zakończyła II wojna światowa. Czytelniku nie patrz pod nogi tylko do koła siebie bo świat jest piękny, tylko ludzie do pupy. Wiosna czytelniku WIOSNA.

Oglądasz 1-20 z 20
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić na spotkanie autorskie z wybitnym twórcą – aktorem, satyrykiem, autorem – Panem Jackiem Fedorowiczem, który odwiedzi nas w dniu 18 lutego b.r. (poniedziałek) o godz. 17:00. Spotkanie poprowadzi warszawski dziennikarz – Pan Marcin Michrowski. Panowie porozmawiają m.in. o dwóch książkach Autora: „W zasadzie tak”(z 1975r.) i premierowej „Chamo Sapiens” (z 2018r.) Wszystkich miłośników Pana Jacka Fedorowicza zapraszamy do Biblioteki Głównej, ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■
■ Dzisiaj o 17.00 w biblioteka miejska miejska przy ul. Piłsudskiego zaprasza na spotkanie ze znakomitym aktorem i satyrykiem Jackiem Fedorowiczem! Zapraszamy. Wstęp wolny! ■ W wyniku otwartego i konkurencyjnego naboru na stanowisko – Kierownik portu jachtowego, nie wpłynęła żadna oferta spełniająca wymagania formalne. Na powyższe stanowisko zostanie ogłoszony kolejny nabór ■ W związku z żałobą narodową, Gala Nagrody Prezydenta Miasta Świnoujście TRYTON 2018 odbędzie się w sobotę o godzinie 19.00. Miejsce pozostaje bez zmian – hotel Radisson Blu ■ „14” pensja dla wybranych, czyli Prezydent przyznał nagrody, bo… chciał? Cztery nagrody uznaniowe dostali w grudniu ubiegłego roku zastępcy prezydenta Świnoujścia, skarbnik miasta i sekretarz. Łącznie na kwotę ponad 27 tysięcy złotych. Odpowiedź Hanny Lachowskiej w sprawie uzasadnienia dla tak hojnych wyróżnień to… Najlepiej sami zobaczcie! W grudniu ubiegłego roku prezydent Janusz Żmurkiewicz przyznał nagrody uznaniowe czworgu pracowników Urzędu Miasta. Najwięcej, bo 7813 złotych dostała I zastępca prezydenta Barbara Michalska, II zastępca prezydenta Paweł Sujka – 6511 złotych. Skarbnik miasta Iwona Górecka-Sęczek – 7162 złotych, a sekretarz miasta Iwona Szkopińska – 5860 złotych ■ 15-letni wrocławianin został zaatakowany i pobity na ulicy. Zdarzenie rozegrało się na ulicy Grunwaldzkiej, na odcinku między PEC-em a C.H.Uznam. Kilkuosobowa grupa nastolatków najpierw zaczepiała, potem pobiła 15-latka. W piątek przed godziną 19.00 policja została wezwana do ulicznego pobicia. Radiowóz przyjechał na sygnale. Na miejscu policjanci zastali 15-latka pochodzącego z Wrocławia, który zgłosił, że został uderzony przez agresywnego nastolatka. Przyjechała również karetka, która odwiozła poszkodowanego chłopaka do szpitala. Tak jednak okazało się, że nie odniósł on poważniejszych obrażeń ■ Od 6 lutego do końca miesiąca obowiązuje zmiana organizacji ruchu na ulicy Barlickiego, na odcinku od przejazdu kolejowego przy straży pożarnej do wiaduktu OT Port. Ruch pojazdów będzie odbywał się tam wahadłowo, odcinkami, które będą przesuwane w miarę postępu robót. Zmiana organizacji ruchu jest związana z przygotowaniami do przebudowy ulicy Barlickiego i budowy wzdłuż niej ścieżki rowerowej. To zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo ■ Czy autobusy UBB wjadą na polską część wyspy Uznam? Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Chodzi o dostęp do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Czy tę historię mogły wywołać zdarzenia ze Świnoujścia z 2017 roku? ■ Pracownicy żeglugi martwią się o prom „Karsibór IV” ■ Gminny Program Wspierania Rodziny na lata 2019-2021 został, bez dyskusji na sesji przyjęty przez radnych. Projekt był wcześniej szeroko omawiany podczas posiedzeń stałych komisji Rady przez Gabrielę Poniedziałek-Petruk dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie ■