POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [21.08.2015, 09:52:40] • Świnoujście

FAMA całkiem poważnie

Co tu dużo mówić… FAMA przez lata kojarzyła się przede wszystkim z artystyczną prowokacją, prześmiewczym stosunkiem do rzeczywistości, artystyczną awangardą. Obecnie jej uczestnicy udowadniają jednak, że są również zdolni do zafundowania nam kultury przez duże „K”. Także muzyki przez duże „K”, po prostu – Klasycznej. Dowód otrzymaliśmy w czwartek, 20 sierpnia, w zabytkowej hali Basenu Północnego, podczas koncertu pod symbolicznym tytułem „Pełna powaga”.

Wydawałoby się, że to wielka pomyłka; niewyremontowane, surowe wnętrza hali dawnej stoczni i muzyka klasyczna, kojarzona z wytrawną i wytwornie przyodzianą publicznością. Tutaj słuchaczom zaproponowano metalowe siedziska i trochę miejsc na styropianie. Było jednak coś niepowtarzanego w nastroju tego koncertu. A tytuł koncertu „Pełna powaga”, po występie śmiało możemy uzupełnić o podtytuł „Pełna profesja”!
W wiązance wybranych kompozycji na smyczki wystąpił mini-projekt orkiestrowy „string lab.”. Na scenie specjaliści od smyków zmieniali się z Trio Layers stworzonym przez muzyków Akademii Muzycznej z Bydgoszczy.
Kolejnym wykonawcą wieczoru był Szymon Wójciński-pianista, kompozytor i aranżer specjalizujący się fortepianowych improwizacjach.
Występy młodych wykonawców spotkały się z owacyjnym przyjęciem publiczności. Ciekawe czy podobnie życzliwie przyjęli ten koncert jurorzy Famy /?!/ To okaże się w czasie koncertu finałowego. Na razie jedno jest pewne. Starania o zachowanie zabytkowej hali na basenie północnym to była na pewno „gra warta świeczki”. Bo przypomnijmy, że był plan by wyburzyć ten budynek, a teren przeznaczyć pod zabudowę apartamentową. Głośno protestowały wówczas środowiska artystyczne Świnoujścia, także Famowicze. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że wiedzieli o co walczą…

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Tir jechał prosto na Mercedesa Vana. W niedzielę 31 maja kwadrans przed godziną dziewiątą w miejscowości Rzeczyn koło Wolina na DK 3 tir ze Słowacji nagle zjechał na czołówkę na mercedesa ze Świnoujścia. W ułamkach sekundy kierowca mercedesa z żoną przeżył horror ■ Rada Miasta zdecydowała o kontynuacji w roku 2020 programu bezpłatnych szczepień przeciwko grypie ■ Rada Miasta pozytywnie zaopiniowała projekty zmian granic pasa technicznego i pasa technicznego od strony lądu. Projekty mają związek z planami budowy terminala kontenerowego ■ Dotychczasowy Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu st.bryg. mgr inż. Andrzej Lipiński kończy służbę. Uroczyste pożegnanie komendanta w związku z przejściem na emeryturę odbędzie się dziś. 28 maja. W pożegnaniu wezmą udział władze miasta ■ Prezydent miasta: "Mimo ograniczeń Świnoujście dysponuje obecnie dużą rezerwą miejsc dla dzieci, zarówno w żłobku jaki przedszkolach" ■ Kilka minut po godzinie 9.00 rozpoczęły się obrady XXXI sesji Rady Miasta. Posiedzenie odbywa się w trybie zdalnym ■ Mężczyzna jadący na rowerze uderzył w bok jadącego samochodu. W tym czasie nie było żadnej wolnej karetki na terenie naszego miasta! Po poszkodowanego przyleciał śmigłowiec LPR. Do groźnego wypadku doszło około godziny 17:30 na ulicy Grunwaldzkiej, na wysokości dawnego Novatora ■ W sezonie letnim 2020 r. każde przedszkole w miesiącach wakacyjnych pełnić będzie dyżur letni. PM nr 9 z powodu zaplanowanej termomodernizacji placówki swój dyżur pełnić będzie w PM nr 7. Liczba miejsc, ze względu na obostrzenia Głównego Inspektora Sanitarnego, jest ograniczona. Szczegółowych informacji udzielają dyrektorzy placówek. Informacje te zostały również zamieszczone na stronach internetowych Przedszkoli Miejskich ■ Od 25 maja: Będzie można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej, Będzie można prowadzić konsultację z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach ■