POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [06.12.2017, 20:21:35] • Europa

Wymazujemy z pamięci, burzymy pomniki, zacieramy przeszłość - a jak z "niewygodną" historią radzą sobie nasi sąsiedzi?

Wymazujemy z pamięci, burzymy pomniki, zacieramy przeszłość - a jak z "niewygodną" historią radzą sobie nasi sąsiedzi?

fot. Czytelnik

Znikają pomniki, kiedyś stawiane by upamiętnić kogoś lub coś. Zostają dzieła, giną ich twórcy i pamięć o nich. Odpadają kolejne tabliczki z nazwami ulic, bo ich patroni już nie zasługują na uczczenie w taki sposób. Niechciane fakty odcina się jak zbędne kupony, które nie przyniosą zysku. Niewygodni ludzie spod znaku dawnej ideologii, niepasujące do wizji "dziś" betonowe pomniki, niedobra przeszłość - tylko u nas? W pobliskich niemieckich miejscowościach nikt nie sprząta historii, zauważa to nasz Czytelnik, mieszkaniec miasta.

- W związku z biegunką ideologiczną, którą to zafundowali nam rządzący i nakazali samorządom m.in.zmianę ulic postanowiłem sobie zrobić krótką wycieczkę rowerową "za szlaban" i zobaczyć jak to jest u naszych sąsiadów czy czasami też ogarnęła ich swoista paranoja - pisze Czytelnik w liście do redakcji - Otóż nie ogarnęła.

Wymazujemy z pamięci, burzymy pomniki, zacieramy przeszłość - a jak z "niewygodną" historią radzą sobie nasi sąsiedzi?

fot. Czytelnik

Nazwy ulic i pomniki, które powstały za NRD nadal funkcjonują i pokazują światu jako dokument złego świata,który przeminął i miejmy nadzieję, że nie wróci. Tuż przy granicy w Garz jest ulica Karola Marksa w Heringsdorfie mamy pomnik Maksyma Gorkiego, piewcy socrealizmu i ulubieńca Stalina, a w Benz okazały pomnik z brązu chwalący marksizm-leninizm stojący tuż przy szkole.

Wymazujemy z pamięci, burzymy pomniki, zacieramy przeszłość - a jak z "niewygodną" historią radzą sobie nasi sąsiedzi?

fot. Czytelnik

U nas aż tak "drastycznych" i hołdowniczych pomników nie ma już od dawna, ale to co pozostało ma się nijak do tego co jest "za szlabanem".Zamiast tracić miliony na zmianę tablic z ulicami wymianę pieczątek itp, rządzący mogliby ufundować młodym rodzinom mieszkania.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 74, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 74

Gość • Sobota [09.12.2017, 11:31:53] • [IP: 83.8.114.***]

Jestem za tym by nic nie burzyć, nie likwidować, tylko oznaczyć z jakin wydarzeniem osoba się wiąże, dla dzieci to najlepsza nauka - nie przeczytana w podręczniku, ale namacalna, zobaczona, mijana i zapamiętywana lepiej z głębszym wrażeniem niż ta wydrukowana w książce szkolnej. Nie tylko Niency nue niszczą pomników i śladów złej przeszłości, tak samo robią Czesi i zapewne inne nacje. Nie w taki sposób mamy wyciągać wnioski i naukę z trudnej przeszłości by zmyć jej ślady sprzed oczu.

j444 • Piątek [08.12.2017, 23:03:58] • [IP: 80.245.182.**]

Do" Gość • Czwartek [07.12.2017, 13:13:35] • [IP: 93.94.190.**]" Zapomniałeś zresztą nie tylko ty, o gen Żeligowskim, narodowym bohaterze, który zawierając swoisty dil z Piłsudskim, na jego polecenie-przyzwolenie napadł z polską armią na Litwę. Jakoś niewygodne jest roztrząsanie problemu ogromnej nienawiści do Polaków, przez Litwinów i Ukraińców i jakie są przyczyny tej nienawiści. Nie chcę sie rozpisywać, ale podaj przyjaciela Polski wśród jej sąsiadów. Tak na marginesie, w Gartzu jest ulica Ernst Thelmannstr. założyciela NRD.

kris • Czwartek [07.12.2017, 20:33:59] • [IP: 176.221.122.**]

I tak pomalutku sączymy komunistyczną ideologie. Następny artykuł będzie o tym, że socjalizm może był wypaczony ale tylko na prowincji. Komisarze byli ok. a kartki na buty to legendy starych ludzi. W komunie był dobrobyt i wolność nie to co teraz. Faszyzm i policja pod drzwiami

Gość • Czwartek [07.12.2017, 17:34:33] • [IP: 83.8.164.***]

A za jakiś czas wiatr historii zmiecie pomniki tych którym obecnie tak szczodrze się je buduje i oby to stało się jak najszybciej!!

Nitras • Czwartek [07.12.2017, 15:00:26] • [IP: 37.47.150.*]

Właśnie to jest zakłamanie! Niemiec jest wdzięczny wrogiej sobie armii? I dwa też jestem zdania zeby nie likwidować tylko dac podpis ilu Polaków zostało wymordiwanych i ile kobiet zgwałconych.

Gość • Czwartek [07.12.2017, 14:48:20] • [IP: 94.254.225.***]

Bo tam juz sprzatneli głowo.

Gość • Czwartek [07.12.2017, 14:46:30] • [IP: 77.88.191.***]

Do cztelnika/czki z godz. 11:28 nie wiem co nasz na myśli mówiąc kłamią i kradną pomyliłeś się lub przejezyczyles kłamał, kradli, wyrzucili lokatorów z ich mieszkań nie robiąc nic w tym kierunku dawali ścieków przyzwolenie totalnej opozycji sedziowie na telefon oszustwa wyprowadzanie grubych milionów z sądu mówią pod latarnią najciemniej

Gość • Czwartek [07.12.2017, 14:21:06] • [IP: 80.245.184.***]

My, niestety jesteśmy na ten temat" pierdyknięci". Historia jaka była taka była i nikt nie napisze jej na nowo. A do gościa, który uważa, ze Polska była" niemalże pod okupacją radziecką", nie zna bidak współczesnej historii, odpowiem anegdotą :przez granicę enerdowskopolską przebiega do Polski enerdowski pies. Polski pies go pyta po co biegnie do Polski, przecież tu jest wszystko na kartki a w NRD pełne sklepy. A ten mu odpowiada: ale w Polsce poszczekać wolno.

Gość • Czwartek [07.12.2017, 13:57:28] • [IP: 93.94.190.**]

Post z 20:52:" W sąsiedzkim Ahlbecku jest pomnik poświęcony Armii Radzieckiej. Wokół niego jest czysto, często widzę kwiaty. Niemcy nie zakłamują swojej historii, lecz wyciągają z niej właściwe wnioski, wiele się nauczyli. Tam jest inna kultura i inny świat.". .--No to jest kuriozalny wpis! Kto to mógł napisac? Dzięki takim postom rozumiem skąd brali się komunistyczni kolaboranci w Polsce po wojnie, skąd szmalcownicy w czasie wojny...- jeśli ktoś jak autor wpisu chwali utrzymywanie pamiątek po narzuconym systemie, niedemokratycznym, nieopartym na żadnych wyborach! Jak można uznać, że totalitarny system, niszczący religię, przekształcający nawet historię (mania pokazywania klasowości, nierówności społecznych, utajnianie zbrodni komunizmu), zdolny do morderstw, inwigilacji każdego, do uwięzienia obywateli w kraju (uznaniowe i rzadkie wydawanie paszportów) że jest godny pochwały?!

Gość • Czwartek [07.12.2017, 13:51:06] • [IP: 162.243.34.***]

nie kazda rzezba to pomnik :)) compredno ?? wiem ze to trudne... pozdrawiam z USA tu obecnych koneserow sztuki i myslicieli

Gość • Czwartek [07.12.2017, 13:37:19] • [IP: 78.10.206.*]

Jestem ciekawy którego i w jakiej szkole tak rusyfikowano - przyjmij do wiadomości że jedna czwarta ludzkości zna dobrze język rosyjski.IPN to nieszczęscie naszych zmian - siedzą w nim kiepscy historycy i prawnicy i myslą co jeszcze da się spi...ć, biorąc za to duże pieniądze.Człowiek myślący, uczciwy, znajacy życie nie ma na to wpływu - normalna granda.

Gość • Czwartek [07.12.2017, 13:28:11] • [IP: 31.0.124.***]

a niech sąsiedzi czczą sobie co chcą a ja się cieszę że w końcu odrywamy się od tych komunistycznych korzeni które byly nam narzucone i dlaczego miałbym czcić sowieckich idoli skoro mamy swoich

Gość • Czwartek [07.12.2017, 13:13:35] • [IP: 93.94.190.**]

Aż sie zdziwiłem, że tylu jest obrońców dawnych symboli, że ktoś może chciec miec nadal ulice Dzierżyńskiego. Co to oznaczałoby? patronat mordercy, bo to był kat, sprawca licznych mordów w Rosji. Kto tolerowałby nazwę ulicy" Armii Czerwonej"? Tej, z którą przyszedł wmuszony ustrój, oparty na sile i sfałszowanych wyborach. Po nich już żadne wybory nie były prawdziwe, starsi pamiętają jeszcze tzw.głosowanie" - nikogo sie nie skreślało, wrzucało sie cała listę do urny. Albo ulica Żymierskiego, zdrajcy, który wypłynął na PKWN-ie, zainstalowanym przez Sowiety tworze. A te nazwy, które były, wypierały liczne nieobecne, a ważne dla Polaków: Piłsudskiego, Dmowskiego, Gombrowicza, Goetla, Ofiar Katynia, Legionów. A co do tekstu artykułu - jakże można lekceważyć wagę symboliki, bo autor pisze, że należałoby zafundowac mieszkania młodym zamiast finansowac zmiane tablic." Nie samym chlebem żyje człowiek", szanowny autorze.

Gość • Czwartek [07.12.2017, 12:45:02] • [IP: 185.135.195.*]

Mieszkańcy Świnoujścia powinni postawić pomnik wdzięczności Związkowi Radzieckiemu / Rosji za to, że Świnoujście jest polskie. Niedouczonych w historii najnowszej informuję, że Świnoujście przed wojną nazywało się Swinemunde i było przez 250 lat niemieckim miasteczkiem. Wcześniej przez 100 lat szwedzkim. Wcześniej duńskim a przez 400 lat częścią Księstwa Pomorskiego. Śwnoujście w 1945 roku nie zostało wyzwolone, ale zdobyte przez Armię Czerwoną. To Stalin...tak tak ten Stalin zadecydował o tym, że Świnoujście jest w Polsce. Alianci (Anglia, USA i Francja) nie chcieli zgodzić się na przyznanie Polsce tzw. Ziem Zachodnich. Niewygodna prawda, ale prawda. Ostateczna decyzja co do polskości Świnoujścia zapadła na początku lat 60-tych. Jest na forum ktoś z radnych miasta ? No to do dzieła. Najpierw do biblioteki poczytać historię Świnoujścia / Ziem Zachodnich a potem budować Pomnik Wdzięczności.

Gość z Polski • Czwartek [07.12.2017, 12:25:11] • [IP: 188.146.232.***]

... i co tu dziwić się talibom !?

Gość • Czwartek [07.12.2017, 12:01:30] • [IP: 80.62.117.**]

Do 09.19: calkowicie sie zgadzam. Uwazam przekreslanie, zamazywanie przeszlosci za straszny blad. Nieuczenie historii powoduje, ze matoly z faszystowskimi pogladami ida ulicami heilujac w koszulkach z symbolem Polski Walczacej na piersi!

Gość • Czwartek [07.12.2017, 11:38:41] • [IP: 92.42.116.***]

A to jest bzdura napisana przez kogoś, kto nie wie nic o wszystkich:" Należy dodać, ten związek radziecki nie ingerował tak bardzo w zwykłego obywatela wschodnich Niemiec jak robił to w przypadku Polaków. Przecież Polska była niemalże pod okupacją radziecką. " Aż mózg cierpnie od nadmiaru ignorancji w dwóch zdaniach.

Gość • Czwartek [07.12.2017, 11:37:06] • [IP: 62.69.203.***]

Przeciez oni jeszcze bez żenady by sobie fundneli Adolf Hitler Strasse wiec czego sie dziwicie i jaki przyklad probuje nam do nasladowania podsuwac ów pozal sie Boze Wasz czytelnik mieszkaniec (może raczej jakiś mieszaniec)?

Gość • Czwartek [07.12.2017, 11:28:09] • [IP: 178.238.253.**]

228..też tak myślimy jest nas miliony, a co ta swołocz dziś wyprawiała w Sejmie, przecież to my wszyscy Polacy płacimy im pensje, a oni zachowują się kulturowo jak na wschodzie, kłamią, kradną to są wrogowie Polski!

Gość • Czwartek [07.12.2017, 10:37:37] • [IP: 95.160.158.**]

Odezwał sie KOMUCH, ktory teskni zz Marksem.Maro zgiń, przepadznij.

Gość • Czwartek [07.12.2017, 10:14:19] • [IP: 188.125.47.***]

Jakoś nie wszystko zostawili.Gdzie Adolf ??

Gość • Czwartek [07.12.2017, 10:12:47] • [IP: 62.69.253.***]

Bo Niemcy to normalny naród który wie że zburzenie pomników nie zmieni historii. Wolacy to przy nich troglodyckie plemię.

Gość • Czwartek [07.12.2017, 10:09:58] • [IP: 178.238.246.**]

W Albeku stoi pomnik wdzięczności Armi Radzieckiej. Czy ktoś może wytłumaczyć kto komu i za co jest wdzięczny ?

Gość • Czwartek [07.12.2017, 10:01:49] • [IP: 178.238.253.**]

To proste my musielismy zaczynać od zera i 1945 r i po odejście armii rosyjskiej, nam zawsze wiatr wiał w oczy, a Niemcy w NRD żyli w luksusach 17 republik pracowała na nich plus dotacje z zachodu, , przecie pamiętać jak po wszystko chodziliśmy do nich, wystarczyło ze z dziesięciu, ośmiu było" wiernych" a dlaczego teraz chcą muru zwłaszcza jak tak zwana emigracja nie wyszła, nie rozmawiacie z nimi, oni mówią że tamten okres dla nich to było luksusowe zycie i chętnie by powrócili, to tylko Polacy stale dostają ziebki!

Gość • Czwartek [07.12.2017, 10:01:39] • [IP: 87.78.106.***]

Czy juz kiedys ktos nie napisal ze Polacy sie sami miedzy soba powybijaja?Brednie i klamstwa w wykonaniu chorej obecnej pisowskiej wladzy, wciskane Polakom wszem i wobec kiedys sie skoncza, i co potem? Gdzie uciekac beda ci wszyscy prawi i sprawiedliwi przed kara ktora wisi nad nimi? Narod Polski nie jest glupi i nie kazdemu mozna banknotem 500 zl. usta zamknac lub zastrasszy swirem czy innymi ministrami od przemocy.

Oglądasz 1-25 z 74
■ W 2018 roku w mieście rusza kolejna akcja usuwania azbestu. Ta trucizna ma w całości zniknąć z naszego miasta do 2032 roku. Do tej akcji miasto przyłączy się już po raz szósty ■ Rada Miasta zatwierdziła Wieloletni Program Inwestycyjny dla Miasta Świnoujścia ■ Po kilkugodzinnej dyskusji Rada Miasta przyjęła, zaproponowany przez prezydenta projekt budżetu Świnoujścia na rok 2018. Uchwałę budżetową poparło 18 radnych, nikt nie był przeciw tylko jeden radny wstrzymał się od głosu ■ Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie pozytywie zaopiniowała projekt budżetu miasta Świnoujścia na rok 2018. Pozytywne opinie Izby uzyskały także projekty wieloletniej prognozy finansowej miasta. ■ Po długiej, momentami burzliwej dyskusji rada Miasta zgodziła się na przekazanie Ministrowi gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej prowadzenia szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu ■ Urząd Zamówień Publicznych wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie przetargu na budowę tunelu ■ Przed nadzwyczajną sesja rady Miasta poświęconą sytuacji w MSR "Gryfia" setki związkowców ze Świnoujścia manifestują pod budynkiem Urzędu Miasta swoje poparcie dla protestu stoczniowców sprzeciwjących się planom przeniesienia zakładu stoczniowego ze Świnoujścia do Szczecina ■ DSpotkanie wigilijne mieszkancow Karsiborza wraz z Prezydentem Miasta Januszem Żmurkiewiczem odbędzie się 16.12.2017r. Rozpoczecie spotkania o godz. 18:00. Dla gości słodki poczęstunek przy kolędach zespołu " Malwa" w sali Mdk Karsibór ■ Dziś, w poniedziałek 11 grudnia od godz. 12.00 rozpocznie się nadzwyczajne sesja rady Miasta poświęcona sytuacji Morskiej Stoczni Remontowej. Pracownicy stoczni zapowiadają, że obrady radnych poprzedzi protest pracowników pod urzędem. Do udziału w manifestacji poparcia zapraszają organizacje związkowe i pracowników innych świnoujskich zakładów pracy ■ To skandal, a nie dobra zmiana! W Międzyzdrojach karetka pogotowia ratunkowego będzie jeździć do pacjentów bez lekarza! ■ Przegrał walkę o życie - nie udało się uratować jednego z pasażerów rozbitego mercedesa. Mimo długiej reanimacji 21-latek zmarł ■ Wypadek na Karsiborskiej - dwie osoby są w bardzo ciężkim stanie, samochód został doszczętnie zniszczony ■ Samochód wypadł z drogi - kierowca i pasażer mają drobne stłuczenia, dwie pozostałe osoby walczą o życie ■ Zakład Wodociągów i Kanalizacji informuje o planowanym zamknięciu wody w dniu 8 grudnia 2017r., w godzinach 8:00 - 12:00, na ulicach: Kościuszki (odcinek od Konstytucji 3 Maja do Batalionów Chłopskich), Batalionów Chłopskich, Staszica. Powodem zamknięcia wody jest wyłączenie z użytkowania odcinka starej sieci wodociągowej w ulicy Kościuszki (prace modernizacyjne) ■ Na północnym i zachodnim wybrzeżu Bałtyku prognozowany jest silny wiatr w porywach dochodzących do 75 km/h ■ Zapraszamy Mieszkańców i Gości Miasta, w dniu jutrzejszym, w Mikołajki, na godzinę 16.00, na wspólne „odpalenie” iluminacji świątecznej na Placu Wolności. Nie zabraknie oczywiście Mikołaja ■ Najwyższa latarnia morska w Europie obchodzi 160 urodziny! ■ Epidemia wszawicy w szkołach? Mieszkaniec: W ciągu jednego miesiąca moje dziecko miało trzykrotnie wszy! ■ W Parku Zdrojowym powstanie wybieg dla psów! ■ Pijana pracownica poczty przy ulicy Piłsudskiego musiała mieć naprawdę wielką wolę pracy, skoro nie zaprzestała wykonywania swoich czynności. Najprawdopodobniej nie opuściła stanowiska pracy, dopiero po interwencji policji, gdy okazało się, że w jej organizmie ma 3,5 promila alkoholu. 35-latka została ukarana ■