POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [20.02.2018, 07:06:28] • zachodniopomorskie

Dalszy etap renowacji pyrzyckich zabytków z pomocą Marszałka Województwa

Dalszy etap renowacji pyrzyckich zabytków z pomocą Marszałka Województwa

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Urząd Marszałkowski przekaże prawie 1,6 mln zł Gminie Pyrzyce na ratowanie cennych zabytków. Chodzi o kolejny etap renowacji jednych z najlepiej zachowanych na Pomorzu Zachodnim fortyfikacji miejskich. Prace modernizacyjne obejmą mury obronne i czatowni pomiędzy Basztami Sowią i Lodową. Umowę gwarantującą unijne wsparcie podpisał w obecności wiceburmistrza Pyrzyc Roberta Betyny, marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Restauracja obiektu, która trwać będzie od marca do końca października br., obejmie prace konserwacyjne przy fundamentach, wzmocnienie podłoża oraz odnowienie murów od zewnętrznej i wewnętrznej strony. Koszt działań pyrzycki samorząd miejski oszacował na ponad 1,8 mln zł. Prawie 1,6 mln zł przeznaczy z funduszy unijnych Urząd Marszałkowski.

- Ratujemy nasze zachodniopomorskie perełki architektoniczne na wszelkie sposoby. Wsparciem staramy się obejmować jak największą ich ilość, bo zdajemy sobie sprawę ze sporych potrzeb w tym zakresie. Do ochrony dziedzictwa kulturowego na Pomorzu Zachodnim angażujemy fundusze Regionalnego Programu Operacyjnego, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a także budżetu województwa. Dzięki takim cennym renowacjom, jak w Pyrzycach odkrywamy piękno zabytków na nowo - mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Zespół średniowiecznych pyrzyckich murów obronnych to jeden z ciekawszych i najlepiej zachowanych zachodniopomorskich obiektów fortyfikacyjnych. Powstawały w czterech etapach, od lokacji miasta w 1263 roku do drugiej połowu XVI wieku. W sumie miały długość ponad 2 km i wysokość dochodzącą nawet do 7-9 m. Ogromną ich wartość stanowił w tamtych czasach zarówno ich logiczny pierścień, jak i 2 bramy, 6 baszt, blisko 50 czatowni, furty, wały, fosy, planty oraz ogrody. Niestety od XVIII wieku obwarowania stopniowo niszczały oraz zmieniały swoje funkcje. Rozebrano wówczas przedbramie Bramy Bańskiej, a w XIX wieku również Bramy Szczecińskiej. Ponadto w części z nich ulokowano warsztaty, czatownie zamieniono na lokale dla miejscowej biedoty, a w murach przebito otwory dla ruchu pieszego. Dopiero po II wojnie światowej zaczęto stopniową renowację i konserwację fortyfikacji. Teraz ponownie pojawiła się szansa na odzyskanie ich minionego blasku. (informacja na podstawie: zabytek.pl)

- Otrzymane wsparcie pozwoli na kontynuacje podjętych wcześniej działań konserwacyjno-remontowych przy murach obronnych na odcinku od Baszty Sowiej do Baszty Lodowej, na długości 115 metrów. To pierwsze tak duże dofinansowanie, jakie uzyskała Gmina na renowację zabytków, z czego oczywiście bardzo się cieszę - powiedziała burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska.

Projekt wpisuje się w założenia 4 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Naturalne otoczenie człowieka”, działanie 4.1 „Dziedzictwo kulturowe”. Porozumienie obejmujące rewitalizację murów obronnych w Pyrzycach to kolejna z pakietu kilkunastu umów, jakie władze samorządu województwa podpisują w ostatnim czasie z beneficjentami tego właśnie działania. Listę ostatecznie dofinansowanych przedsięwzięć poznaliśmy w listopadzie 2017 roku. Wsparcie w wysokości ponad 40 mln zł ostatecznie pozwoli na renowację 22 zabytków na Pomorzu Zachodnim. Pomoc Urzędu Marszałkowskiego otrzymało w sumie 11 parafii, 8 gmin i 1 stowarzyszenie. Do kościołów trafi ponad 24 mln zł, zaś do zachodniopomorskich samorządów bądź organizacji pozarządowych blisko 18 mln zł.

Łukasz Jucha
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 21 marca (środa) o godz.17:00 na spotkanie teatralne z aktorką Ewą Dałkowską, która przeczyta fragmenty wspomnień Kazimiery Iłłakowiczówny ze zbioru „Ścieżka obok drogi”. Muzyczny akompaniament zapewni znakomity pianista – Andrzej Janaszek. Spektakl zostanie zaprezentowany w ramach uczczenia 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI. Wstęp wolny! ■
■ Na zachodzie i północy w trakcie występowania opadów śniegu pojawią się oblodzenia wilgotnych i mokrych nawierzchni dróg, a także chodników ■ Funkcjonariusze zatrzymali kompletnie pijanego kierowcę, który posiadał ponad 3 promile w organizmie. 33-letni mężczyzna był wcześniej karany i posiadał dwa zakazy kierowania pojazdami. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara więzienia do 3 lat ■ Skok na kasę! Zamaskowany mężczyzna z bronią w ręku napadł na sklep. Chwile grozy przeżyła ekspedientka sklepu, która stanęła twarzą w twarz z zamaskowanym napastnikiem. Zaraz po wejściu do sklepu, mężczyzna grożąc nożem zażądał pieniędzy! Doszło do szarpaniny, napastnik złapał kobietę za gardło. W niedzielę około godziny 17:30 do jednego ze sklepów z artykułami monopolowo-tytoniowymi przy Placu Słowiańskim wszedł mężczyzna. Twarz miał zamaskowaną chustą ■ Znaleziono telefon Samsung s8+ do odbioru na komendzie policji w Swinoujsciu ■ Od dnia 19 marca do 31 maja 2018 r. wyłączony z ruchu zostaje odcinek ulicy Zalewowej od skrzyżowania ulicy Sąsiedzkiej do skrzyżowania ulicy Zalewowej z ul. Szmaragdową. Objazd odcinka nastąpi ulicą Szmaragdową. W związku z tym wyłączeniu ulegną przystanki o nazwie Zalewowa/Sąsiedzka dla linii nr 10 w obu kierunkach. Najbliższe przystanki: Sąsiedzka/Szkoła lub Zalewowa/Szmaragdowa ■ Komenda Miejska Policji w Świnoujściu odwołuje poszukiwania za zaginionym Grzegorzem Pawłowskim ■