POGODA

Reklama


Wydarzenia

Dr Józef Pluciński • Poniedziałek [26.12.2011, 01:52:27] • Świnoujście

Nazwy świnoujskich ulic (3)

Nazwy świnoujskich ulic (3)

To była niegdyś ulica Karola Świerczewskiego(fot. Sławomir Ryfczyński )

Kolejnym z przełomowych okresem w nazewnictwa naszych ulic były lata 1956 – 60. Polityczny wstrząs 1956 roku, po którym tak wiele się spodziewano, doprowadził jedynie do swoistej destalinizacji, a mianowicie zamiany nazwy placu wokół ówczesnego ratusza a dzisiejszego Muzeum, z Placu Stalina na Plac Rybaka.

Wkrótce jednak doszło do dalszych, istotnych zmian w książce adresowej miasta. Przejęte w latach 1958-62 w nadmorskiej dzielnicy od Rosjan ulice, należało jakoś nazwać. Nadane im zostały nazwy pochodzące od pisarzy i poetów: Żeromskiego, Słowackiego, Sienkiewicza, Rejmonta, Orkana, Konopnickiej. Oczywiście była też ulica Mickiewicza, którą do 1974 r. stanowiła wschodnia część nadmorskiej promenady. Do tak doborowego towarzystwa dodano jeszcze dwóch filozofów mianowicie Trentowskiego i Cieszkowskiego. Ze względu na przekazanie pewnej części obiektów na rzecz Marynarki Wojennej, we wschodniej części dzielnicy, ulicom przy których się one znajdowały nadano nazwy Komandorskiej i Kapitańskiej.

Nazwy świnoujskich ulic (3)

Plac Stalina po 1956 r. zyskał nazwę Placu Rybaka.(fot. Archiwum autora )

W 1960 roku do Świnoujścia przyłączono najpierw Warszów i Karsibór a potem, w 1972 Przytór. Wzbogaciło to spis ulic sympatycznie brzmiącymi nazwami, które zachowały się do dzisiaj. Oddanym przez Rosjan na wschodniej stronie ulicom w Chorzelinie, nadano nazwy Artyleryjska, Kutrowa, Kasztanowa. Kilkanaście lat potem zniknęły one jednak, wraz z całym osiedlem, na którego miejscu zbudowany został Świnoport. Tu jednakowoż chcę zaznaczyć, że o nazwach ulic na stronie wschodniej miasta, przygotowuję odrębny artykuł.

Wracajmy zatem na lewobrzeże. Z upływem lat, następowały tu kolejne, już jednostkowe zmiany w tym zakresie. W 1966 roku dotychczasowa ulica Bałtycka, uchwałą MRN zamieniona została na ulicę Feliksa Nowowiejskiego, kompozytora w pewnym stopniu związanego ze Świnoujściem.

Prowadzone w zachodniej części miasta budownictwo mieszkaniowe z tzw. wielkiej płyty, zmieniło istniejącą tam strukturę domów i ulic. Rozebrano pewną liczbę starych i nadwyrężonych technicznie domów, przygotowując tym samym miejsce pod budowę nowych wielomieszkaniowych budynków. Zlikwidowana została wtedy m.in. ulica Kaszubska prowadząca skośnie od Grunwaldzkiej ku koszarom obecnej Straży Granicznej i skrócona mocno dawna Kujawska. Z kolei, budowa prywatnego osiedla domów jednorodzinnych w dzielnicy Posejdon, uwieńczona została powstaniem kilku nowych ulic. Podobnie jak te na pobliskim osiedlu, zamieszkałym wtedy jeszcze przez rodziny rosyjskie, nowe uliczki uzyskały literackich patronów, a więc Kruczkowskiego, Tuwima, Staffa, Broniewskiego, Gałczyńskiego.

Przyłączenie w 1973 roku do Świnoujścia, Międzyzdrojów i kilku jeszcze okolicznych wsi, wymagało dokonania zmiany nazw ulic w całej nowej aglomeracji, by zapobiec ich dublowaniu. W Świnoujściu zmiany te wprowadzono decyzją Miejskiej Rady Narodowej z 26 września 1974 r. Likwidując nazwy, które występowały także w Międzyzdrojach, niektórym ulicom nadano nowe miana. Posłużę się tu krótkim zestawieniem:

Dawna nazwa: Nowa nazwa:
Kolejowa - Grodzka
L.Waryńskiego - J. Bema
A. Mickiewicza - Uzdrowiskowa
M. Kopernika - Energetyków
Leśna - Bursztynowa
M.Skłodowskiej – Curie - Mieszka I
Emilii Plater - E. Gierczak
T. Kościuszki - Bałtycka
Partyzantów - Rycerska

Niejako przy okazji, MRN oddała szacunek osiągnięciom nauki radzieckiej, nadając dotychczasowej ulicy Spokojnej nazwę Kosmonautów. Wtedy też, jedna z wewnętrznych uliczek na Posejdonie, uzyskała nazwę ulicy Marynarki Wojennej; bezimiennej przez kilka lat ulicy prowadzącej do zabudowań twierdzy, nadano nazwę Jachtowej a nowopowstałemu zaułkowi przy ulicy J. Rogozińskiego przydzielono imię M. Drzymały.

Nazwy świnoujskich ulic (3)

Stara droga wiodąca niegdyś do twierdzy, zyskała nazwę Jachtowej. (fot. Sławomir Ryfczyński )

Do następnej, niewielkiej zmiany doszło w 1977 roku, kiedy to w wyniku rozbudowy przez Marynarkę Wojenną bazy Garnizonowej Administracji Koszar, zlikwidowana została peryferyjna nieco uliczka Lutycka. Związki tej okolicy z Marynarką Wojenną, miała natomiast przypominać uliczka utworzona z południowej części ulicy Daszyńskiego, nosząca imię Kontradmirała W. Steyera, pierwszego dowódcy miejscowego garnizonu MW. Warto też jak sądzę przypomnieć, że w 1984 roku nowopowstała ulica łącząca Szkolną i Osiedle Zachodnie, otrzymała nazwę Juliana Markiewicza wieloletniego przewodniczącego Prezydium PRN, prawego i przyzwoitego człowieka.

Tzw. nowe w nazewnictwie ulic przyszło wraz z przemianami ustrojowymi przełomu lat 1989/90. W wyniku nacisków wywieranych przez działaczy „Solidarności” powstała specjalna komisja, która podjęła się ustalenia nowych nazw części ulic w Świnoujściu.

Nazwy świnoujskich ulic (3)

Jedna z głównych ulic Świnoujścia w czasach, gdy zwała się ulicą Bohaterów Stalingradu, 1972. (fot. Andrzej Ryfczyński )

W pierwszym rzędzie decyzją Rady Miejskiej z dnia 27 listopada 1989 r. zmienione zostały najbardziej rażące mieszkańców nazwy ulic: Bohaterów Stalingradu, Feliksa Dzierżyńskiego i Juliana Marchlewskiego na nowe, odpowiednio: Marszałka Józefa Piłsudskiego, Monte Cassino i Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Czas jakiś utrzymano starą nazwę ulicy Armii Czerwonej i dopiero 12 czerwca 1990 roku nadano jej nazwę ulicy Armii Krajowej. W dwa lata potem ulica Świerczewskiego została przemianowana na Bohaterów Września , Michała Roli Żymierskiego na Konstytucji 3 Maja, Walki Młodych na T. Kościuszki, Armii Ludowej na Wincentego Witosa.

Nazwy świnoujskich ulic (3)

Ulica Michała Roli – Żymierskiego, od 1992 roku nosi już miano Konstytucji 3 Maja. (fot. Andrzej Ryfczyński )

W konsekwencji owej „dekomunizacji” ulic także na Warszowie ulicę Mariana Buczka przemianowano na Norweską. Tą sama decyzją nic nie mówiącą dla wielu mieszkańców nazwę ulicy TUR ( Towarzystwo Uniwersytetów Robotniczych – oświatowa organizacja związana z PPS ) zmieniono na Leonida Teligi wspaniałego polskiego żeglarza. Dalsze w tym względzie działania spowodowały zamianę nazw ulicc: Powstańców na Kossaków, Kosmonautów na Bolesława Leśmiana.

Przed naporem wichrów historii wybroniła się i trwa do dzisiaj nazwa ulicy 1 Maja na Karsiborzu. Jakoś mieszkańcom tej dzielnicy to nie przeszkadza.

Nazwy świnoujskich ulic (3)

Ulica 1 Maja na Karsiborzu, także z dawną nazwą pozostaje piękną. (fot. Archiwum autora )

W ostatnich latach już bardzo mało było zmian w wykazie ulic i placów w mieście. Wspomnieć można o małej uliczce między Szkolną a Grudziądzką, której nadano nazwę Kuglinów dla upamiętnienia małżonków Zofii i Stanisława Kuglinów, artystów plastyków, pedagogów a jednocześnie pionierów osadnictwa polskiego z 1945 r.

Zamknięciem „ulicznego” cyklu będzie jeszcze jeden materiał traktujący o ulicach dzielnic na wolińskiej stronie. Jeśli nie przeszkodzą temu świąteczne przygotowania, ukaże się on za tydzień.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 29, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 29

Elzbieta • Poniedziałek [02.01.2012, 10:38:29] • [IP: 192.121.232.*]

Bardzo interesujaca opowiedz o warszowie ja sie tam wychowalam od 27 lat meszkam w szvecji

M.Zakrzewski • Sobota [31.12.2011, 09:44:38] • [IP: 83.27.113.***]

Czy pamięta ktos z was knajpkę na dawniejszej ulicy Świerczewskiego, prowadzil ją Pan Sitarz.Ojciec zabierał mnie tam na soczek a sam sączył podobno najlepsze piwo w mieście.

el_bananos • Sobota [31.12.2011, 02:36:03] • [IP: 93.94.186.***]

Zgadza się, tylko czemu nie ma tej ulicy na rozpisce ulic na stronie miasta? Czemu nie ma jej na mapach? Wiem, że teoretycznie jest mało istotna, ale... Czepiamy się tego, że nie ma Wysp na mapach państwowych (w paszportach) a sami o nasze mapy nie dbamy. Drzazgę w czyimś oku wypatrzą - kłody we własnym nie. Pozdrawiam i życzę Szczęśliwego Nowego Roku!

Bździągwa • Piątek [30.12.2011, 19:16:57] • [IP: 31.63.230.***]

Ulica Wodna ma około 80 metrów długości, i prowadzi do Ⅰ-ej przeprawy od Wyb.Wł.Ⅳ z wysokości ulicy B.Chrobrego. (?)

Gość • Piątek [30.12.2011, 18:08:32] • [IP: 195.117.222.*]

ul.Kasztanowa, Artyleryjska się ostały wraz z ul.Nowoartylerjską!fakt nie wszyscy mają do nich dostęp, ale np.przy Kasztanowej działa Ship-Service.Ciekawostką jest powstanie ul.Wodnej i mało kto onej wie a przechodzi i przejeżdża po niej prawie co dzień.

Fakt • Piątek [30.12.2011, 16:59:37] • [IP: 79.186.59.**]

Czytając o Świnoujskich ulicach wywołało nostalgiczne wspomnienia. ..kiedy w 45 roku zakwaterowywał folkspolicaj na ul.Lotsenstrasse Świnoujście było kupą gruzu i pustek z wybitymi oknami.Pierwszy transport to 50 polaków Widać jak zmiany polityczne wpływały na zmiany nazw ulic.Mam kłopot bo pamiętam stare nazwy a nowych nie przyswoiłem.Szanowny Dr, JP przypomniał te zmiany.

Ogre • Czwartek [29.12.2011, 17:21:30] • [IP: 31.63.197.***]

17:05 - To pełen wypas HiHiHi. To były czasy.

Gość • Czwartek [29.12.2011, 17:05:04] • [IP: 88.156.233.***]

Orge doprowadziłeś do tego, że moje lenistwo zeszło na drugi plan...i i co sił pomknęłam w podskokach na Spokojną po galaretki w czekoladzie..smak juz troche inny- ale ujdzie:))

Gość • Czwartek [29.12.2011, 15:54:24] • [IP: 80.245.189.***]

Niniejszym wnoszę o utworzenie podstrony na iswinoujscie. pl jako zbiór starych zdjęć świnoujścia. Odmowy nie przyjmuje się :)

Ogre • Czwartek [29.12.2011, 12:59:38] • [IP: 31.63.197.***]

Dobre były kolejki w Ruskim kasynie za galaretkami w czekoladzie, napojami jabłkowymi, zeszytami, co nie pasowały w polskie okładki, poranki co niedzielę i coś tam jeszcze.

Gość • Czwartek [29.12.2011, 11:00:48] • [IP: 80.54.123.***]

Mieszkałam kiedyś na Leśniej dzisiejsza nazwa to Bursztynowa - niewiem po co było to zmieniać?? Faktycznie dzisiejsza Fredry to dawna Spokojna i pamiętam sklepy i smak Kanfietek.

Gość • Czwartek [29.12.2011, 11:00:26] • [IP: 88.156.233.**]

Plaze byly tak zaminowane, lepiej ze te ploty stawiali.

Ogre • Czwartek [29.12.2011, 10:33:38] • [IP: 31.63.197.***]

07:08 - Wstydzę się.

Gość • Czwartek [29.12.2011, 07:21:59] • [IP: 80.245.186.**]

za płotem była plaża o ile pamietam. przez jakiś czas było kilka takich płotków. stawiali je ludziki, kórzy potem sprzedawali nam maszynki i zegarki marki moskwa :)

Gość • Czwartek [29.12.2011, 07:08:24] • [IP: 80.245.186.**]

Ogre • Środa [28.12.2011, 13:08] • [IP: 31.63.243.***] - to podaj namiary, każdy by chciał zobaczyć

Gość • Środa [28.12.2011, 21:12:50] • [IP: 92.42.113.***]

Czy są jakieś stare zdjęcia z miejsca gdzie budow ali leningrady? Jak byłem mały był tam las i kupa morskiego piachu.

Gość • Środa [28.12.2011, 19:15:47] • [IP: 92.42.113.***]

A pan Pluciński ma oryginalne fotografie i nas tylko szczuje

Gość • Środa [28.12.2011, 17:12:04] • [IP: 88.156.233.**]

A ja nie mam wcale i tez sie nie chwale.

Dziad Kąśliwy • Środa [28.12.2011, 16:08:55] • [IP: 31.63.243.***]

Właśnie to zrobiłeś/aś.

Gość • Środa [28.12.2011, 14:28:15] • [IP: 80.245.180.**]

a ja mam okolo 2 tysiecy i sie nie chwale

Ogre • Środa [28.12.2011, 13:08:31] • [IP: 31.63.243.***]

Ja mam na pewnym portalu społecznościowym na razie 443-zdjęcia starego Świnoujścia i 9-Waldschlosu. Kolekcja cały czas się powiększa.

Gość • Środa [28.12.2011, 09:27:50] • [IP: 80.245.186.**]

W INTERNECIE HULA SOBIE GARSTKA FOTOGRAFII STAREGO ŚWINOUJŚCIA. SZKODA, ŻE NIE SA ONE ZEBRANE W JEDNĄ CAŁOŚĆ - NP STRONĘ INTERNETOWĄ Z OPISAMI GDZIE SIĘ KIEDYŚ DANE MIEJSCE ZNAJDOWAŁO. WYDAJ EMI SIĘ, ŻE BYŁOBY TO COŚ BARDZO PRZYJEMNEGO DLA CZYTELNIKÓW.

ateista • Środa [28.12.2011, 08:25:37] • [IP: 164.126.197.***]

Ulica Spokojna nigdy nie nazywała się Kosmonautów. Została przemianowana na Fredry by nie dublować nazwy ze Spokojną w Międzyzdrojach, po ich administracyjnym dołączeniu do Świnoujścia.Co się tyczy sklepów to faktycznie były dwa sklepy.W dzisiejszym sklepie spożywczym był sklep mięsny a obok był sklep armii sowieckiej z ichnią obsługą. Był to sklep ogólnodostępny-spożywczy z bardzo dobrymi kanfietami-cukierkami.Ciekawostką było to, że panie ekspedientki liczyły na liczydłach w przeciwieństwie do ekspedientek w sklepach PRL-u, gdzie królował kopiowy ołówek i kartka papieru.

Gość • Wtorek [27.12.2011, 15:50:47] • [IP: 194.28.169.***]

Obecna Leśmiana, wcześniej Kosmonautów, a jeszcze wczesniej Kościuszki.

Gość • Poniedziałek [26.12.2011, 17:41:08] • [IP: 178.238.251.***]

Mieszkalem jako dzieciak na Spokojnej to faktycznie obecna Fredry.

Oglądasz 1-25 z 29
■ Do niebezpiecznej sytuacji doszło w piątek około godziny 18.00 na ulicy Chrobrego w Świnoujściu. Ze zbiornika w aucie wyciekało paliwo! Kierowca Skody zaparkował swoje auto w zatoczce ■ Bardzo nietypowe zgłoszenie dotyczące kradzieży mienia otrzymali we wtorkowy wieczór policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu. Jak ustalili funkcjonariusze będący na miejscu zdarzenia, 20-letni mężczyzna oraz jego 22-letni kompan, najpierw wezwali Zespół Ratownictwa Medycznego, a następnie w drodze do szpitala w Świnoujściu, okradli kartkę z jej wyposażenia. Cały proceder wyszedł na jaw w szpitalu, gdy mężczyźni wyszli z karetki. Pod odzieżą 20-letniego mężczyzny ratownicy medyczni dostrzegli farelkę pochodzącą z ich pojazdu służbowego, natomiast jego dwa lata starszy kompan pod kurtką posiadał 20 bandaży ■ Niekończący się problem z wodą pitną w Świnoujściu. Zobacz fotogalerię! ■ PEC sprawdza szczelność rur. Zauważyłeś kolorową wodę – zadzwoń pod 993 ■ Coś płoszy ryby. Okonie szaleją. Wygląda to niesamowicie. Jakby w wodzie powstał jakiś wir. Na Basenie Północnym, tuż przy budynku obsługi mariny rybacy zaobserwowali coś na kształt gejzerów… z ryb ■ W Świnoujściu notorycznie brakuje karetek. Bardzo często rolę ratowników przejmują strażacy, którzy udzielają pierwszej pomocy lub zabezpieczają poszkodowanych do czasu przyjazdu ambulansu. W sobotni wieczór znów zabrakło karetki pogotowia. Tuż po godzinie 22.00 na ulicę Bohaterów Września przy Placu Wolności zajechał wóz strażacki. Poproszono strażaków, ponieważ akurat nie było wolnej karetki, a osoba potrzebująca pomocy nie mogła czekać. Z relacji świadka dowiadujemy się: - Na deptak znowu przyjechali strażacy a nie pogotowie, właśnie komuś pomagają. Na chodniku leżał poszkodowany, strażacy na noszach wnieśli go do środka i czekają ■ Pierwsze dziecko urodzone w 2020 roku w Polsce, przyszło na świat w Świnoujściu!!! ■ Nowy, 2020 rok powitaliśmy przeważnie w domach, na prywatnych imprezach i spotkaniach, w gronie rodziny lub znajomych. Byli jednak i tacy, którzy mimo braku przygotowanego, miejskiego Sylwestra, postanowili wyjść naprzeciw nadchodzącemu 2020. Spotkać ich było można na sylwestrowych spacerach, na ulicach miasta oraz nad morzem. Zmierzając ku plaży część liczyła mimo wszystko na bogatsze niż w centrum fajerwerki. I choć pojedyncze wybuchy słychać było do białego rana, to były one efektem „prywatnej inicjatywy” mieszkańców ■ Dramatyczna sytuacja w szpitalu. Czy oddział wewnętrzny zostanie zamknięty? Trudno sobie wyobrazić szpital bez tego oddziału, a jednak to właśnie on ma dziś największe problemy. Na oddziale wewnętrznym szpitala miejskiego w Świnoujściu pracuje za mało lekarzy! Na oddziale chorób wewnętrznych na stałe pracuje trzech lekarzy (w tym jeden w niepełnym wymiarze). Dodatkowo oddział wspiera czterech internistów, którzy przyjeżdżają tylko na dyżury ■ Policjanci pełniący służbę na terenie miasta Świnoujście interweniowali w dniach od 24 grudnia do 27 grudnia, 73 razy, w tym zawartych jest 9 interwencji domowych. Interwencje policjantów dotyczyły przede wszystkim zakłócania spoczynku nocnego, kradzieży, zdarzeń drogowych, osób bezdomnych a także nieporozumień pomiędzy domownikami - informuje st. post. Kamil Zwierzchowski ■ Joanna Agatowska: 180 milionów długu, które pojawi się w budżecie miasta nie może zostać przez nas zbagatelizowanie. Kredyt zaufania jednak, którym obdarzyli prezydenta mieszkańcy w poprzednich wyborach nakazuje nam zaczekać na realizację planów.Stabilność budżetu jest niewielka, musimy wszyscy mocno postarać się by go nie nadwyrężyć ■ Ryszard Teterycz: "Powinniśmy wystąpić do rządu o zmniejszenie obciążeń miasta skalą wkładu własnego miasta w budowę tunelu!" ■ Góreczny do prezydenta: "obiecywał pan prezydent bezpłatne żłobki...". prezydent do Górecznego: "jeśli chodzi o środki na realizację pana pomysłu, czy się znajdą(?)-odpowiadam: nie znajdą się!" ■ Wiesław G óreczny: "zrzucanie odpowiedzialności za utrzymanie sfery edukacji oraz ochrony zdrowia na samorząd jest niekonstytucyjne!" ■ Wiesław góreczny: "kiedyś miasto dotowało edukację finansowaną przez Państwo, obecnie Państwo dofinansowuje utrzymywane przez samorząd szkoły" ■ Najważniejszym projektem nad którym obradują radni jest propozycja budżetu miasta na rok 2020 ■ Szczegóły ograniczeń ruchu na ulicy Wojska Polskiego. We wtorek 17 grudnia 2019r. wprowadzone zostaną tymczasowe zmiany w organizacji ruchu drogowego na ulicy Wojska Polskiego. Wyłączona z ruchu zostanie połowa ulicy Wojska Polskiego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Siemiradzkiego do skrzyżowania z ulicą Leśmiana ■ Na terenie ogródków działkowych zmarł mężczyzna. 12 grudnia około godziny 8.00 policja otrzymała zgłoszenie, że na działkach, z prawej strony (jadąc w kierunku Gartz), znajduje się mężczyzna. Nie dawał oznak życia. Policjanci wezwali pogotowie. - Zespół ratownictwa nie podejmował żadnych czynności reanimacyjnych. Mężczyzna już nie żył. Był w wieku 60 lat – mówi rzecznik pogotowia Paulina Targaszewska ■ Kolejna beczka z substancją chemiczną wydobyta z dna. Na torze wodnym Szczecin - Świnoujście oprócz obiektów zawierających w sobie materiały wybuchowe znajdowane są również pojemniki ze środkami chemicznymi. Tym razem marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wydobyli pojemnik z nieznaną zawartością, który zostanie zneutralizowany przez wyspecjalizowane pododdziały wojsk chemicznych. Operacja została przeprowadzona w piątek, 13 grudnia ■ Dorota Mikulska traci mandat radnej. Powodem jest, niedozwolone w ustawie o samorządzie łączenie pracy radnego i ławnika sądu ■ Rząd chce zabrać miliony uzdrowiskom. Protest samorządowców. Do tej pory środki z opłaty uzdrowiskowej trafiały do budżetów gmin, które mają status uzdrowiska. Dla Kołobrzegu wyrwa w finansach wyniesie 33 mln zł, w Świnoujściu to ok. 18 mln zł. Brak konsultacji krytykował również prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz – Nie wyobrażam sobie, żeby Świnoujście nie było uzdrowiskiem. Wolałbym, żebyśmy o tym dokumencie dyskutowali, kiedy był tworzony – mówił prezydent ■ Z każdym rokiem wzrasta liczba turystów, którzy chcą zatrzymać się w Świnoujściu. Przybywa liczba miejsc noclegowych w apartamentach. Nie wzrasta natomiast w pokojach gościnnych ■ Nożownik szalał po ulicy Kochanowskiego. Prawdopodobnie groził mieszkańcom! ■ Mordor nadciąga! Strefa płatnego parkowania wkroczy do centrum Świnoujścia ■ 14 za, 6 przeciw, jeden z radnych wstrzymał się od głosu. Projekt objęcia centrum miasta strefą płatnego parkowania ■ Jedni z najbardziej znanych w Polsce i na świecie świnoujścian Elżbieta i Krzysztof Nakliccy ofiarami wypadku. Pani Elżbieta nie żyje, jej mąż walczy o życie w szpitalu ■ Olgierd Geblewicz – „Rząd PiS zabierze pieniądze uzdrowiskom” ■ Całoroczna strefa płatnego parkowania lekiem na deficyt miejsc postojowych? 3,90 złotych za pierwszą godzinę postoju, za drugą - 4,60 zł, za trzecią - 5,50 zł. Dziś radni ustalą wielkość strefy płatnego parkowania oraz stawki, które mają w niej obowiązywać ■ Sposób „budowania po świnoujsku” polega na budowaniu nowych obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących domów, niezgodnie z zatwierdzoną dokumentacją, w sposób zakłócający spokój mieszkańców, wywołujących hałas i zanieczyszczenie, uniemożliwiając korzystanie z istniejących domów zgodnie z ich przeznaczeniem – pisze nasza Czytelniczka ■